20120814 koule
John Hoopes z Kansaské univerzity pózuje u kamenné koule. (archív Johna Hoopese)

Když dělníci z firmy United Fruit Company začali ve 30. letech minulého století mýtit kostarickou džungli, aby zde založili banánovou plantáž, objevili něco zvláštního. Narazili na početné kamenné koule. Některé z nich byly hodně velké a jen tak si seděly v džungli.

Cestovatelé a dobrodruzi jejich existenci poprvé ohlásili už v 19. století a od té doby se jich našlo několik stovek. Ty nejmenší jsou velké jako míček na baseball, největší mají rozměry malého auta a váží 16 tun.

Pokusy o uspokojivé vysvětlení toho, kdo, jak a proč koule vyrobil, zatím selhávají. John Hoopes, docent archeologie z Kansaské univerzity, kameny studoval a domnívá se, že lovci pokladů doslova všechny známé koule buď přemístili z jejich původních lokací nebo je dokonce zničili. Jediný způsob, jak zjistit jejich stáří, je použít metody stratigrafické geologie (určení, ze které vrstvy půdy materiál pochází). Nelze totiž najít žádný písemný či obrazový záznam, který by koule zmiňoval.

Některé se našly společně s keramikou v kultuře Aguas Buenas (200 př. n. l. - 800 n. l.), jiné byly údajně nalezeny u pohřebišť se zlatými ornamenty, která se datují do období po roku 1000 n. l..

Hoopes na svých internetových stránkách píše, že „koule mohly být vyrobeny kdykoliv během 1 800 let trvajícího období. První, které byly vyrobeny, vydržely pravděpodobně několik generací, během nichž se s nimi možná hýbalo nebo byly pozměněny. U mnoha koulí se zjistilo, že tvoří spojnice sestávající z rovných i zakřivených čar, trojúhelníků a rovnoběžníků.“

„Jedna skupina čtyř koulí byla postavena tak, aby směřovala do magnetického severu. To vedlo ke spekulacím, že mohly být sestaveny lidmi, kteří věděli, jak používat magnetický kompas nebo znali astronomická postavení,“ popisuje Hoopes.

Podle Hoopese byla řada geometrických útvarů zničena, když se s koulemi hýbalo, a tak už nelze ověřit měření, provedená před padesáti lety a potvrdit jejich přesnost. Nedostatek dat vede k nejrůznějším spekulacím. Místní pověsti údajně hovoří o tom, že lidé dřív měli lektvar, kterým kámen změkčovali. Další autoři přicházejí s domněnkami, že by koule mohly pocházet z Atlantidy nebo že byly vyrobeny mimozemšťany.

Ať je to jak chce, koule zatím zůstávají záhadou.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Teorie tří lidských druhů – lidé, obři a trpaslíci

Žili obři? Obří stopa ve skále by to mohla potvrdit (video) 

Záhadné obří koule z Kostariky

Rubrika "Za hranice vědy"