Derek Amato. (Screenshot z youtube)
Derek Amato. (Screenshot z youtube)

Když se čtyřicetiletý Derek Amato jednoho dne rozhodl, že si zajde zaplavat, netušil, jak ošklivě se poraní. Avšak už vůbec nemohl vědět, že následkem svého poranění bude schopen přenádherně hrát na klavír.

Příčinou jeho zranění hlavy byl náraz do dna bazénu. Když vylezl z vody, byl naprosto hluchý a měl pocit, jako by mu krvácely uši.

Zranění zapříčinilo těžký otřes mozku, částečnou ztrátu sluchu a paměti. Derek se zotavil poměrně rychle a o čtyři dny později se jen tak rozhodl usednout za piáno a začít hrát.

V rozhovoru uvedeném na webové stránce Wisconsin Medical Society vysvětlil, že jakmile zavře oči, vidí černobílé struktury, které se pohybují zleva doprava, což ve výsledku v jeho mysli vytvořilo jakýsi nepřetržitý proud notového záznamu.

Od té chvíle byl schopen hrát na klavír takovým způsobem, jako by hrál celý život. Dále se Derek pochlubil, že hraje zpaměti a skládá svou vlastní hudbu. Tím vším ohromil svou rodinu, přátele i sám sebe.

Jeho vzácný talent byl diagnostikován jako „syndrom Savant“. Co se týče jeho schopnosti vidět tvary a barvy při hraní hudby, ta se označuje pojmem synestézie.

Jeho kamarád Gerry Gomez v článku uvedl, že spolu s přáteli mu přezdívají „Rainman Beethoven“, podle slavného filmového snímku Rain man.

Gerry dodal, že dodnes neexistuje jediný lékařsky zdokumentovaný případ, kdy by náhlé poranění mozku vedlo k hudebnímu „syndromu Savant“.

Derek řekl své matce: „Myslím, že Bůh se letos rozhodl mě potěšit dárkem o něco dříve“. V roce 2007 se sdružení nezávislých umělců rozhodlo udělit Dereku Amatovi titul „nezávislý skladatel roku“.

Dnes tento neobvyklý chlapík nadále skládá hudbu, cestuje a podporuje charitativní akce se zaměřením na traumatické poranění mozku.

Rozhovor v anglickém jazyce

 

Přeložil: Petr Matějček

small United Kingdom

 

 

Čtěte také:

Mozartův efekt – má hudba proslulého skladatele zázračné účinky?

Co skutečně viděli a malovali renesanční umělci