20121015 si ti pching
Si Ťin-pching ve Velké lidové síni v Pekingu, 29. srpen 2012. Názory příštího vůdce se stávají bodem rostoucího zájmu. (How Hwee Young/AFP/Getty Images)

Názory příštího čínského vůdce se stávají bodem rostoucího zájmu. Si Ťin-pching má do křesla generálního tajemníka Čínské komunistické strany usednout už za necelý měsíc - 8. listopadu na 18. sjezdu Strany.

Hongkongská satelitní televize Phoenix TV, které se pro její prokomunistický postoj říká „druhá CCTV“, se v posledních několika měsících zaměřuje na podporu budoucího nejmocnějšího muže Číny. Nejde o náhodu. Dobře informovaný zdroj z Pekingu našemu deníku prozradil, že pravým šéfem televize je blízký spojenec Si Ťin-pchinga, pan Jie Süan-ning, jehož otec byl kdysi generálem lidově-osvobozenecké armády.

Averze vůči Kulturní revoluci

Phoenix TV odvysílala 17. září pořad, ve kterém vehementně vychvalovala dva čínské spisovatele, kteří se účastnili na demokratickém hnutí v roce 1989, a po masakru na náměstí Nebeského klidu museli uprchnout do exilu v zámoří.

„Pevně věříme, že utrpení těch, kdo se postavili za spravedlnost, byla výsledkem prohnaných a zlých lidí, kteří dočasně získali navrch,“ zaznělo v pořadu.

Podle našeho pekingského zdroje má Si Ťin-pching silnou averzi vůči politice Mao Ce-tunga, zejména vůči Kulturní revoluci, a plánuje rehabilitovat některé případy z tohoto období. Když se to Jie Süan-ning od Siho dozvěděl, televize začala Kulturní revoluci kritizovat, tvrdí zdroj a dodal, že soudní proces s padlým funkcionářem Po Si-lajem má odstranit „zbytky jedů Kulturní revoluce“ a udat tón politických reforem chystaných k realizaci po 18. sjezdu strany.

Rady druhých

Političtí komentátoři a analytikové se snaží dávat příštímu „kormidelníkovi státu“ rady, kam směřovat svoje další kroky. Jason Ma z televize NTD minulý týden poznamenal:

„Pokud je Si Ťin-pching moudrý muž, měl by se distancovat od pronásledování Falun Gongu. Existují nezvratné důkazy o násilném odebírání orgánů z živých příznivců Falun Gongu a tyto důkazy byly prezentovány na jednání americkému kongresu a na schůzi výboru OSN pro lidská práva. Si za tohle zodpovědný není, ale bude zodpovědný za to, co se stane, pokud to zatají.“

Politický žurnalista Teng Jü-wen napsal 2. září pro finanční časopis Caijing dlouhý článek o politickém odkazu současného prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa, ve kterém uvádí, že „řešení všech těchto problémů v Číně leží v politické reformě a v její hloubce, a vedení by proto mělo odvážně učinit první krok na cestě k politickým reformám a demokratizaci“.

Teng ve svém článku dokonce přichází s návrhem časové osy pro politickou reformu a tvrdí, že Si Ťin-pching bude potřebovat přechodné období, ve kterém musí urovnat nejrůznější vztahy a pojítka mezi různými frakcemi a skupinami. Toto přechodné období by však podle autora mělo být provedeno již v prvních letech po jmenování do úřadu, jelikož „lidé nervózně očekávají reformu a nemusí mít trpělivost čekat pět let“.

Barma jako vzor reforem

Teng Jü-wen ve svém rozboru nastínil, že by se Si Ťin-pching mohl vydat cestou politické reformy v Barmě, což potvrzuje v článku pro hongkongský časopis Open i politický komentátor Čchen Pcho-kchung, který uvedl, že barmský prezident Thein Sein začal krátce po nástupu do funkce nenápadně zavádět řadu reformních opatření, aniž by se dotkl silných zájmových skupin v čele s nejvyšším generálem a bývalým diktátorem Than Šweem. Ten proto prezidenta podporuje, stejně jako opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij.

Když se Si s barmským prezidentem koncem září setkal, prohlásil: „Čína je ochotna s Barmou provést výměnu zkušeností o vládnutí státu.“ Což jenom podporuje Tengovu teorii.


small United Kingdom

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

 

Čtěte také:

Poznejte Si Ťin-pchinga, budoucího vůdce Číny

Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

 

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Chu Ťin-tchao. (Elizabeth Dalziel/AFP/Getty Images)