Podle čínského vydání Deutsche Welle se očekává, že Chu bude předsedat Ústřední vojenské komisi do roku 2014 až 2015. (Screenshot/ Televize NTD)
Podle čínského vydání Deutsche Welle se očekává, že Chu bude předsedat Ústřední vojenské komisi do roku 2014 až 2015. (Screenshot/ Televize NTD)

Pokračující politická krize mezi špičkami komunistické strany Číny vede současného prezidenta Chu Ťin-tchaa ke snaze zabezpečit si po svém odchodu z prezidentského úřadu kontrolu nad armádou na další dva roky.

Podle čínského vydání Deutsche Welle se očekává, že Chu bude předsedat Ústřední vojenské komisi do roku 2014 až 2015. Podle analytiků se tím Chu snaží zajistit svou vlastní bezpečnost a také pokračování jím prosazované politické linie.

Analytik Wen Čao upozorňuje, že vedení komunistické strany není voleno demokraticky. Proto kdykoli dojde k přímé konfrontaci ve vedení strany, neřeší se rozpory právní cestou, ale použitím síly. Armáda jako hlavní nástroj síly se tak stává rozhodujícím mocenským činitelem.

 

Videoreportáž televize NTD

 

„Pokud se s druhou stranou neshodnou a pokud jsou vyčerpány ostatní způsoby, pak strana demonstruje svou sílu tím, že pošle do ulic tanky a případně zatkne členy druhé frakce. Použití hrubé síly pak rychle určí vítěze. Tento rys je typický pro všechny totalitní komunistické společnosti," říká analytik Wen Čao.

Státní média v posledních dnech opakovaně přinášela prohlášení a výzvy armádě, ve kterých ozbrojené síly vyzývala k loajalitě vůči Ústřední vojenské komisi a jejímu předsedovi, prezidentovi Chu.

Deník Osvobozenecká armáda, který je oficiálním tiskovým orgánem Ústřední vojenské komise, uvádí v článku ze 27. března: „Není třeba zdůrazňovat potřebu jasné politické orientace - jedinec může v současném mocenském soupeření ztratit orientaci a pod vlivem úvah o vlastním postavení zaváhá ve chvíli, kdy by měl rozhodně vystoupit."

Podle Deutsche Welle tato citace jasně říká, že mocenský boj v Pekingu již značně pokročil.

zdroj: televize NTD

Čtěte také:

Čína: Vojenská policie deklaruje svou věrnost prezidentu Chuovi a premiérovi Wenovi

Poslanci Evropského parlamentu hovoří o změnách v Číně

Komunističní kádři si v mocenském boji volí, na čí stranu se postavit

Čína: Wen Ťia-pao prosazuje nápravu ve věci Falun Gongu, tvrdí informátor

Rozhovor: Gordon G. Chang - o pádu čínské komunistické strany

Názory: Výměna moci v Číně