20121016 wen
Wen Ťia-pao volá po reformách, které zahrnují otázku rehabilitace Falun Gongu a aktivistů demokratického hnutí z roku 1989. (Lintao Zhang/Getty Images)

Naléhavě žádá rehabilitaci Falun Gongu a demokratických aktivistů

Premiér Wen Ťia-pao je pro své výroky, které vyzývají k politickým reformám, ale žádné další důsledky nemají, často přezdíván "nejlepším čínským hercem“. Avšak poté, co se v posledních měsících odehrál skandál okolo vysokého tajemníka Po Si-laje a policejního ředitele Wang Li-ťüna, začínají jeho slova následovat konkrétní akce.

Ve skutečnosti Wen jako premiér nemá žádnou pravomoc nad politickým systémem v zemi. Jeho doménou je ekonomika a státní byrokracie. Mluvit o reformách byl v jeho případě jediný způsob, jak se je pokusit prosadit.

Poté, co Wang Lü-ťin, bývalý policejní ředitel ve městě Čchung-čchingu, uprchl v březnu  na americký konzulát,  propukly uvnitř Čínské komunistické strany politické boje.

Americký reportér Bill Gertz oznámil, že Wang věnoval americkým činitelům na konzulátu dokument, který odhaluje fakta o korupci a napojení komunistického funkcionáře Po Si-laje na organizovaný zločin. Po Si-laj byl tehdy Wangovým šéfem.

Podle Gertze američtí úředníci také sdělili, že Wang poskytl informace o spiknutí Poa a bezpečnostního šéfa Čou Jung-kchanga, které mělo vést k plánovanému převratu v zemi, který by do čela strany dosadil Po Si-laje namísto příštího plánovaného vůdce Si Ťin-pchinga.

Wang posléze skončil v náručí stranických úředníků, kteří ho eskortovali do Pekingu. Když 14. března skončilo jednání Národního lidového kongresu, oznámil Wen Ťia-pao, že předmětem dalšího vyšetřování bude Po Si-laj.

„Současný Ústřední výbor strany se musí vážně poučit z incidentu s Wangem,“ prohlásil premiér. 

Další den uvedla státní média, že Po Si-laj byl ze svého postu sesazen. V té době byl již údajně zadržován v domácím vězení v Pekingu. Následně přišla čínská státní tisková agentura Sin-chua s tvrzením, že Po Si-laj bude vyšetřován.

Po byl klíčovým členem frakce seskupené kolem bývalého stranického vůdce Ťiang Ce-mina, která se stavěla proti prezidentovi Chu Ťin-tchaovi  a premiérovi  Wen Ťia-paovi od doby, kdy se v roce 2003 ujali úřadu.

Tyto mocenské spory měly rozhodnout, kdo nakonec bude ovládat čínský komunistický režim a jak se to projeví na vývoji Číny.

Budoucnost Číny

Během jednání Národního lidového kongresu poukázal Wen na otázku:  „Jaká by měla být budoucnost Číny“  a varoval, že historická tragédie, jakou se stala kulturní revoluce, by mohla nastat znovu.

Toto jeho prohlášení bylo zaměřené přímo na Po Si-laje, který je zastáncem idejí Mao Ce-tunga a na veřejnosti organizoval veřejné zpívání maoistických písní. Tato Poova kampaň měla udávat směr Čínské komunistické straně v duchu Mao Ce-tunga, který prosazoval násilnou revoluci (kulturní revoluci).

Ve skutečnosti se výše uvedené prohlášení nevztahovalo pouze na Poa, ale rovněž bylo namířeno na ty členy Ťiangovy frakce, kteří odmítají politické reformy.

Ve svých poznámkách premiér Wen Ťia Pao naznačil budoucnost Číny celkem jasně.

Buď se Čína otevře reformám, nebo sklouzne zpátky k politice ve stylu kulturní revoluce.

„Situace dosáhla kritické fáze,“ řekl Wen. „Bez úspěšné politické reformy nelze provést  reformu  hospodářskou. Každý člen strany by měl mít pocit naléhavosti.“

Snad největším oponentem v ČKS vůči politickým reformám je Čou Jung-kchang. Ten je tajemníkem Výboru pro politické a právní záležitosti, s pravomocí téměř nad všemi prvky prosazování práva v Číně. V boji o Po Si-lajův osud byl Čou skutečným soupeřem Wen Ťia Paa.

Wen na konferenci také promluvil o tom, že největším nebezpečím, jemuž ČKS čelí, je korupce. Podle něj se jedná o další důvod, proč je třeba uskutečnit politickou reformu. Pokud by tento problém nebyl vyřešen, mohlo by se stát, že povaha politické moci by se změnila a strana by tak mohla vládu nad Čínou ztratit.

Zdroj z Pekingu uvádí, že tato Wenova prohlášení jsou cíleně zaměřená na Čou Jung-kchanga, jelikož podle něj je Výbor pro politické a právní záležitosti největším zdrojem korupce.

4. červen a Falun Gong

Pekingský zdroj tvrdí, že premiér v posledních několika letech opakovaně vyzýval k rehabilitaci disidentů z náměstí Nebeského klidu. Pokud by tohoto bylo dosaženo, nebyli by tito lidé již dále považování za zločince a došlo by k jejich patřičnému odškodnění.

Dle názoru reportéra NTDTV Čang Tchien-lianga prosazuje Wen tyto kroky ze dvou důvodů. Za prvé proto, že se jedná o správnou věc. Za druhé jde o prostředek, jímž může Wen prosadit politické reformy. 

Cílem těchto politických reforem je náprava otázky ohledně Falun Gongu, návrat ke svobodě a ustanovení nezávislosti soudů. Pokud jde o incident na náměstní Nebeského klidu, je pravdou, že tehdejší studentské hnutí bylo o opravdové demokracii – která je podle jeho slov také jeho přáním.

Pokud ovšem strana přestane trvat na své verzi ze 4. června, mohlo by dojít k tomu, že by mnohem více lidí vyšlo do ulic bojovat za svá práva a zájmy. A tato situace by v konečném důsledku mohla silně připomínat „Jasmínovou revoluci“.

Reportér Čang Tchien-liang také upozornil, že praktikující Falun Gongu nežádají politickou reformu, nýbrž pouze ochranu jejich svobody vyznání. Chtějí, aby osoby zodpovědné za jejich pronásledování byly předány spravedlnosti.

„Rehabilitace Falun Gongu může Wenovi pomoci, aby získal srdce lidí. Jen si to představte. V Číně je přes 100 miliónů příznivců Falun Gongu, a to nepočítám jejich rodinné příslušníky a přátele,“ dodal Čang.

Jeden ze zdrojů uvádí, že Wena „rozčiluje“ obzvláště otázka nelegálních transplantací a nuceného odebírání orgánů živým příznivcům Falun Gongu ve vězeních a vojenských nemocnicích. Na poslední stranické schůzi Wen prohlásil: „Je odebírání orgánů živým lidem a bez anestetik a jejich následný prodej něco, co by mohla udělat lidská bytost?“

Právě kvůli této otázce káral premiér Wen Ťia-pao prezidenta Chu Ťin-tchaa, protože jako členové vlády se mohou lehce stát spolupachateli. Wen řekl, že bez reformy „budeme na konci všichni čelit vyšetřování“.

 

Přeložil: Petr Matějček

small United Kingdom

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

 

Čtěte také:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Čchung-čchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů

 {jcomments off}

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Chu Ťin-tchao. (Elizabeth Dalziel/AFP/Getty Images)