Kongresman Frank Wolf. (J Carrier/Bloomberg via Getty Images)
Kongresman Frank Wolf. (J Carrier/Bloomberg via Getty Images)

Uvězněnému čínskému právníkovi Kao Č’-šengovi se může dostat pomoci od Kongresu Spojených států amerických. Je totiž jedním ze dvou vězňů vybraných v rámci projektu Obrana svobod, který má na starosti Komise pro lidská práva vedená Tomem Lantosem. V komisi jsou zastoupeni jak republikáni, tak demokraté.

Kongresman Frank Wolf napsal Kao Č’-šengovi 22. ledna dopis, ve kterém mu slíbil pomoc v rámci projektu. Wolf se mimo jiné zavázal usilovat o Kaovo propuštění.

Mimo jiné Wolf napsal: „Vaše víra stejně jako váš boj za spravedlnost navzdory riziku Vašeho vlastního pronásledování jsou pro nás inspirací. Máte mé slovo, že ve mně máte přítele, který k Vašemu pronásledování nebude mlčet.“

„Kongresman byl ve svém dopise velmi upřímný. Celou naši rodinu to dojalo. Celý Kongres dělá pro prosazování lidských práv v Číně spoustu práce. Kopii dopisu jsem poslala našim příbuzným v Číně, aby věděli, že v zahraničí není lidem Kaův osud lhostejný,“ uvedla manželka Kao Č’-šenga Keng Che.

Projekt Obrana svobod byl iniciován v prosinci 2012. Kao Č’-šeng a Nabeel Radžáb (občanský aktivista z Bahrajnu) jsou prvními dvěma politickými vězni, kteří byli v rámci celého projektu vybráni. Cílem celého projektu má být podpora lidských práv svobody vyznání prostřednictvím podpory konkrétních vězňů svědomí.

Známý čínský aktivista a obhájce lidských práv Chu Ťia si myslí, že kongresman Wolf by měl kopii dopisu poslat také do věznice Ša-ja v provincii Sin-ťiang, tedy do vězení, kde je Kao zadržován od prosince 2011. Kao byl uvězněn, protože měl podle státních médií porušit pravidla podmínečného trestu, ke kterému byl v roce 2006 odsouzen za údajnou „podvratnou činnost“.

20130208 kao
Kongresman Frank Wolf usiluje o propuštění Kao Č’-šenga. (NTD News)

„Každá diktatura je nepřítelem obyčejných lidí. Pronásledování jednoho je pronásledováním všech. I jeden dopis může mnohé změnit. Pokud se lidé v zahraničí postaví za ty, kdo jsou v Číně pronásledováni, může to čínskou veřejnost povzbudit v odporu k tyranii.“

Kaovi byla tento měsíc po téměř deseti měsících povolena návštěva. V Číně byl dříve respektovaným právníkem, který obhajoval lidi pronásledované politickým systémem. Poté, co začal veřejně vystupovat proti pronásledování duchovní praxe Falun Gong, se však sám stal terčem perzekuce. Několikrát byl policií unesen a brutálně mučen. O svých zkušenostech následně podal svědectví.

 

Čtěte také:

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video)