Rozhovory s porotci na IV. Mezinárodní baletní soutěži v Praze 2012

Přední český tanečník a baletní mistr Ivan Liška. (Televize NTD)
Přední český tanečník a baletní mistr Ivan Liška. (Televize NTD)

Na Nové scéně Národního divadla v Praze se konala IV. Mezinárodní baletní soutěž a XIV. ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR v jednom. Svou účast v celé soutěži potvrdilo již 90 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných evropských tanečních škol.

Na místa odborné poroty zasedli významní představitelé z oblasti baletu, kteří nám laskavě poskytli interwiev. Jedním z nich je tanečník a choreograf Ivan Liška, umělecký ředitel Bavorského státního baletu Mnichov.

Přední český tanečník a baletní mistr Ivan Liška získal Německou taneční cenu za rok 2012. Pro bývalého českého emigranta, který působil v slavném souboru Johna Neumaiera v Hamburském baletu, je to další z ocenění. V uplynulých letech dostal medaili za zvláštní zásluhy od bavorského státu a od jeho premiéra posléze i řád "Pour le mérite".

Zeptali jsme se Ivana Lišky, jak hodnotí kvalitu soutěžících vzhledem k minulým ročníkům a také z dlouhodobého časového hlediska. Dále jsme zavedli rozhovor na téma rozdílů mezi klasickým a moderním tancem. Nakonec jsme panu Liškovi položili otázku, co by poradil nebo vzkázal mladým tanečníkům, kteří chtějí začít tancovat, a tanečníkům, kteří se chtějí dostat do řad profesionálů.

 

 

Světové turné souboru Shen Yun Performing Arts. (shenyunperformingarts.org)

Pražské kongresové centrum navštíví světová špička v oblasti klasického čínského tance - newyorský soubor Shen Yun Performing Arts.

Umělecký soubor Shen Yun Performing Arts oživuje po celém světě odkaz pěti tisíc let čínské kultury již od svého založení v roce 2006.

Profesionální provedení, vysoká kvalita představení, nadšený ohlas publika a pořadatelských organizací umožnily souboru postupně navštívit významná kulturní centra. Soubor získal uznání světové umělecké elity a zařadil se mezi nejhodnotnější světové kulturní bohatství jako naprostý unikát.

Soubor je světovou špičkou v oblasti klasického čínského tance. Svým mistrovským tanečním uměním, unikátním složením živého orchestru, pěvci nevídaného kalibru a obřími multimediálními kulisami oslovuje diváky po celém světě.

Shen Yun Performing Arts - Praha 2013                                                               -REKLAMA-

 

Životopis

Po studiích na Taneční konzervatoři Praha tančil krátce v Národním divadle v Praze. Následně odcestoval do Německa a působil v Deutschen Oper am Rhein Düsseldorf pod vedením Ericha Waltera a stal se až do roku 1977 členem baletu Bayerischen Staatsoper v Mnichově.

Jeho interpretační kariéra byla na vrcholu v letech 1977–97, kdy byl sólistou Hamburger Ballett Johna Neumeiera. Vytvořil zde řadu hlavních rolí. Ivan Liška tančil i v dílech významných choreografů, jakými byli John Crank, José Limón, Leonidas  Jacobson, George Balanchin, Jiří Kylián, Anthony Tudor a mnohých dalších.

Spolu s Marcií Haydée interpretoval filmovou verzi Dámy s kaméliemi a s Gerhardem Bohnerem spolupracoval na znovuvytvoření Triadického baletu Oskara Schlemmera.

Opakovaně se pokoušel o choreografii v rámci dílen Hamburger Ballett a v roce 1997 vytvořil balet Spor na hudbu Alfreda Schnittkeho pro Národní divadlo v Brně.

V září 1998 nastoupil Ivan Liška do funkce ředitele Bayerische Staatsballett. Zde se v roce 2003 poprvé objevil jako choreograf  klasického baletního titulu, když nastudoval Šípkovou Růženku (Dornröschen) podle Maria Petipy.

Do funkce uměleckého ředitele Bavorského národního baletu byl opětovně zvolen 2. ledna 2012 a v této funkci setrvá až do konce divadelní sezóny 2015/2016.

„Jsem vedoucím této skvělé skupiny více než třináct let, déle než kdokoli přede mnou, a budu se dělit i v následujících letech o nekonečnou vášeň, radost z tance a neuvěřitelně přesvědčivý výraz fascinujících choreografií se svými tanečníky, týmem i diváky,“ uvedl Ivan Liška.

 

Články o soutěži:

Video: Rozhovory s účastníky Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Rozhovory s vítězi Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Glavečer předání cen Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012 - fotogalerie

Rozhovor: Radka Příhodová - vítězka Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - fotogalerie, finále senioři

Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - fotogalerie, finále junioři

Mezinárodní baletní soutěž v Praze - fotogalerie, jednotlivci

Mezinárodní baletní soutěž v Praze - fotogalerie, páry

Mezinárodní baletní soutěž v Praze. Devadesát soutěžících, patnáct zemí světa, prestižní porota

Zeptali jsme se Ivana Lišky, jak hodnotí kvalitu soutěžících na IV. Mezinárodní baletní soutěži v Praze 2012, vzhledem k minulým ročníkům a také z dlouhodobého časového hlediska. Dále jsme zavedli rozhovor na téma rozdílů mezi klasickým a moderním tancem. Nakonec jsme panu Liškovi položili otázku, co by poradil nebo vzkázal mladým tanečníkům, kteří chtějí začít tancovat, a tanečníkům, kteří se chtějí dostat do řad profesionálů.