Článek z cyklu Morální základy české společnosti

20130325 bata
Tomáš Baťa. (Wikimedia Commons)

 

Tomáš Baťa

CAUSARUM COGNITIO COGNITIONEM EVENTORUM FACIT

Ve Zlíně působil průmyslník a podnikatel, o kterém se říká, že obul polovinu světa. Ve své době se vyjadřoval k podnikání, ale i k příčinám společenské krize. Klíčem k celé problematice pro něj byla úroveň morálky společnosti.

Baťa vroce 1932 poznamenal. „Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.“ Baťa nevěřil na umělé příčiny krize, protože vinu viděl hlavně uvnitř lidského chování a myšlení.

„V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku,“ řekl Tomáš Baťa v roce 1932 a z jeho výroku se můžeme, jak historie ukazuje, poučit i dnes.

Život a práce

Zakladatel obuvnické společnosti Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně jako šesté ze dvanácti dětí, které měla rodina chudého ševce. Tato rodina měla ševcovskou tradici sahající několik generací do historie. Tvrdí se, že jeho předkové ševcové údajně šili boty již od 16. století.

Už jako šestiletý chlapec asistoval svému otci při práci v jeho ševcovské dílně, jako patnáctiletý odešel do učení ve Vídni, z nějž se vrací ke svému otci, aby pracoval ve vyšší kvalifikaci, jako obchodní cestující.

Bod zlomu v jeho profesionální kariéře v odvětví obuvnictví nastává 24. srpna 1894, kdy se svými dvěma sourozenci, sestrou Annou a bratrem Antonínem, zakládají ve Zlíně obuvnickou živnost. Od začátku se snaží vést živnost moderně a pokrokově, avšak pokrok se nezdařil. Firma se již po roce ocitla na pokraji zániku. Kožené boty jsou drahé a pro tehdejší lidi nedostupné. Nedaří se je prodávat.

 

„Každá rána, kterou jsme utržili, vyrazí z nás nějaký klín, který nám překážel.“

...

Celý článek a další citáty Karla IV. naleznete ve speciálním tištěném vydání Morální základy české společnosti, které vychází 28. září 2015. Vydání lze objednat on-line na stránkách EpochTimes.cz, od září bude k dostání v pražských sítích PNS.

moralni-zaklady-ceske-spolecnosti2

Posbírali jsme citáty a záznamy z životů významných českých vládců, spisovatelů, umělců a myslitelů. Jejich receptem na dobrý a úspěšný život bylo pěstování ctností, dodržování morálních zásad a společenské etiky.

Ve výtisku české redakce deníku Epoch Times se vracíme zpět ke kořenům českého národa a poodhalujeme základy myšlení nejvýznamnějších postav české historie i hodnoty, které podle nich přinášejí lidem a společnosti štěstí, harmonii, prosperitu a klid v duši. Čtěte více...