Ilustrační foto. (Joel Saget /AFP/Getty images)
Ilustrační foto. (Joel Saget /AFP/Getty images)

Pokud nemůžeme jíst základní potraviny, je to svým způsobem neštěstí. Celiakie je onemocnění, které vám zabrání jíst obvyklé potraviny z mouky, jako chléb, těstoviny, knedlíky, omáčky; za nimi následují koláče, sušenky, zákusky… a další potraviny, které jsou nějakým způsobem spojené s obilnými produkty.

Onemocnění celiakií je chronický zánět sliznice tenkého střeva, jenž způsobuje nesnášenlivost vůči lepku neboli glutenu (směs bílkovin obsažena v obilí, pozn. autora), a ten je nedílnou součástí mouky z pšenice, ovsa, ječmene a žita. Všechny druhy obilí jej v různém poměru obsahují. Průvodními projevy onemocnění jsou průjem, křeče v břiše, plynatost, únava, skleslost i pokles hmotnosti. Dochází ke změnám povrchu sliznice tenkého střeva, mizí jeho klky a následně se snižuje schopnost vstřebávání živin. Porucha se může projevit už u malých dětí i kdykoliv v dospělosti.

Onemocnění náleží mezi nevyléčitelné choroby, takže se nemocný musí smířit s tím, že do chleba či rohlíku si již nikdy nekousne. V naší zeměpisné šířce je to opravdu docela kruté. Choroba není vzácná, v ČR jí trpí každý jeden ze dvou set lidí, a to je přibližná informace vzhledem k tomu, že mnoha lidem bývá špatně, ale nepřijdou na diagnózu, co jim vlastně je. Zdravotnictví však má již pokročilejší metody vyšetření, takže je tato nemoc bedlivě sledována.

 

Jak se léčit?

Onemocnění celiakií se v současnosti léčit nedá, avšak dodržování bezlepkové diety dokáže opravdu účinně znovu nastartovat tělesné funkce a odstraní potíže, jež nemoc doprovázejí. Na dietu reaguje tělo velmi rychle. Pokud má někdo těžkou akutní formu celiakie, je nucen zpočátku vynechat i mléko, tučná a dráždivá jídla. Potom se sliznice tenkého střeva vzpamatuje a po jejím zahojení je možné jíst všechny potraviny, které lepek neobsahují.

 

Jak tedy postupovat v bezlepkové dietě? Jakou výživu nastolit?

Především platí zásadní věc: jak už bylo řečeno, musíme z jídelníčku vyloučit všechny čtyři druhy obilí, které se v našem podnebí pěstují, jejich přímé produkty i související doplňky stravy. Takže navždy vyloučíme jak pšenici, tak ječmen, žito a oves.

 

Jak je nahradíme?

Zející prázdné místo v jídelníčku můžeme vyplnit potravinami, jako jsou rýže, jáhly, pohanka, kukuřice. Tyto obiloviny nejsou příliš populární, avšak celiakici je dobře znají a zvykli si. V obchodech se zdravou výživou dostanete koupit guarovou mouku, sojovou mouku, kukuřičnou krupici i bezlepkové směsi na pečení domácího chleba.

Čerstvě upečený chléb z výše jmenovaných surovin voní poměrně dobře, ale zkusili jste ho někdy ochutnat? Museli byste si těžce zvykat na život bez vůně žita. Lidem s onemocněním však nic jiného nezbývá, než přijmout chutě, kterým předtím právě neholdovali.

E-shop - bezlepkové potraviny
E-shop - Bezlepkové potraviny za výhodné ceny. Kvalitní a ověřené výrobky. Široká nabídka. Expedujeme do 2-5 dnů.
--REKLAMA

Na výběr mají kupodivu celou řadu. Jedna možnost je kupovat mouky bez lepku a péci si pečivo doma. Ohledně zeleniny, ovoce a čistého masa se nemusejí omezovat. V případě uzenin však ano, mnoho salámů či párků obsahuje část mouky.

Další možnost je nakoupit hotové pečivo, které se balené prodává také v obchodech se zdravou výživou. Balené pečivo vám ušetří čas, je vždy po ruce. Hotové pečivo mívá poměrně dlouhou záruku a je dodáváno různými výrobci.

Když se rozhlédneme kolem sebe anebo se poradíme s odborníkem, co jíst, najdeme postupně poměrně dost potravin, kterými se můžeme sytit každý den.

Lidé dodržující bezlepkovou dietu si mohou vybrat ze široké škály dalších různých produktů, jako jsou, jak již bylo řečeno, zelenina, ovoce, maso. Dále na ně čekají luštěniny, jako cizrna, hrách, čočka, fazole, sója. Také se v obchodech dají sehnat různé druhy mouky, jako např. mouka hrachová, cizrnová, kukuřičná, guarová, rýžová, pohanková. Z pohankové mouky se dají smažit třeba výborné palačinky!

Pro děti jsou v nabídce javorová lízátka, sušené ovoce, rýžové mléko, sojové pudinky, bezlepkové sušenky, zákusky a další lákadla pro mlsnou chvíli.

Doporučuje se také pozorně číst na obalech složení výrobků, které nakupujeme. Mnoho výrobků již uvádí varování, že např. daný produkt je vyráběn v prostředí, kde je zpracovávána i mouka, a tudíž mohou obsahovat částečně lepek.

Celiakici, kteří zpočátku klesali na mysli s doživotní dietou, po poradě s odborníkem nebo s radou od prodavače ve zdravé výživě si již přestávají zoufat. Pokud pozorně čtou složení potravin a když se kolem sebe dobře rozhlédnou, otevře se jim nová sféra možností, co jíst a jak s dietou žít.

 

Čtěte také:

Lněné semínko může zachránit život, dokazuje studie měření vysokého tlaku

Grilovaná zelenina je výbornou pochoutkou pro každého