Michael Perlman (uprostřed) získal ocenění snímku Free China na Free Speech Film Festival Awards. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Michael Perlman (uprostřed) získal ocenění snímku Free China na Free Speech Film Festival Awards. (Copyright © 2012 Free China Movement)

 

Čínský konzulát v Houstonu se pokusil překazit světovou premiéru filmu „Free China: The Courage to Believe“ („Svobodná Čína: Odvaha věřit“), jehož autorem je režisér Michael Perlman, autor oceněného filmu „Tibet: Beyond Fear“.

Film „Free China: The Courage to Believe“ vznikl v koprodukci s televizí New Tang Dynasty (NTD) a jeho světová premiéra se uskutečnila v sobotu na festivalu Palm Beach International Film Festival 2012 v Houstonu.

Více jak padesátiminutový dokument vypráví dva příběhy. Pozoruhodný příběh Jennifer Ceng, matky a bývalé členky komunistické strany, a doktora Charlese Leeho, čínsko-amerického obchodníka, který se stal obětí pronásledování a otrocké práce za praktikování duchovní meditační praxe Falun Gong. Praktikující Falun Gongu jsou považováni za nejvíce pronásledovanou skupinu v Číně.

Premiéru snímku na mezinárodním filmovém festivalu Palm Beach, který právě probíhá na Floridě, se pokusili překazit lidé z čínského konzulátu. Personál konzulátu opakovaně volal jednomu z organizátorů festivalu (který si nepřál být jmenovaný) a přesvědčovali ho, aby film z programu stáhl. Organizátor ale nátlak ohlásil houstonské policii a tím obtěžování skončilo.

 

FREE CHINA: The Courage to Believe (Opening)

 

20120419_cina_festival
Režisér filmu Michael Perlman. (televize NTD)

„Dostal jsem dnes šokující zprávu z Palm Beach International Film Festival, že z čínského konzulátu opakovaně volali a požadovali po organizátorech festivalu, aby můj film z programu stáhli. Tento bezostyšný pokus umlčet svobodu projevu a vyjadřování amerického občana ve Spojených státech ze strany čínské vlády je nebezpečný. Myslím, že by se o tom mělo vědět, aby se podobný nátlak neopakoval. Jsem vděčný organizátorům festivalu, že vydrželi a stáli si za základními právy každého Američana a nepodlehli požadavkům čínské komunistické vlády,“ říká režisér filmu Michael Perlman.

Nátlak čínské vlády v zahraničí demonstruje strach vlády, která sama sebe ukazuje jako silnou a prosperující. Snímek „Free China: The Courage to Believe“ však přináší svědectví o tom, jak desítky milionů čínských občanů opouští komunistickou stranu a její přidružené organizace, jak v Říši středu probíhá více než sto tisíc protestů každý rok. Jen těžko uvěří divák po zhlédnutí takového dokumentu, že je čínská vláda opravdu tak stabilní, jak sama sebe prezentuje.

 

Dostal jsem dnes šokující zprávu z Palm Beach International Film Festival, že z čínského konzulátu opakovaně volali a požadovali po organizátorech festivalu, aby můj film z programu stáhli.

 

Časosběrný dokument přináší i nové informace o rozsáhlém porušování lidských práv, o nekalých obchodních praktikách a státem povoleném odebírání orgánů politickým vězňům za účelem dosažení zisku.

Snímek dokumentuje spojení konkrétních amerických společností, které profitují na tom, že umožňují čínskému vedení potlačovat disidenty. A vrhá světlo na nedávnou žalobu podanou organizací Human Rights Foundation proti společnosti Cisco, která měla vyvinout propracované sledovací zařízení, které napomohlo čínskému režimu sledovat aktivity čínských disidentů. Cisco, na zakázku bývalého čínského vůdce Ťiang Ce-mina, vyvíjela software, který automaticky maže politicky citlivá témata. Projektu se říká „Projekt Zlatý štít“ (Golden Shield Project). V jeho důsledku bylo zadrženo a mučeno mnoho čínských politických vězňů.

Film také zkoumá, jak internetové technologie pomáhají bojovníkům za lidská práva v Číně i jinde ve světě v šíření necenzurovaných informací. A v neposlední řadě se zmiňuje i o obnovení téměř zaniklé tradiční čínské kultury.

Oficiální stránky filmu

 

Ve filmu jsou použity rozhovory s těmito osobnostmi:

Dr. Charles Lee, čínsko-americký obchodník a praktikující Falun Gongu

Jennifer Ceng, bývalá členka Komunistické strany Číny, nyní praktikující Falun Gongu, autorka bestselleru „Svědek historie: Boj jedné čínské ženy za svobodu“

David Kilgour, bývalý kanadský vládní politik

republikán Chris Smith, americký kongresman, předseda Výboru pro zahraniční věci
Ethan Gutmann, autor knihy „Ztráta nové Číny“ („Losing The New China“) a přispěvatel pro list The Asian Wall Street Journal

 

Čtěte také:

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe

Film "Svobodná Čína - Odvaha věřit" získal hlavní cenu Houstonského filmového festivalu

Cisco obžalováno z napomáhání k zatýkání a mučení čínských disidentů

Film Free China: The Courage to Believe uvádza festival Jeden svet v európskej premiére

Vyráběl jsem pantofle v čínském lágru pro západní trhy – můžete si je jít koupit