Počet členů Stálého výboru politbyra bude snížen na sedm, zatímco šéfovi bezpečnosti a šéfovi propagandy budou nasazena „kratší vodítka“ a budou podléhat přísnějšímu vedení.

20120822-politbyro
Čínští mocnáři na 17. sjezdu ČKS - Luo Kan, Wu Kuan-čeng, Ťia Čching-lin, Wu Pang-kuo, Chu Ťin-tchao, Ťiang Ce-min, Wen Ťia-pao, Ceng Čching-chung a Li Čchang-čchun – 21. října 2007, Peking. (Guang Niu/Getty Images)

 

Čínská komunistická strana přísně střeží informace o tom, kdo bude jmenován v průběhu připravovaného 18. sjezdu strany do Stálého výboru politbyra, nejvyššího orgánu Čínské komunistické strany ČKS.

Nicméně deník The Epoch Times nedávno získal seznam nových členů od zdroje uvnitř komunistické strany. Seznam prozrazuje jména nových členů Stálého výboru, jejich rozdělené kompetence a také zásadní změny, které ve Výboru proběhnou.

Nový Stálý výbor bude čítat pouze sedm členů namísto současných devíti. Šéf bezpečnosti a šéf oddělení propagandy budou z výboru odstraněni a budou nyní podléhat přísnějšímu vedení.

Seznam prozrazuje, že Si Ťin-pching, který byl veřejně představen jako nástupce současného prezidenta Chu Ťin-tchaa, zaujme post tajemníka strany a státního předsedy. Li Kche-čchiang podle očekávání zaujme místo současného premiéra Wen Ťia-paa jako premiér státní rady. Jejich formální přísaha má proběhnout na 18. stranickém kongresu, který je naplánován na říjen 2012.


Čína: 9 členů stálého výboru politbyra - nejmocnějšího orgánu v zemi


 
Noví členové stálého výboru politbyra a jejich role podle zdroje.

 

Si Ťin-pching – současný viceprezident, bude tajemníkem strany a státním předsedou;

Li Kche-čchiang – současný vicepremiér, nastoupí na místo premiéra státní rady;

Čang Te-ťiang, který je v současné době stranickým vůdcem v provinciích Kuang-tung a Če-ťiang, bude jmenován jako předseda Národního politického výboru čínské lidové poradní konference;

Li Jüan-čchao, který stojí v čele Organizačního oddělení strany, bude jmenován viceprezidentem;

Wang Čchi-šan, zaujme pozici místopředsedy vlády, bude sloužit pod Li Kche-čchiangem;

Jü Čeng-šeng, v současné době tajemník strany v Šanghaji, bude předsedou Stálého výboru Národního lidového kongresu;

Wang Jang, současný stranický šéf jižního města Kuang-tung, bude tajemníkem Ústřední komise pro disciplinární inspekci – oddělení, které má na starosti vyšetřování korupce a trestné činnosti  členů komunistické strany.

 

Z devíti členů zůstane pouze sedm

Stálý výbor politbyra má v současné době devět členů, což bylo výsledkem rozšíření členské základny během 16. stranického kongresu v roce 2002. V té době bývalý generální tajemník strany Ťiang Ce-min do Výboru protlačil své dva oddané stoupence - Luo Kana a Li Čchang-čchuna – kteří řídili oddělení bezpečnosti a propagandy. Jejich hlavní funkcí bylo udržovat v chodu Ťiangovu kampaň proti příznivcům Falun Gongu [1] i po jeho odchodu ze Stálého výboru a z pozice šéfa ČKS.

Udržování jeho kampaně vyžadovalo mobilizování značných státních zdrojů, používaných na kontrolu médií, policejní pronásledování a uvězňování příznivců Falun Gongu do pracovních táborů.

Podle lidsko-právních organizací od roku 1999, kdy Ťiang Ce-min kampaň započal, tvoří příznivci Falun Gongu největší skupinu politických vězňů v Číně. Zpravodajové OSN a Amnesty International uvádějí, že ve vězení je s nimi zacházeno obzvláště krutým způsobem, jsou zde podrobováni fyzickému a psychickému týrání, aby se vzdali svojí víry.

 

Odstranění stoupenců Ťiang Ce-mina

Luo Kana na postu svrchovaného šéfa policie (veřejné bezpečnosti) nahradil současný tajemník Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ) Čou Jung-kchang - další ze stoupenců Ťiang Ce-mina. VPPZ je tajnůstkářským aparátem, který za sebou zametá veškeré stopy, ovládá policii, polovojenské jednotky, soudní systém, systém pracovních táborů a další.

Rozhodnutí přesunout šéfa VPPZ ze Stálého výboru mezi 24 členů politbyra, kde bude pod větším dohledem a kontrolou, je významnou změnou v současném politickém klimatu. Mnoho vysokých členů komunistické strany vyjádřilo obavy z toho, že tato pozice je příliš silná a ohrožuje svrchovanost stranického šéfa a předsedy. Za dob největší moci stoupenců Ťiang Ce-mina experti na Čínu žertovali, že rozhodnutí prezidenta a premiéra neopustí hranice vládního komplexu Čung Nan-chaj – tak velká byla jejich moc.

Š' Cang-šan, expert na čínskou politiku z Washingtonu DC, uvedl, že VPPZ a Oddělení propagandy jsou v současné době v držení blízkých spojenců bývalého generálního tajemníka ČKS Ťiang Ce-mina. Š' Cang-šan také uvedl, že vedoucí pozice těchto institucí byly odstraněny ze Stálého výboru politbyra, protože se nacházely příliš blízko centra moci. Podle Š' Cang-šana zejména VPPZ vyrostl do příliš velkých rozměrů a stal se příliš nákladným. Jeho rozpočet je větší než čínské armády.

Noví členové stálého výboru politbyra podle zdroje. (Feng Li/ Getty Images)
Noví členové stálého výboru politbyra podle zdroje. (Feng Li/ Getty Images)

 

Nedávná zpráva zveřejněná agenturou Reuters rovněž uvádí, že bude role VPPZ ve Stálém výboru ukončena. Čou Jung-kchang má být v letošním roce odsunut do výslužby a oslabení moci VPPZ může být způsobem, jak dostat pod kontrolu jeho nástupce, uvedla tisková agentura.

„Podle současné situace nebude šéf Výboru pro politické a právní záležitosti členem Stálého výboru. Bude muset být podřízený někomu v rámci Stálého výboru. Zjednodušeně řečeno, nebude už moci být svým vlastním soudcem," řekl vysloužilý úředník komunistické strany agentuře Reuters.

Nedávné sesazení stranického tajemníka Po Si-laje, který byl stoupencem Ťiang Ce-mina a horkým kandidátem do Stálého výboru, je dalším zásadním krokem k oslabení moci Ťiangovy frakce. V současné době je Po Si-laj vyšetřován Ústřední komisí pro disciplinární inspekci, podle zpráv z čínských médií. Až do svého velkolepého politického pádu byl Po Si-laj hlavním politickým soupeřem a rivalem Wang Janga, (který letos údajně vstoupí do Stálého výboru).

Výsledkem změn v nejvyšším vedení je jasná převaha mocenské frakce současného prezidenta Chu Ťin-tchaa a kritické oslabení skupiny bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina.

 


 

[1] Falun Gong - čínská duchovní praxe pro rozvoj těla a mysli, spadá mezi takzvaný čchi-kung - cvičení pro zdraví a nauky pro duchovní rozvoj.

Související články:

Číňané volají po zrušení všemocného orgánu, který řídí policii a soudy

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Bývalý vůdce Číny Ťiang Ce-min je udržovaný na přístrojích

Pozdní lítost čínského prezidenta Ťiang Ce-mina