20130425 miss
Miss Anastasie Lin. (Facebook)

Studentka, herečka a aktivistka. To jsou hlavní životní role 23leté Kanaďanky čínského původu Anastasie Lin. Nyní před sebe postavila novou výzvu: soutěž Miss World Canada. Nejde jí však jen o získání titulu.

„Chci se zaměřit především na otázku náboženské svobody. Promluvit ve jménu těch, kteří promluvit nemohou,“ říká soutěžící v Miss World Canada 2013 Anastasia Lin.

Studentka Torontské univerzity se snaží heslo soutěže Miss World Canada „krása s účelem“ bezezbytku naplňovat. V roce 2011 byla jedním z jedenácti občanských aktivistů, kteří se setkali s kanadským ministrem zahraničí Bairdem a diskutovali s ním o kanadském Úřadě pro náboženskou svobodu.

Na velkém plátně se nyní promítají snímky, které podle Lin vhodně mapují oblast náboženských svobod.

„Sledovala jsem proces výroby těchto filmů a můžu říct, že jsou maximálně autentické. Těm poselstvím věřím. Cítím v nich velkou hloubku, která mě motivuje k tomu, abych tato poselství sdílela s co nejširším publikem a snažila se tyto snímky propagovat,“ sdělila Lin.

Za svou inspiraci a vzor označuje bývalou účastnici soutěže, kanadsko-íránskou spisovatelku, zpěvačku a modelku Nazanin Afshin-Jim.

Tím rozhodujícím impulsem k tomu, aby se do soutěže přihlásila, však bylo až osobní setkání s bývalou vězeňkyní svědomí. „Potkala jsem se s ní měsíc poté, co přijela z Číny. Přesto byly na jejím těle stále patrné stopy po mučení, které musela v pracovním táboře snášet.“

 

Video poskytla Televize NTD

 

O několik měsíců později žena zemřela. Podle její rodiny byla ještě před svým odjezdem z Číny otrávena. „Pro mě i pro celý filmový štáb to bylo velice těžké. Tehdy jsem se rozhodla, že se přihlásím do soutěže, aby se o tomto mohlo dozvědět co nejvíc lidí.“

Lin připouští, že je nervózní. Sílu jí ale dodává její touha pomoci zastavit bezpráví: „Pokud vyhraji, vím přesně, co udělám s titulem. Bude pro mě mnohem snazší pomáhat lidem, kteří trpí a kterým jsou odepírána jejich práva, které my ve svobodné společnosti považujeme za normální. Věřím, že až to uvidí také porotci, podpoří mě. V první řadě tím totiž podpoří ty pronásledované.“

V internetovém hlasování se zatím Lin nachází na třetím místě. Samotná soutěž proběhne 8. a 9. května ve Vancouveru.

 

Čtěte také:

Peklo na zemi - čínský dokument odhaluje nelidské mučení v pracovním táboře Masanjia (video)

Otrocká práce a týrání nejen v čínském pracovním táboře Ma-san-ťia (video)

Reportáž o pracovním táboře Ma-san-ťia prolamuje cenzuru (video)

Bývalí političtí vězni dosvědčují tvrzení z moderního „vzkazu v láhvi“ (video)

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)