20120811 prehrada
Šenťiakchengská nádrž ve městě Čou-šan v provincií Če-ťiang se prolomila v pátek kolem čtvrté hodiny ranní a zničila třetinu obce. Foto z 5.00 ráno. (Weibo.com)

Ve východní Číně se v pátek ráno v důsledku tajfunu Haikui zhroutila přehrada. Nevydržela nápor silných a vytrvalých dešťů. Místní říkají, že zahynuly desítky lidí a další stovky jsou pohřešovány.

Přehrada, která je součástí armádní šenťiakchengské nádrže ve městě Čou-šan v provincii Če-ťiang, se podle místních prolomila 10. srpna kolem čtvrté hodiny ranní. Masivní vlna vzápětí smetla desítky budov v městské části Čang-tchu.

Třetina obce byla podle vesničanů zničena a asi 200 lidí se pohřešuje. Státní média naopak uvedla pouze deset obětí a 27 zraněných. Místní obyvatelé uvedli, že k protržení hráze došlo náhle, když všichni spali. „Obyvatelé, kteří mohli utéct, prchali o život. Ty, kterým se to nepodařilo, to zabilo. Asi třicet nebo čtyřicet lidí zahynulo, desítky se pohřešují,“ sdělila vesničanka paní Wang. Zahynuli podle ní převážně starší lidé. Většina z těch, kteří zmizeli, byli pracovníci z jiných částí země, kteří zde bydleli kvůli nízkým nájmům.

Vesničané také dávají najevo nespokojenost se zpomalenou reakcí úřadů. „Záchranné práce přišly s velkým zpožděním,“ uvedla paní Wang.

Voda způsobila sesuvy půdy, které také pohřbily mnoho lidí. Momentálně se neví, kolik obětí si katastrofa přesně vyžádala. Někteří obyvatelé nahráli fotografie z kolapsu přehrady na stránky Sina Weibo (čínská obdoba Twitteru). Oblast kolem přehrady, jejíž maximální kapacita je 238 000 kubických metrů, byla podle státních médií zablokována úřady, novinářům byl odepřen vstup do areálu.

Podle státních médií byl kolaps hráze způsoben silnými dešti, ale podle místních měla nádrž také konstrukční problémy, na které lidé v minulosti upozorňovali úřady. Internetoví uživatelé na Weibo uvedli, že nádrž nebyla udržována po celá léta. Armáda starost o ni předala místnímu správci, který ji dále postoupil soukromé firmě.

Silné deště způsobily tento týden zřícení jedné sekce Velké čínské zdi v provincii Che-pej, postavené před pěti sty lety. Zatímco státní média viní z kolapsu prudké lijáky, jiné zprávy uvádí, že zeď byla oslabena stavebními projekty v jejím okolí.

 

small United Kingdom