Toto je třetí část čtyřdílné série. První část naleznete zde.


Znečištění vody a půdy: invaze jedů

Lidé v Číně tradičně používali k uchovávání věcí dřevěné, hliněné a bambusové nádoby. Dnes nadměrné používání plastů ničí planetu. (Photos.com)
Lidé v Číně tradičně používali k uchovávání věcí dřevěné, hliněné a bambusové nádoby. Dnes nadměrné používání plastů ničí planetu. (Photos.com)

Devastace životního prostředí se zrychlila od začátku průmyslové revoluce. Od doby, kdy se začala těžit a zpracovávat ropa, se lidstvo naplno vrhlo na ničení a znečišťování našeho životního prostředí.

V minulosti lidé uchovávali věci v hliněných hrncích, dřevěných nádobách a vrbových a bambusových koších. Hrnce se vyrábí z hlíny a neznečišťují životní prostředí. Dřevo a proutí mu také neubližují, protože rostou přirozeně, a když už nejsou potřeba, vrátí se zpět do půdy.

Zato dnes jsou nejoblíbenější plastové výrobky. Plastové krabičky, tašky a obaly jsou chemické produkty a těžko se rozkládají. Zbytky z průmyslových maziv, ropných produktů a pracích prášků znečišťují přírodu, protože se přirozeně nerozkládají. Tyto chemické výrobky vážně znečišťují vodu, zemi i vzduch. Živočichové je požívají a rostliny vstřebávají. Kromě toho člověk vysekává stromy a ničí rostliny, čímž vážně poškozuje své životní prostředí. Následkem toho ze zeměkoule udivující rychlostí mizí nespočetné množství zvířat a rostlin.

Lidé a ty živočišné druhy, kteří jsou schopni se znečištěnému prostředí přizpůsobit, tyto zásadní změny nevnímají, avšak jedy, které do svých těl přijímají, mohou mít oslabující účinky. Některé z těchto změn byly vypozorovány vědeckými pokusy, i když většinu z nich pomocí dnešních vědeckých přístrojů zjistit nelze. Lidé nejsou schopni postihnout zničující účinky cizích chemikálií ve svých tělech ani to, jak tyto chemikálie jejich těla ovlivňují.

Zato si můžeme být jisti, že každodenní používání chemických látek, o kterých se domníváme, že jsou prospěšné, bude mít v dlouhodobém horizontu škodlivý dopad na naše životní prostředí. V současnosti prostě nedokážeme všechny škodlivé účinky posoudit.

 

Léky: Třicet procent jedu

Jedno čínské rčení praví, že lék je třicetiprocentní jed. Lékařská věda ví, že některé chemické kombinace v lécích mají dlouhodobý negativní dopad na naše těla. Lidé rovněž jedí potraviny, maso a vejce obsahující velké množství zbytkových hnojiv, zemědělských chemikálií a hormonů. Neškodí i ony našemu tělu?

Pro přírodu není snadné uměle vyráběné produkty přijmout, rozložit a vstřebat. Tyto věci se začínají v přírodě hromadit a škodí nejenom lidskému tělu, ale i okolnímu prostředí. Zjistilo se, že mnohé choroby jsou důsledkem takovéhoto znečištění. Před několika desetiletími například objevili v Japonsku podivnou nemoc, a když se pátralo po zdroji, zjistilo se, že jsou jím ryby ze znečištěné řeky. Ve staré čínské medicíně se takovéto situaci říká invaze jedů.

 


Čtěte čtvrtý díl.


Čtete také:

Moderní civilizace, moderní lidé a moderní nemoci (část I.)

Moderní civilizace, moderní lidé a moderní nemoci (část II.)

 

Čínští lékaři mívali nadpřirozené síly

Problémy se spánkem aneb Také jste se včera nevyspali?