Změna prospěje Chu Ťin-tchaovi

20120424_polibyro.gif
Čínští mocnáři na 17. sjezdu ČKS - Luo Kan, Wu Kuan-čeng, Ťia Čching-lin, Wu Pang-kuo, Chu Ťin-tchao, Ťiang Ce-min, Wen Ťia-pao, Ceng Čching-chung a Li Čchang-čchun – 21. října 2007, Peking. (Guang Niu/Getty Images)

S tím jak se blíží 18. národní sjezd Komunistické strany Číny (KS Číny), roste mezi členy strany rivalita a soupeření o místo ve Stálém výboru politbyra (SVP) – devítičlenném orgánu, který řídí zemi.

Po nedávných událostech se možná tato elitní skupina zredukuje z devíti na sedm členů, což by s sebou přineslo také nové politické okolnosti.

 „Vyšachování“ bývalého šéfa strany v Čchung-čchingu, Po Si-laje, odstartovalo boj o moc mezi dvěma hlavními frakcemi uvnitř KS Číny. Na jedné straně stojí současný prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao a na straně druhé bývalý předseda strany Ťiang Ce-min a šéf bezpečnosti Čou Jung-kchang.

Po Si-laj byl Ťiangovým kandidátem do SVP, kde měl nahradit Čou Jung-kchanga. To se mělo udát letos na podzim během 18. národního sjezdu strany. Situace se ale dramaticky změnila...

Analýza čínského tisku

Čínská média vytváří seznamy a spekulují, kdo budou noví členové SVP. Deník South China Morning Post přinesl nedávno informaci, že mnoho lidí je přesvědčených o tom, že „odstavení“ Po Si-laje posílilo mocenskou základnu současného prezidenta a premiéra, a že jejich věrní spojenci pravděpodobně vytvoří novou soupisku kandidátů.

 

Pokud by měl mít SVP jen sedm členů, bylo by to pro Chua a Wena prospěšné,"Liou Jin-čchüa, tajemník zámořské strany Čínské sociální demokracie.

 

Zpráva také říká, že o snížení členů SVP z devíti na sedm se zasazuje vícero stranických funkcionářů z toho důvodu, aby se mohly rozhodnutí a zákony implementovat rychleji a lépe.

V nedávné minulosti, před 16. národním sjezdem, měl SVP pouze sedm členů. Byl to právě bývalý vůdce strany Ťiang Ce-min, kdo přidal výboru dvě křesla navíc.

Podle čínského disidenta žijícího mimo Čínu, Sung Jü-süana, tlačil Ťiang na jmenování Luo Kana a Li Čchang-čchuna do SVP, oba měli pokračovat v Ťiangem započatých represích proti Falun Gongu a zároveň ve výboru sloužili jako Ťiangova opora, řekl Song v rozhovoru pro The Epoch Times.

Li Čchang-čchun jako šéf Oddělení centrální propagandy hrál důležitou roli v kontrolování médií a usměrňování veřejného mínění v Číně. „Kdyby nebylo role Li Čchang-čchuna (jako šéfa propagandy a člena SVP), Chu by byl schopen přímo řídit Oddělení centrální propagandy a sám ovlivňovat veřejné mínění,“ míní Sung.

Čou Jung-kchang a Lou Kan, současný a bývalý šéf bezpečnostního aparátu země – mocného Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ) – jsou Ťiangovi oddaní spojenci a zůstali hlavními postavami stojícími za pronásledováním Falun Gongu a disidentů. Navíc je Čou ještě pořád členem SVP.

Za posledních deset let moc VPPZ enormně narostla. Spadá pod něj Veřejná bezpečnost, soudy a prokuratura, vojenská policie a také justiční orgány a stejně tak pracovní tábory. Tímto se stal VPPZ druhým mocenským centrem, které ohrožovalo a oslabovalo moc Chu Ťin-tchaa. Někteří politici žertovali, že „Chuova rozhodnutí se nedostanou mimo vládní komplex Čung-nan-chaj“, což naznačovalo, že neměl žádnou reálnou moc.

Sung předpovídá, že na nastávajícím 18. sjezdu strany Chu oznámí zrušení dvou křesel v SVP. „Po letech útlaku ze strany Ťiangovy frakce pomůže redukce Chuovi úplně odstranit jejich vliv ve straně,“ okomentoval Sung svoji hypotézu.

Sung poukázal i na to, že když Chu Ťin-tchao nastoupil do funkce, tak kromě Wen Ťia-paa mělo všech zbylých sedm členů SVP úzké vazby na Ťiang Ce-mina. Poté, co Ťiang odešel z postu předsedy ČKS, pořád ještě zůstával šéfem Ústřední vojenské komise.

 „Ze současné generace členů SVP je „odchovancem“ Chuovy frakce pouze více-premiér Li Kche-čchiang. Chu byl tedy ve straně izolovaný a bezmocný,“ řekl Sung.


Odstraňování Ťiangovy frakce

Mezi novými kandidáty SVP se kromě často zmiňovaných Si Ťin-pchinga a Li Kche-čchianga (kteří zaujmou pravděpodobně posty předsedy KS Číny a premiéra) skloňují jména, jako Wang Čchi-šan (druhý více-premiér), Wang Jang (tajemník strany provincie Kuang-tung), Li Jüan-čchao (člen 25-členného výboru politbyra a šéf jeho organizačního oddělení), Chu Čchun-cha (tajemník strany provincie Vnitřní Mongolsko), a Liou Jen-tungová (členka výboru politbyra zastávající post Státní radní), která by se tak mohla stát první ženou v SVP.

Sung tvrdí, že pokud se SVP zredukuje na sedmičlenný orgán, kromě Si Ťin-pchinga patří všichni zmiňovaní kandidáti do Chuovy „mládežnické“ frakce a Chu by tedy měl možnost kompletně odstranit Ťiangovou frakci z nejvyššího výboru strany a dostat tak celkovou situaci pod kontrolu.

Liou Jin-čchüan, bývalý profesor historie na Univerzitě v Šan-tungu a současný tajemník v zahraničí sídlící strany Čínská sociální demokracie, potvrzuje Sungovu teorii.

 „Za posledních deset let musel Chu podřizovat svá rozhodnutí Ťiangovým přáním,“ řekl Liou pro televizi NTD. „Dokonce se proslýchalo, že proti Chuovi byly chystané převraty. Přesněji řečeno to byla velmi tvrdá fakta. Když bude mít SVP jen sedm členů, bude to ve prospěch Chua a Wena.“

Liou má za to, že v případě redukce budou z SVP Ťiangovi spojenci odstraněni.

Nedávno také vyslovilo mnoho členů Ťiangovy frakce z řad stranických úředníků i armádních důstojníků svou loajalitu Chuovi.

O Ťiang Ce-minovi se už několik měsíců „nemluví“ a podle posledních dostupných informací se jeho zdravotní stav dramaticky zhoršil. Ťiang je naživu, ovšem jeho životní funkce prý udržují už jen lékařské přístroje. S největší pravděpodobností právě pozorujeme historické změny ve vedení země.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čína: 9 členů stálého výboru politbyra - nejmocnějšího orgánu v zemi

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina