Pacienti, kterým je diagnostikována rakovina prsu, často trpí stresem způsobeným vyšetřovacími procedurami. Alternativní medicína může být při tomto problému nápomocna. (Joe Raedle/Getty Images)
Pacienti, kterým je diagnostikována rakovina prsu, často trpí stresem způsobeným vyšetřovacími procedurami. Alternativní medicína může být při tomto problému nápomocna. (Joe Raedle/Getty Images)

Pacienti, kterým je diagnostikována rakovina prsu, často trpí stresem způsobeným vyšetřovacími procedurami. Stojí před rozhodnutím, jaké možnosti léčby zvolit a jaký dopad bude diagnóza mít na jejich profesní a osobní život. Stres může vyvolávat četné biologické změny, které negativně ovlivňují fyzickou i citovou stránku člověka.

Chirurgické zákroky, chemoterapie a radioterapie představují pro pacienty s rakovinou standardní zásahy. Tyto zásahy jsou převážně zaměřeny na boj s rakovinou samotnou, nicméně systematicky ohrožují celé tělo. Komplikace se projevují jako vedlejší účinky léčby a zahrnují následující:

bolest: výsledek neuropatie (nervové onemocnění) poškozených tkání nebo jizevnaté tkáně
zažívací potíže: žaludeční nevolnost, zvracení, anorexie, průjem nebo zácpa
endokrinologické dysfunkce: ztráta vlasů, návaly horka, studené končetiny a nízké libido
mentální dysfunkce: úzkost, deprese, nespavost, slabá paměť a koncentrace, zpomalený myšlenkový proces
hematologické dysfunkce: zhoršený krevní obraz, snížení bílých krvinek
svalovo-kosterní systém: bolest svalů a kloubů
nervový systém: nervové onemocnění, špatné imunologické funkce a symptomy, jako např. sucho v ústech

Při pokusu tyto vedlejší účinky potlačit používají někteří pacienti terapeutické prostředky, které se považují za doplňkovou a alternativní medicínu. Pomáhají snižovat výše uvedené vedlejší účinky, protože mnoho z těchto prostředků se zaměřuje na zlepšení funkce celého systému a často řeší jak fyzické, tak citové záležitosti.

Tradiční čínská medicína (TCM) je perfektním příkladem druhu doplňkového a alternativního lékařství. Akupunktura, moxování, čínská bylinná terapie, masáž, čchi-kung (také nazývaný qigong, tj. procvičování energie čchi a meditace) a stravovací terapie jsou všechno léčebné nástroje TCM. Na západě je mezi těmito nástroji v léčbě rakoviny nejrozšířenější akupunktura, zatímco v Číně se dává přednost bylinné léčbě.

 

Tradiční čínská medicína

Akupunktura, léčba bylinkami a další nástroje TCM jsou efektivní pouze tehdy, jsou-li abnormality pacientovy čchi důkladně vyhodnoceny použitím všech teorií TCM: jin a jang, pět prvků, čchi, krev, esence, tělesné tekutiny, meridiány (energetické dráhy), orgány a spojení člověka a přírody.

Léčebný plán by měl obsahovat změny v jídelníčku, životním stylu a cvičení k posilování čchi, spolu s denní akupunkturní léčbou a denním užíváním individuálně sestavené bylinné léčby, která se bude měnit spolu se změnou pacientovy čchi.

Lidé na Západě všeobecně neabsolvují léčbu tradiční čínskou medicínou v takovém objemu, který by byl efektivní. Zřídka kombinují obvyklou léčbu s čínskou bylinnou léčbou, na základě obav, které mají onkologové z negativních reakcí s chemoterapií.

Léčba TCM může být u pacientů s rakovinou prsu použita k několika účelům. Za prvé pro podporu fyzických a psychických funkcí během standardní terapie, za druhé ke snížení nepříznivých účinků terapie a za třetí k udržení zdraví a prevence opětovného výskytu rakoviny a dalších nemocí.

 

Akupunktura

Akupunktura je procedura používaná k nastolení rovnováhy čchi. Obnáší vpichování tenkých, sterilních jehel do bodů na povrchu těla. Je zde zhruba 360 bodů, které jsou spojeny s 12 hlavními energetickými drahami a 8 vedlejšími drahami.

Před vpichováním jehel musí akupunkturista provést vyšetření na základě metod tradiční čínské medicíny. Akupunkturista musí rozumět biomedicíně a stavbě těla předtím, než vybere správnou kombinaci bodů. Například, pokud je v tělesném systému přílišná horkost, praktik může vybrat bod, který je spojen se studenou energií a tím ji zvýšit, anebo vybere bod, který je spojen s teplou energií tak, aby ji snížil.

Kromě správného zvolení kombinace bodů musí praktik také zvolit, jak jehličky vpichovat a manipulovat s nimi. Toto je rozhodující detail, který rozhodne o výsledku. Řekněme, že praktik chce zlepšit tok čchi v energetických drahách pacienta. V momentě, kdy se jehla vpichuje, se pacient musí nadechnout. Jehla by se měla vpichovat ve směru toku čchi, otáčena po směru hodinových ručiček a ponechána v hlubší úrovni.

Léčba akupunkturou trvá obvykle kolem 30 minut. Při léčbě může dojít k několika dalším ručním napravením. Pacient může mít při vpichu nepříjemný pocit a cítit mírnou bolest. Jak se jehla dotkne čchi, mohou se objevit pocity jako tlak, tlumená bolest, brnění a znecitlivění.
Po léčbě se pacient cítí hluboce zrelaxovaný, lehký a plný energie anebo naopak unavený. Bolest se okamžitě sníží, avšak někdy se může před tím, než se sníží, vystupňovat. Než veškeré symptomy zmizí, pacient by měl absolvovat minimálně třicet sezení. Tradiční čínská medicína není žádná rychlo-léčba.

Dr. Jang je certifikovaným psychiatrem a doktorem čínské medicíny čtvrté generace. Jeho stránky najdete na Taoinstitute.com.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Jak zvládnout rakovinu pomocí principů čínské medicíny

Ukrývá bylinný přípravek amerických Indiánů lék na rakovinu? (část 1.)

Rakovina je preč, ale čo ostalo?