20121024-soud-po-si-laj
Dominový efekt postupného pádu celé mocenské frakce Ťiang Ce-mina spustil policejní ředitel Wang Li-tün, který zběhl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu. Na obrázku je v popředí Wang Li-tün, za ním jeho nadřízený Po Si-laj, dále vrchní policejní šéf Čou Jung-kchang a další členové frakce. Domino je postavené na mapě znázorňující ústředí komunistické strany Čung-nan-chaj (Zhongnanhai). (Ilustrace Velká Epocha)

Právě teď všechny oči v Číně pozorují vývoj okolo soudního procesu s bývalým vysokým stranickým tajemníkem čínské metropole Čchung-čchingu, prosazovatelem kulturní revoluce - Po Si-lajem.

Situace okolo soudního procesu se neustále mění, otázky, jak bude potrestán a za co bude konkrétně souzen, jsou neustále ovlivňovány vnitrostranickými boji mocenských frakcí.

Po Si-laj byl starostou města Ta-lien, později čínským ministrem obchodu a následně stranickým tajemníkem metropole Čchung-čching. Patří k radikálním maoistům a stoupencům bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina.

Po Si-lajův pobočník, policejní ředitel Wang Li-tün, začátkem roku 2012 uvědomil Poa o tom, že jeho žena Ku Kchaj-laj zavraždila britského podnikatele Neila Heywooda. Po nechal následně poté Wanga sesadit z postu policejního ředitele a odstranit několik z jeho nejbližších informátorů. Ze strachu o svůj život Wang uprchl 6. února 2012 na konzulát USA ve městě Čcheng-tu, kde předal řadu kompromitujících materiálů na svého nadřízeného zachycujících jeho napojení na organizovaný zločin a zapojení do příprav na politický převrat v Číně.

Po Si-laj byl po událostech, které začaly celým Pekingem otřásat 15. března, sesazen z postu stranického tajemníka a vzat do vnitřního vyšetřovacího procesu zvaného shuanggui. Po řadě vnitrostranických bojů v následujících měsících bylo ve státních médiích oznámeno, že byl Po Si-laj vyloučen ze strany a bude postaven před trestní soud pro "závažné porušení disciplíny" týkající se korupce a sexuálních nepřístojností.

Spoléhaje se na zdroje obeznámené s diskusí na nejvyšších úrovních strany Epoch Times hlásí tento rozvíjející se příběh.

Veřejně oznámené obvinění ukazuje, že vedení strany ještě není připraveno situaci okolo Po Si-laje vyřešit. Vysocí straničtí úředníci dobře vědí, co Wang odhalil na americkém konzulátu v Čheng-tu: Po Si-laj spolu s bezpečnostním „carem“ Čou Jung-kchangem plánovali převrat a sesazení nového nástupce prezidenta Si Ťin-pchinga. Vůdcové strany také vědí, že Po je klíčovou postavou v řízení represí proti Falun Gongu a nucených odběrů lidských orgánů od vězněných příznivců Falun Gongu.

Osud Po Si-laje je podstatou letitého boje mocenských frakcí uvnitř komunistické strany. Na jedné straně stojí stávající stranický šéf Chu Ťin-tchao, premiér Wen Ťia-pao, viceprezident Si Ťin-pching a jejich příznivci. Na druhé straně stojí mocenská frakce tvořená bývalým vůdcem Čínské komunistické strany Ťiang Ce-minem, do níž patří Po Si-laj, Wang Li-tün, Ku Kchaj-laj, Čou Jung-kchang, Li Čchang-čchun a další úředníci.

Tato mocenská bitva nyní zasahuje všechny současné vysoké úředníky komunistické strany a rozděluje mocnáře na dva myšlenkové proudy – Chu Ťin-tchao a jeho stoupenci odsuzují pronásledování duchovní praxe Falun Gong a požadují jeho rehabilitaci a odškodnění. Stoupenci Ťiang Ce-mina, kteří represe proti Falun Gongu řídili a účastnili se na nich, nemají zájem na odhalení vlastních zločinů.

Stoupenci Chu Ťin-tchaa ovšem začínají mít očividně převahu, a tak bude soud s Po Si-lajem skutečně odrazem toho, kdo právě vítězí v mocenském boji a jaký bude osud Ťiangovy frakce a kdy skončí represivní kampaň proti Falun Gongu. Právě proto všichni s napětím sledují Poův případ, protože státní média celou věc utajují a pozorovatelé sledují všechny indicie, které mohou o vývoji bojů o moc alespoň něco napovědět.

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu, nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace.

Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

 

Čtěte dále:

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

Padlý funkcionář Po Si-laj vyloučen z komunistické strany

Kdysi mocný tajemník Po Si-laj možná půjde před soud, říká Apple Daily

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě

Sesazený čínský politik Po Si-laj plánoval rozsáhlé policejní razie

Čína: Sesazený Po Si-laj obviněn z letecké katastrofy

Čínskému prezidentovi napíchli telefon, za odposlechy stojí údajně Po Si-laj