Příslušník čínské vojenské policie - ilustrační foto (Feng Li/Getty images)
Příslušník čínské vojenské policie - ilustrační foto (Feng Li/Getty images)

Situace se pro jednoho z nejmocnějších straníků - Čou Jung-kchanga - nevyvíjí dobře...

Čínská vojenská policie spolu s armádou deklarovaly 12. dubna, uprostřed mocenského boje v komunistické straně, svou loajalitu vedení strany, konkrétně prezidentu Chu Ťin-tchaovi a premiérovi Wen Ťia-paovi.

 

        „Dva dny poté, co byl Po Si-laj zbaven všech svých stranických postů, vyjádřila vojenská policie svou loajalitu Chuovi a Wenovi. To znamená, že Čou ztrácí svou moc." - Sia Siao-čchiang, politický komentátor

Široce publikovaný článek uvádí, že vojenská policie vyjádřila svou odhodlanost při podpoře ústřední vlády. Jde o velmi důležitý akt, protože vojenská policie (VP) spadá pod Výbor pro politické a právní záležitosti, jehož šéfem je Čou Jung-kchang.

Čou je jedním z devíti členů stálého výboru politbyra ČKS a dlouhodobým ochráncem Po Si-laje. To, že se vojenská policie postavila na stranu Chua a Wena, je podle komentátorů jasným znamením, že Čou ztrácí svou moc. Někteří se dokonce domnívají, že Chu a Wen sesadí Čoua z funkce ještě před 18. sjezdem strany.

Titulek na první straně deníku Lidově osvobozenecké armády říká: „Důstojníci a vojáci celé armády i vojenské policie jsou odhodlaní podpořit správná rozhodnutí vedení strany." Po dvou měsících, od doby, kdy bývalý policejní šéf Čchong-čchingu Wang Li-tün zběhl na americký konzulát v Čcheng-tu, je to poprvé, co vojenská policie vyjádřila svůj postoj k ústřední vládě.

Politický komentátor Sia Siao-čchiang věří, že toto je známkou ztráty Čoua v boji o moc s Chuem a Wenem. „Viděli jsme, že armáda už svou podporu ústřední vládě vyjádřila. Ale ne vojenská policie. Pak, dva dny poté, co byl Po Si-laj zbaven všech stranických postů, vojenská policie deklarovala svou lajalitu Chuovi a Wenovi. To je znamení, že Čou ztrácí moc," říká Sia.

Když Poa odvolali z úřadu, některá zahraniční média včetně těch spojovaných s Ťiang (Ce-minem)", zaměřila svou pozornost na Čoua místo na Poa a začala odhalovat Čouovy skandály. Dle expertů je to další známkou jeho ochabující moci.

Chu Pching, šéfeditor Pekingského jara (Bejing Spring), okomentoval situaci na základě zpráv pro-ťiangovských médií tak, že předpovídá Čouovi ztrátu funkce ještě před 18. sjezdem, který se má konat na podzim.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Podle Ku Kchaj-laj má být iniciátorem puče Čou Jung-kchang

Čína: Po Si-lajovy konexe v armádě vyvolaly úřední kontroly

Chu Ťin-tchao se snaží udržet kontrolu nad armádou

Komunističní kádři si v mocenském boji volí, na čí stranu se postavit

Rozhovor: Gordon G. Chang - o pádu čínské komunistické strany

Po Si-lajovo spiknutí je jen začátek

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany

Dominový efekt pádu mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina