Wang Jang, starší úředník komunistické strany, reformátor, který vystoupil proti zastáncům tvrdé linie, na politické schůzi v provincii Kuang-tung, březen 2010. (Liu Jin / AFP / Getty Images)
Wang Jang, starší úředník komunistické strany, reformátor, který vystoupil proti zastáncům tvrdé linie, na politické schůzi v provincii Kuang-tung, březen 2010. (Liu Jin / AFP / Getty Images)

Analýza zpráv

Čínský komunistický režim obvykle od svých kádrů vyžaduje dodržování stranické linie, což se často projevuje používáním určitého stupně brutality. Odchylky od stranické linie mohou být pro úředníka, který jí odporuje, často fatální.

Tajemník strany Wang Jang v rušné jižní provincii Kuang-tung si však se stranickou linií vrásky nedělá a vystupuje jako zřejmý reformátor otevřený novým způsobům a přístupům k řešení politických úkolů.

Wang Jang podporuje v severní Číně svobodu tisku. Tisk je v této oblasti odvážnější a otevřenější než jinde. Wang povzbudil provozovatele tisku, aby se podíleli na odhalování korupce, což je něco, co se příčí mnohým kádrům, kteří by potřebovali svoji vlastní korupci a rozkrádání majetku ututlat.

„Musíme podporovat novináře, aby tajně navštěvovali a podávali zprávy o továrnách, které padělají a prodávají padělané zboží. Měli bychom také zajistit, aby je lidé z veřejné bezpečnosti ochránili," prohlásil 7. května Lin Jing, Wangův zástupce v provincii Kuang-tung.

Jing rovněž uvedl, že novináři potřebují ochranu, aby mohli "vyšetřovat a odhalit přesnější fakta".

To není absolutně v souladu s tím, jak postupují ostatní kádři, aby udržovali status quo a svůj podíl moci. Wang se přidal k současnému vůdci Chu Ťin-tchaovi a premiérovi Wen Ťia-paovi, dvojici, která ukazuje, že si přeje vidět Čínu, jak se těší mnohem větší svobodě. Díky tomu samozřejmě představuje Wang hrozbu pro kádry, kteří si svoji kariéru vybudovali na pronásledování a potlačování řadových čínských občanů.

 

Mediální souboj reformátorů s konzervativními maoisty

Nyní čelí klíčové postavy frakce bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina kritice. Tito kádři vybudovali svoje postavení při realizaci Ťiangových politických kampaní, kdy se horlivě zapojili do jeho politiky represí proti stoupencům duchovní praxe Falun Gong.

Nejdůležitějším bojištěm v politické bouři uvnitř vedení Komunistické strany Číny (KS Číny) se tedy stala provincie Kuang-tung. Právě zde Chu a Wen testovali zavedení reforem pro vytvoření lepší Číny a právě tady se jim do cesty postavila Ťiangova frakce, která se pokusila jejich postup zablokovat.

Do Ťiangovy mocenské skupiny patří například člen stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang, který stojí v čele Výboru pro politické a právní záležitosti, jenž má pod kontrolou policii, soudy, prokuratury, vojenskou polici a dále také pracovní tábory. Čouova moc již byla v posledních měsících značně omezena, přišel o svůj vliv na složky vojenské policie, která čítá okolo 1,5 milionu zaměstnanců a vedení policie byl přinucen předat svému podřízenému ministru veřejné bezpečnosti Meng Ťien-čuovi.

Proti Čouovi se snaží prezident Chu a předseda Wen použít případ zkorumpovaného tajemníka Po Si-laje, který byl jeho chráněncem, a případ slepého právníka Čchen Kuang-čchenga, kterého nechal Čou sledovat a hlídat stočlenným policejním týmem po dobu více než tří let. Poslední události naznačují, že se židle pod „policejním carem“ Čou Jung-kchangem silně otřásá, neboť on sám je nyní vyšetřován.

Dalšími členy Ťiangovy frakce jsou šéf oddělení Centrální propagandy Li Čchang-čchun a předseda Národního lidového kongresu Ceng Čching-chung. Oba byli znepokojeni událostmi okolo sesazení tajemníka Po Si-laje a vyšetřování Čou Jung-kchanga, tak společně vyrazili proti svojí opozici, aby jí „vrátili úder“ a ochránili svoje posty.

Li Čchang-čchun použil média v provincii Kuang-tung prostřednictvím Tchuo Čena, prezidenta státní tiskové agentury Sin-chua a svého místopředsedy Jang Ťiena, který má „pod palcem“ jedenáct novinových agentur v provincii Kuang-tung, aby zaútočil na Wang Janga.

 

Svoboda tisku x tvrdá cenzura

To, co by Wang Jang rád dostal v tisku na denní světlo, chce naopak Li Čchang-čchun udržet za každou cenu pod pokličkou.

Jejich souboj byl viditelný, například když deník Southern Metropolis zveřejnil zprávu o padělaných chemikáliích, donutil ho Li Čchang-čchun, aby článek stáhnul.

Zpráva odhalila tajnou továrnu ve městě Chuej-čou, kde místní vládní úředníci zabavili 70 tun padělaného kongulačního[1] urychlujícího činidla používaného k vybudování sítě tung-kuanského metra. Majitel továrny na projekt rovněž dohlížel a pomáhal s prodejem chemikálií.Článek byl smazán několik hodin po zveřejnění. Zdroje z deníku Southern Metropolis odhalily, že tlak na stažení článku pochází „shora", což naznačuje, že svoji roli v případu sehrálo oddělení propagandy města Tung-kuan a provincie Kuang-tung. Podle zasvěcenců jsou takové příkazy pro noviny spíše vzácné.Cenzura je pravděpodobně první známkou zvětšujícího se úsilí Li Čchang-čchuna, který chce blokovat a bránit Wang Jangovi v realizaci Chuova a Wenova plánu na reformu společnosti.


[1] Shlukování disperzovaných částic vnějším vlivem ve větší agregáty.

 

small_United_Kingdom


Čtěte také:

Čína: Petice vesničanů by mohla změnit průběh dějin

Šéf čínské bezpečnosti Čou Jung-kchang bude vyšetřován

Čína: Komunistické noviny nezvykle hovoří o politické reformě

Na pronásledování právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel státní šéf policie. Režim to stálo už miliony

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů