20120909 ekonom
Designéři pracují ve studiu firmy Babei Group, 3. července 2012. Vládní ekonom předpovídá, že se ekonomika Číny příští rok propadne. (Feng Li/Getty Images)

Ekonom pracující pro čínskou vládu předpověděl, že v Číně dojde příští rok k ekonomickému propadu. Jeho tvrzení, která vloni na adresu čínské ekonomiky vypustil, se znovu dostávají na přetřes, neboť ekonomika čínské velmoci začíná zpomalovat a zdá se, že ekonomovy předpovědi nebyly daleko od pravdy.

Li Cuo-ťün pracuje jako výzkumník Národního centra pro rozvoj a výzkum spadajícího pod státní výbor, čínskou verzi vládního kabinetu. 17. září 2011 pronesl na interním setkání absolventů Chuačungské univerzity věd a technologie proslov s názvem „V roce 2012 potká Čínu ekonomická krize“. Informovala o tom rozhlasová stanice Deutsche Welle. 

Nedávno se jeho předpovědím dostalo obnovené pozornosti jak na internetu, tak na hlavních mediálních portálech, jako Sohu a Sina. Podle Liho jsou hlavními známkami ekonomické krize bankroty malých a středních firem, bank i místních samospráv. Pro své tvrzení uvádí ekonom čtyři důvody.

 

Ekonomické důvody

Prasknutí bubliny na realitním trhu a zhoršující se dluhová krize jsou dvě hlavní příčiny vedoucí k potencionálnímu ekonomickému kolapsu. Ekonomický pokles vedl podle Liho k finančním potížím malých a středních podniků, což následně snížilo daňové příjmy vládě. Místním vládám navíc chybí jejich obvyklý zdroj příjmů z prodeje pozemků a nemovitostí, neboť realitní trh zažívá krušné časy.

Přesto jsou místní samosprávy pod nátlakem, aby utrácely více peněz za výdaje, jako infrastruktura, obrana, sociální zabezpečení, „udržování stability“, aj.. Další tlak představuje nabytí splatnosti dluhů místních vlád, které nejsou schopny je uhradit, a to zase vede k vyhlášení platební neschopnosti ze strany bank. Dluh se tak přesune na běžné občany a povede k ekonomické krizi, která hrozí každou chvíli, varuje Li.

 

Přesuny peněz

Ekonomika Číny zpomaluje, zatímco ta americká zažívá nárůst. Obří objemy finančních prostředků proto putují ven z Číny a tento odliv rovněž povede k ekonomické implozi.

 

Politické důvody

Nové vedení země nastoupí v roce 2013 a je možné, že čerství vůdcové nebudou příliš žhaví do ekonomických reforem. Li se domnívá, že politici odhalí minulé problémy teprve tři až pět měsíců poté, co se ujmou svých postů, a ekonomickou krizi přiznají až někdy v červenci či srpnu 2013, přičemž ji mohou vhodně svést na své předchůdce.

 

Cykly

Dna krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých cyklů se sbíhají v roce 2013, tvrdí Li. Krátkodobý cyklus trvá tři až pět let a momentálně se tento cyklus pohybuje směrem dolů a dna dosáhne během následujících dvou let. Střednědobý cyklus trvá devět až deset let a naposledy se objevil v roce 1998, takže jeho příchod je na spadnutí. Původně měl přijít už v roce 2008 nebo 2009, ale záchranná opatření ho zpozdila, ovšem pád nelze oddalovat příliš dlouho. Dlouhodobý cyklus, který zabere šedesát let, se podle ekonoma blíží také.

S ekonomickou krizí nastanou i sociální problémy. Současné zesilování masových protestů lze vidět jako předzvěst budoucích nepokojů, varuje Li a souhlasí s ním i další ekonomové.

Mao Jü-š' je známý ekonom, který obhajuje principy volného trhu. V rozhovoru s Deutsche Welle prohlásil, že Čína má vážné ekonomické problémy a že je možné, aby v Číně došlo k „jakékoliv náhlé změně“. Profesor ekonomie na jedné z prominentních univerzit v Pekingu, Tung Fan, uvedl, že Li Cuo-ťüna obdivuje za jeho odvahu promluvit. „Ze západního hlediska se krize (v Číně) odehrává už dlouho, jen je úspěšně maskována současnými systémy a zpráva z dubna ukazující oživení realitních transakcí činí z poměrně vážné ekonomické situace stav, který vyhlíží o něco příznivěji.“

small United Kingdom

Čtěte také:

Loďařský průmysl v Číně čekají krušné časy

Čínská města rozprodávají pozemky, zoufale potřebují peníze

Nejlukrativnější práce v Číně je pro vládu

Experti varují před čínskými investicemi v Evropě

Odliv kapitálu z Číny pravděpodobně souvisí s převody majetku komunistů do ciziny