20121222 jackie
Jackie Chan, čínský herec (NTD News)

Hvězda akčních filmů Jackie Chan vzbudil pozornost veřejného mínění - jenže tentokrát ne kvůli filmu. Jeho nejnovějším soupeřem se stal svobodný Hongkong.

Časopis Southern People Weekly minulou středu zveřejnil rozhovor, ve kterém herec označuje Hongkong za semeniště protestů, což se podle něj musí změnit. Podle Chana by měla existovat regulace práva na protest - o některých tématech by se nesmělo demonstrovat. Kdo by měl určovat povolená témata protestů však Chan neříká.

Hercovy názory se však u občanů Hongkongu setkaly se silnou kritikou. Na téma omezování občanských práv a směřování k systému pevninské Číny jsou obzvlášť citliví.

„Máme právo svobodně protestovat. Občané Hongkongu toto právo nepovažují za něco nepatřičného či špatného. Lidé musejí mít možnost svobodně vyjádřit svůj názor,“ říká pomocný editor Hongkong Open Magazine pan Cchaj Jung-mej.

Podle slečny Lin jsou protesty pouze následkem politiky současných hongkongských lídrů. „V nedávné době se zde uskutečnila řada různých protestů. Podle mého názoru je jejich hlavní příčinou politika Leung Čchun Jinga, která je servilní vůči Komunistické straně Číny,“ uvedla Lin.

Chanovy poslední výroky připomínají rozhovor z roku 2009. V něm na otázku, zda je svoboda dobrá, odpověděl, „že cítí, že Číňané potřebují být kontrolováni“.

Jackie Chan

Jackie Chan je vedle oslavování schopností a talentu pro bojová umění také kritizován za svůj postoj a nadbíhání čínské vládě. V článku Hrdinové Číny: Jackie Chan, Kao Č'sheng a skutečná statečnost popisuje D. J. McGuire známého herce jako člověka, který sice dokáže odvahu zahrát na filmovém plátně, ale ve skutečném životě ji mění za vypočítavost.

O dnešní Číně se často mluví jako o zemi se dvěma tvářemi a toto označení sedne i na Jackieho Chana (Kung Fu Panda, Zakázané království), kterého bychom také mohli nazvat PR manažerem čínské vlády. V Číně je nejoblíbenějším hercem a na svou vlast nedá dopustit. Všude, kde se objeví, prezentuje Čínu jak nejlépe umí, a bagatelizuje barbarské chování čínských komunistů v oblasti lidských práv. Při návštěvě Tchaj-wanu v roce 2008 mu dal protestní dav najevo, že na ostrově není vítán. Často mu je západní veřejností vyčítána i jeho zaslepenost vůči dění v jeho vlasti.

Jackie však není zaslepený, spíše vypočítavý. Tak jako ve filmu, i na veřejnosti působí mile a přátelsky. Zároveň ale nadbíhá totalitnímu systému výměnou za astronomické výdělky, za což je mimo Čínu nazýván "komunistickou loutkou", či "zaprodancem režimu". Špatné jméno v západních médiích si kompenzuje charitativní činností, na kterou mu komunisté hojně přispívají.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Hrdinové Číny: Jackie Chan, Kao Č'-šeng a skutečná statečnost

Hongkongský komisař zrušil komunistickou vlastivědu - po masových protestech

Hongkongští zákonodárci podporují Falun Gong