20120923 senkaku frakce b 
Ostrovy Senkaku. (Jiji Press/AFP/Getty Images)

 

Podle zdroje z Pekingu byly nedávné spory o ostrovy Senkaku (také zvané jako ostrovy Tiao-jü-tao neboli Špičaté ostrovy), podněcované sítí špionů pod vedením oddělení Sjednocené fronty komunistické strany.

Konflikt může být podle zdroje odrazem vrcholení vnitrostranických bojů o moc. Zdroj také uvedl, že oddělení Sjednocené fronty má pravděpodobně pod kontrolou mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina.

Šéf oddělení Sjednocené fronty komunistické strany Tu Čching-lin, je členem Ťiang Ce-minovy mocenské frakce a podle zdroje používal své postavení, aby vrátil moc do rukou jeho frakce, do níž patří také nedávno nechvalně proslavená trojice: Policejní ředitel Wang Li-tün, tajemník Po Si-laj a jeho žena Ku Kchaj-laj. Více...

Spor o ostrovy vytvořil pro prezidenta Chu Ťin-tchaa, premiéra Wen Ťia-paa a místoprezidenta Si Ťin-pchinga nepříjemné dilema.

Protože Japonsko začalo znárodňovat ostrovy Senkaku a Spojené státy americké se zavázaly bránit Japonsko v případě války, protiamerické nálady by mohly být využity k tomu, aby se prostřednictvím spřízněných vyšších stranických úředníků vyvolal tlak na Chua a Wena.

Pokud by Chu a Wen omezili kroky Strany a armády, aby mohli uplatnit nároky Číny na ostrovy, pak by možná mohly mezi lidmi vzplanout nacionalistické nálady, které by mohly být využity proti nim. Pokud by podpořili zásah armády, mohl by pro ně být výsledek stejně tak špatný.

Spor o ostrovy byl podle zdroje vyvolán, aby donutil Chua a Wena použít armádu, a země se dostala do stanného práva. To by znamenalo odložení blížícího se 18. stranického kongresu, kde se má rozhodnout o předání moci.

S vyhlášením stanného práva by se možná takový Čou Jung-kchang a další členové frakce mohli udržet u moci delší dobu.

Členové frakce Ťiang Ce-mina se zoufale potřebují udržet u moci, protože pokud by frakce ztratila sílu, její členové riskují, že budou hnáni ke zodpovědnosti za zločiny, jichž se dopustili při obří represivní kampani proti následovníkům Falun Gongu. Premiér Wen Ťia-pao naléhá na ukončení represí proti Falun Gongu a odškodnění obětí represí.

Pokud by premiér a prezident použili jejich represivní kampaň proti nim, mohli by Ťiang Ce-min, Po Si-laj, Čou Jung-kchang a další následně skončit ve vězení. Z tohoto důvodu bude Ťiangova frakce dělat, co je v jejích silách, aby zůstala u moci.

Počet obětí na životech při celostátní kampani proti Falun Gongu se odhaduje na desítky tisíc. Ťiang Ce-min, Po-Silaj a další obdrželi od španělského soudu předvolání za zločiny proti lidskosti a genocidu Falun Gongu již v roce 2009.

Článek byl aktualizován 27. 9. 2012

English

 

Čtěte také:

Čína: Mocenská frakce ztratila svou poslední "baštu"

Soudní proces s policejním ředitelem má varovat stoupence Po Si-laje

Ostrovy Senkaku: Byl sesazen funkcionář, který údajně vyvolal konflikt

Konflikt s ostrovy Senkaku záměrně vyvolala mocenská frakce uvnitř čínského režimu

Začne Čína bojkotovat japonské výrobky?

Skončil proces s „přeběhlíkem“ Wang Li-ťünem, očekává se shovívavý rozsudek