Manažerka prodejen ComicsPoint v ČR Nikola Žogliková. (Milan Kajínek/ The Epoch Times)
Manažerka prodejen ComicsPoint v ČR Nikola Žogliková. (Milan Kajínek/ The Epoch Times)

V Anglické ulici v Praze může každý komiksový fanda najít téměř cokoliv, co momentálně potřebuje.

Od komiksů, přes trička, plakáty až k sběratelským figurkám svých oblíbených komiksových hrdinů.

Co předcházelo otevření největšího obchodu v Čechách specializovaného na oblast komiksu a sběratelských figurek. Na to jsme se zeptali manažerky prodejen ComicsPoint slečny Nikoly Žoglikové. Zajímalo nás také, co se děje ve světě komiksu a jak se daří komiksu v Čechách.

Kdy jste otevřeli prodejnu v Anglické ulici?

V květnu 2011. Rok před tím jsme otevřeli na zkoušku menší obchod na Vinohradské. Snažili jsme se zaplnit díru na trhu. Takovýhle koncept obchodu tady ještě nebyl.

Když chcete kupovat sběratelské předměty, třeba figurky na internetu, nemůžete si je prohlédnout zblízka a nebo si na ně sáhnout. Tuhle druhou prodejnu jsme otevřeli na popud zákazníků, kteří měli zájem o další a další zboží, které už jsme neměli šanci někam vystavit.

Jak vás napadlo otevřít obchod s komiksy?

Samozřejmě jsme fandové komiksu. Ten první impulz byl, když jsme chodili v New Yorku po Manhattanu a narazili jsem tam na třípatrový komiksový obchod. Napadlo nás, že bychom mohli něco podobného otevřít také u nás v Čechách. Nechali jsme ten nápad ještě nějakou dobu uležet a potom jsme otevřeli menší obchod na Vinohradské.

Jaké procento například českých autorů komiksu lze ve vašem obchodě najít?

Českých autorů vychází poměrně dost, například Lucie Lomová, Nikkarin, Jonáš Fink, Pavel Čech a další. Největší zastoupení má však v České republice stále klasika, jako například Čtyrlístek, Rychlé šipy či Kája Saudek.

Co třeba Kája Saudek a jeho komiks, vydává se?

Pan Saudek má bohužel závažné zdravotní obtíže a již několik let je v komatu. S právy na jeho díla je to obtížné. Ale nově vyšly například Muriel oranžová smrt, Lips Tullián nebo Tajemství zlatého koně.

Je po něm sháňka, lidé si ho chtějí kupovat. Jsou to krásné komiksy, opravdu klobouk dolů. Dokonce vzniklo i Muzeum Káji Saudka.

Pořádáte také nějaké akce pro fanoušky komiksu?

Určitě. Ucastnime se na ruznych akcich, jako je mezinarodni festival anime, mangy a japonske kultury Advik, ci Koprkonu venovanemu Star Wars ci Star Treku a hlavne na veletrhu Svet knihy v prazskych Holesovicich. Ke dvouletému výročí ComicsPointu v Čechách jsme také pořádali Star Wars Day pro fanoušky. Pozvali jsme na akci legie, oni mají opravdu nádherné originální obleky. Darth Vader šel přes Václavské náměstí a zastavoval ve Vodičkově ulici tramvaj "temnou silou"... byl to pěkný den, fanoušci si to užili. V obchodě jsme potom měli ještě doprovodný program.

Když jste dávali dohromady tým pro prodej v Čechách, vybírali jste si podle toho, jestli jsou to fanoušci komiksů?

Určitě. U nás by to jinak nešlo. To musí být člověk, kterému u nás profesně říkáme „pošuk" a mimo jiné musí mít také vlohy na prodávání atd., ale první věcí je to, aby to byl jejich koníček, aby je to bavilo. Jestli můžu mluvit za kluky, kteří prodávají v našem obchodě, tak vím, že pro ně je to sen prodávat v takovém obchodě a také si toho váží. Vím, že jsou rádi a že jsou nadšení. Když nabíráme nové zaměstnance, tak se jich ptáme na „lásku ke komiksu".

Čím se vlastně kromě práce v obchodě s komiksy zabýváte?

Dělám na grafice. Zabývám se designovým zpracováním písma, tedy letteringem. Dostanu podklady a převádím anglické komiksy do českého překladu. V roce 2010 jsem měla tu čest na festivalu Komiksfest převzít ocenění Nejlepší lettering za komiks Miluju Led Zeppelin.

Figurky komiksových hrdinů, které nabízíte, jsou skvěle řemeslně zvládnuté, jejich cena je ale na můj vkus poněkud vysoká.

Je pravda, že figurky jsou limitované. Některá řada má třeba 500, 600 nebo 800 tisíc kusů, takže je celkem zázrak sem do České republiky nějaké figurky získat. Při tom množství komiksových obchodů ve Spojených státech to není snadné, ale je pravda, že už máme u distributorů trochu silnější pozici a můžeme si už klást nějaké požadavky a objednávat právě ty unikátní kousky.

Ten kdo tomu nerozumí, k nám někdy přijde a říká, že se vrátí, až to budeme mít zlevněné. Tento druh figurek zlevnovat nelze. Každá figurka má číslo a certifikát, na kterém vidíte, z jak velké série pochází. Jsou to opravdu krásné sberatelské kousky. Jejich unikátnost a dostupnost na trhu často ovlivňuje jejich cenu.

Děkujeme za rozhovor

Aktualizováno 10.8.2012

Související články:

Komiksoví fandové nalezli v Praze svůj ráj

Recenze na film: Batman – Temný rytíř povstal

Fandové Hvězdných válek – je libo Star Wars šachy, sošku Obi-Wana nebo komiks?