Po útěku slepého právníka z domácího vězení se do jeho rodné vísky sjely houfy policistů

20120430_hon_pravnik
Aktivistka Che Pchej-žung, která Čchena odvezla svým autem, byla zatčena také. (fotoarchív Che Pchej-žung)

Po úspěšném útěku čínského právníka a bojovníka za lidská práva, Čchena Kuang-šenga, začaly čínské úřady agresivní zátah na příbuzné a aktivisty, kteří mu k útěku pomohli.

Lidskoprávní aktivista a držitel Sacharovovy ceny z roku 2008 Chu Ťia sdělil 27. dubna zahraničním médiím, že se s Čchenem viděl v Pekingu. Jeho žena uveřejnila snímek z jejich setkání na Twitteru. Uprchlý Čchen je teď podle všeho pod ochranou amerických zastupitelů v Číně, kam v neděli odcestoval náměstek ministra zahraničí Kurk Campbell, aby o případu jednal se svými čínskými protějšky.

Po útěku slepého právníka z domácího vězení se do jeho rodné vísky sjely houfy policistů, zprávu o razii přinesla nezisková organizace China Human Rights Defenders. Příslušníci bezpečnosti odvedli Čchenovy příbuzné. Utéct se podařilo jen jeho synovcovi poté, co se bránil s nožem v ruce mužům v civilu, kteří vpadli v noci 26. dubna do jeho domu. „Čeho se obávám nejvíc, je, že by příbuzní Čchena Kuang-šenga mohli být mučeni a přijít o život,“ okomentoval události na svém twitterovém účtu známý obhájce lidských práv Tcheng Piao.

Pronásledování se dočkali i Čchenovi přátelé. Chu Ťiu policie odvedla na stanici 28. dubna, kde ho podle Tchenga přes jedenáct hodin vyslýchali lidé z vnitrostátní bezpečnosti, jejichž úkolem je mimo jiné dohled nad disentem v zemi a jeho potírání.

Chu Ťia byl z vězení propuštěn v polovině loňského roku poté, co si odsloužil tři a půlletý trest za „podněcování k rozvracení státní suverenity“. Stále je pod „politickou podmínkou“, což znamená, že nesmí hovořit s médii ani se účastnit politických aktivit. Terčem častých výslechů se stala i jeho žena.

Podle ředitele nevládní organizace ChinaAid, Boba Fu, byla zatčena také aktivistka Che Pchej-žung, která Čchenovi při útěku pomáhala. Odvezla ho autem do Pekingu. Radio France Internationale uvedlo, že policie vyslýchala i právníka Kuo Jü-šana, který byl do útěku rovněž zapleten.

 

Článek byl aktualizován 1. května 2012

 

Související články:

Aktivistka odhaluje, jak pomohla slepému právníkovi k útěku z Číny

Čína: Slepému aktivistovi se podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu

Více o pozadí případu slepého právníka

Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití (video)

Čínský právník promluvil o mučení ve vazbě (video)