20120430_po_silaj2
Po Si-laj 13. března v Pekingu, dva dny před tím než byl nahrazen ve funkci tajemníka strany v Čchung-čchingu. (Lintao Zhang/Getty Images)

Příběh intrikářského komunistického funkcionáře Po Si-laje, kterého dali nejvyšší vůdci strany zavřít do domácího vězení, neboť ohrožoval už i je, se čte jako ta nejnapínavější telenovela.

Spiknutí, vraždy, korupce, početné milenky... na světlo světa začínají vycházet i Poovy zločiny z doby před deseti lety.

Tím posledním je letecká katastrofa, kterou měl Po údajně připravit, aby se zbavil svého politického soupeře.

V čínské přímořské metropoli Ta-lien zemřelo 7. května 2002 v hořícím letadle sto dvanáct lidí včetně sedmi cizinců. Let číslo 6163 čínských aerolinek China Northern Airlines skončil tragicky. Letadlo letící z Pekingu do Ta-lienu se ještě před přistáním změnilo v ohnivou kouli.

Podle novináře, který byl za své zpravodajství poslán na osm let ve vězení, byla „nehoda“ připravena Po Si-lajem, bývalou hvězdou čínské komunistické strany, jenž byl před nedávnem zbaven všech svých funkcí.

Ťiang Wej-pching, který o Poově korupci v Ta-lienu psal, říká, že Po zařídil havárii proto, aby umlčel svého politického rivala a následně vykonstruoval složitý příběh, kterým hodil obvinění na jednoho z pasažérů. V době havárie byl Po guvernérem provincie Liao-ning, ve které se Ta-lien nachází. Před touto funkcí zastával křeslo primátora Ta-lienu.

Při vyšetřování neštěstí se objevilo několik podezřelých skutečností. Letadlo bylo před startem v dobrém stavu. Požár nevznikl ani v motoru, ani v palivových prostorech, ani v elektrickém vedení či v jiné rizikové části. Všichni cestující prošli před nástupem do letadla prohlídkou.

Ostatky většiny pasažérů a posádky byly před kremací poslány na testy DNA. Uchován byl  popel jen z jednoho pasažéra, Čang Pchi-lina. Čangovu rodinu požádali, aby se dočasně přestěhovala na hotel a počkala na konečné výsledky. Po sedmi měsících od incidentu obdržela Čangova rodina oficiální stanovisko. V něm stálo, že dotyčný přenesl na palubu letadla dvě láhve benzínu a založil požár.

Tomu Čangova rodina nevěřila a požádala o vyšetřovací zprávu, nicméně úřady žádost zamítly. Zprávy ve státních médiích později informovaly o tom, že Čang měl pokročilé stádium rakoviny jater a že měl spoustu dluhů kvůli založení své společnosti na renovaci domů. Oficiální zprávy také tvrdily, že když věděl o své blížící se smrti, založil si sedm životních pojistek a že jeho vztek a touha po kompenzaci pojistek ho dovedly k tomu, aby založil v letadle požár.

Všechna tato tvrzení Čangova rodina popřela. Říkali, že poté co získal vysokoškolský titul v oboru fyziky, měl dobrou práci a s jeho novou společností mu to také šlo dobře. Jeho žena v rozhovorech s novináři uváděla, že Čang byl v dobrém zdravotním stavu a rád trávil čas s rodinou.

Novinář Ťiang Wej-pching uvedl, že skutečnou pravdu o tom, co se stalo, se dozvěděl od svého spoluvězně. V době havárie letadla byl Ťiang ve vězení s Chan Siao-kuangem, bohatým majitelem hotelu, jehož blízkým přítelem byl Jü Süe-siang, bývalý tajemník strany v Ta-lienu.

Jü byl největším politickým rivalem Po Si-laje. Po se tedy rozhodl nejdříve zaútočit na Jüova přítele Chana, kterého nechat dát do vazby. Tam se pak potkali s Ťiangem. Chan Ťiangovi řekl, že jeho žena Li Jen-feng byla v onom letadle také.

Měla s sebou dopisy z Pekingu napsané dcerami nynějšího prezidenta Chu Ťin-tchaa a bývalého prezidenta Li Sien-niena. Chtěla je použít, aby dostala Chana z věznice ven. 

Chan prozradil, že Po „nehodu“ naplánoval, aby se jeho manželky zbavil. Li byla také zvláštní asistentkou ministra státní bezpečnosti a měla úzké vazby na  vedení strany.

Po si údajně myslel, že toho věděla příliš mnoho. Ťiang později vedl rozhovor s informátory, kteří mu řekli, že Čang Pchi-lin byl tajným policistou s úzkými vazbami na Poovou ženu Ku Kchaj-laj. Podle Ťianga posloužil Čang jako obětní beránek pro spáchání tohoto zločinu.

Prokáže-li se, že za sabotáží letadla skutečně stojí Po Si-laj, ponese odpovědnost za sto dvanáct  životů včetně sedmi cizinců.

Článek aktualizován 30. dubna 2012

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka I.

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů

Začínají se objevovat skandály z rozmarného života Po Si-laje

Čína: Bývalý tajemník Po Si-laj je v domácím vězení, naznačují zprávy

Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu

Byla manželka Po Si-laje jen ženou v domácnosti?

Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda

Condoleezza Riceová: Skandál kolem Po Si-laje vyvolává pochybnosti o čínském režimu