20120428-po-si-laj2
Po Si-laj byl zbaven všech svých stranických postů. (Lintao Zhang/ Getty Images)

Sesazený čínský pohlavár Po Si-laj byl oficiálně vyloučen z komunistické strany. Čínský režim to oznámil po 7. plenárním zasedání 17. ústředního výboru, které skončilo v neděli.

Po nyní čeká na soudní proces. Stranický orgán pro vyšetřování disciplinárních přestupků odevzdal závěry svého vyšetřování Poa ústřednímu výboru, který je, podle státní tiskové agentury Sin-chua, přezkoumal a přijal.

Sin-chua dále uvádí, že Po se dopustil prohřešků proti stranické disciplíně v každé z veřejných pozic již od doby svého působení na pozici starosty Ta-lienu v 90. letech. Nedělní rozhodnutí mimo jiné Poa viní ze zneužívání svých pozic k vlastnímu obohacování a zmiňuje se také o „obrovských úplatcích“, které měl Po nebo členové jeho rodiny přijímat. Zmíněna byla i Poova manželka Ku Kchaj-laj, která měla zneužívat postavení svého manžela. Další nejmenovaní členové Poovy rodiny pak měli od jiných lidí údajně přijímat větší objemy peněz či materiálních „darů“.

Čínský režim oznámil již 28. září, že Po bude svého členství ve straně zbaven. Samotný Po Si-laj se na veřejnosti neobjevil od března, kdy byl odvolán z pozice stranického tajemníka v Čchung-čchingu.

Po Si-laj byl původně horkým kandidátem na členství ve Stálém výboru politbyra, do kterého měl být zvolen v rámci letošní generační obměny vládnoucích špiček strany. Jeho politická kariéra se však zcela zhroutila poté, co bývalý velitel policie v Čchung-čchingu Wang Lü-ťin v únoru uprchl na americký konzulát. Wang měl údajně předložit důkazy o Poově trestné činnosti a o jeho podílu na perzekuci praktikujících Falun Gongu.

 

Video poskytla Televize NTD

Nová generace vůdců čínského režimu se má představit na právě začínajícím 18. sjezdu strany. Samotný sjezd má zpoždění, které bylo způsobeno především intenzivními boji mezi současnými vůdci o novou podobu stranického vedení po propuknutí skandálu okolo Po Si-laje.

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

 

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Čtěte také:

Komunistická strana sestavila šokující zprávu o zločinech dvou svých funkcionářů (8.11.2012)

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Boj o nejvyšší vládní posty v Číně graduje (6. 11. 2012)

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě

Skončil proces s „přeběhlíkem“ Wang Li-ťünem, očekává se shovívavý rozsudek

Talienský byznys: Jak Ku Kchaj-laj využila perzekuci politických vězňů k vlastnímu obohacení