Před deseti lety byly protesty proti pronásledování potlačeny, dnes mají podporu vlády

20120424_island
Praktikující Falun Gongu protestují s vítacími bannery 20.dubna. (minghui.org)








Když Island vítal před deseti lety excentrického vůdce Čínské komunistické strany, Ťiang Ce-mina, Reykjavík na jeho přání důrazně zakročil proti praktikujícím Falun Gongu, kteří se chystali do země přijet protestovat proti probíhající perzekuci v Číně. O jednu dekádu později je situace naprosto jiná.

Stoupenci v Číně pronásledované duchovní praxe, kteří u příležitosti státní návštěvy čínského premiéra 20. až 22. dubna do země přijeli, dostali volný průchod a úřady se postaraly o to, aby Wen Ťia-pao jejich transparenty spatřil.

Čínský premiér se setkal se svým islandským protějškem, Jóhannou Sigurðardóttirovou a dalšími představiteli vlády. Aktivisté drželi transparenty s dvojjazyčnými nápisy „Vítáme Wen Ťia-paa“ a „Postavte Ťianga a jeho gang před soud za pronásledování Falun Gongu“. Podle místního člověka Thórdíse Hauksdóttira, který se Falun Gongu věnuje, u nich celou dobu stál vysoce postavený policejní důstojník, který dohlížel na to, aby čínská delegace vzkaz viděla.

Wen Ťia-pao, při příjezdu na Bessastadir, prezidentskou rezidenci v Reykjavíku 20. dubna 2012. (Thorvaldur Orn Kristmundsson/ AFP/ Getty Images)
Wen Ťia-pao, při příjezdu na Bessastadir, prezidentskou rezidenci v Reykjavíku 20. dubna 2012. (Thorvaldur Orn Kristmundsson/ AFP/ Getty Images)

Islanďané nás nesmírně podporují, na všech stupních společnosti,“ napsal v emailu  Hauksdóttir. Ministr zahraničních věcí, Össur Skarphéðinsson, se v květnu loňského roku praktikujícím Falun Gongu omluvil za chování islandské vlády v roce 2002 a v parlamentu teď probíhá diskuze o rezoluci požadující formálnější omluvu od vlády.

Islandská policie zadržela před deseti lety lidi věnující se Falun Gongu ve škole anebo jim zabránila nastoupit do letadel islandských aerolinek v Severní Americe a Evropě. Na požadavek čínské delegace tím chtěli zabránit protestům. Úřady provedly zátah na aktivisty podle seznamu, který jim dodala čínská strana. Islandský soud později prohlásil takovéto jednání za nezákonné.

I letos se poklidné protesty zaměřily především na odsouzení Ťiang Ce-mina a zastavení jeho brutální kampaně s cílem „vyhladit Falun Gong“. Wen Ťia-pao se již vyjádřil, že by chtěl oběti perzekuce rehabilitovat a odškodnit. V Číně momentálně probíhá mocenský zápas mezi proreformní frakcí v čele se současným vůdcem strany Chu Ťin-tchaem a premiérem Wen Ťia-paem - a stoupenci nekompromisní Ťiangovy frakce, která pomocí kampaně na pronásledování Falun Gongu rozšířila svoje pole působnosti a upevnila postavení ve straně.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Film "Svobodná Čína - Odvaha věřit" získal hlavní cenu Houstonského filmového festivalu

Americká víza teď kladou čínským žadatelům nepříjemné otázky o potencionálních zločinech

Čínská ambasáda v USA tlačila na festival Palm Beach, stáhněte film Michaela Perlmana

Čína: Wen Ťia-pao prosazuje nápravu ve věci Falun Gongu, tvrdí informátor

Případ Kao Č'-šenga ovlivňují mocenské boje uvnitř komunistické strany Číny (video)