20130604 cina voda
Snímek chemického závodu v Ta-lienu na severovýchodě Číny, 18. ledna 2013. Čínští novináři tvrdí, že některé chemičky znečišťují podzemní vody vypouštěním splašek do studní. (STR/AFP/Getty Images)

 

Občané zuří, média prudí, a tak čínské ministerstvo půdy a zdrojů vydalo nedávno studii o kvalitě spodních vod v zemi, aby situaci uklidnilo. Použilo však zastaralé normy, aby výsledky nebyly příliš šokující. A ony šokující jsou.

Všechno začalo blogem novináře Tung Feje, který v únoru obvinil chemické podniky v provincii Šan-tung, že pumpují odpadní vody do studen a tím závažně znečišťují podzemní vody. Stejnou praktiku mají údajně používat také další závody v Číně. Strhla se smršť reakcí, kdy miliony lidí z různých koutů státu zveřejňovaly snímky znečištěné vody ve svých městech.

Několik pekingských právníků otevřeně vyzvalo orgány, aby dodaly oficiální data o znečištění podzemních vod, a případu se okamžitě chytla média. Koncem března se proto objevila obsáhlá studie nazvaná „Data o kvalitě podzemních vod na státem monitorovaných místech v r. 2011“.

Jak však poznamenal vysloužilý environmentalista Čao Čang-jüan, ministerstvo použilo normy z roku 1993, které netestují řadu organických škodlivin. A ty tvoří většinu moderních polutantů. Důkazy však svědčí o tom, že problém se špatnou vodou je v Číně daleko vážnější, než se snaží úřady namluvit.

Čínská akademie geologických věd monitorovala podzemní vody poblíž ústí řeky Jang-C'-ťiang. Jde o velmi urbanizovanou oblast zahrnující megapoli Šanghaj. Vědci zjistili, že místní vody obsahují rakovinotvorné chemikálie, jako dichloroethan a dichloromethan a další organické chemické látky, jako toluen a chloroform, které negativně ovlivňují nervový systém, ledviny a játra. Žádná z těchto látek se přitom neobjevuje v normách z roku 1993.

Pitné vody není dostatek

Další odborný rozbor z roku 2006 potvrdil, že v kraji Chua-pej je pitných pouze 22,2 procent podzemních vod, které zde slouží jako důležitý zdroj pitné vody. Ostatně nedostatek vodních zdrojů v zemi má vést Čínu v nejbližších letech k daleko širšímu využití podzemních vod jako zásobárny pitné vody. Pokud jsou však nepoužitelné již nyní, k jaké další alternativě se budou Číňané obracet?

Na čínském venkově slouží jako hlavní zdroj pitné vody studny, avšak i zde je podzemní voda vážně znečištěná v důsledků nadměrného užívání umělých hnojiv a pesticidů. Tzv. 'rakovinné vesničky' existují v řadě čínských provincií – Che-nan, An-chuej, Kuang-tung, S'-čchuan a dalších. Není to však omezeno pouze na tato místa. Jedovaté látky byly objeveny i na jižních předměstích Pekingu, v Ťi-nanu a jinde. Hlavními znečišťujícími látkami jsou zde benzen, chlorid uhličitý a trichloroetylen. Kromě těchto nebezpečných chemikálií pije přinejmenším sto milionů lidí v Číně podzemní vodu s vysokým obsahem arzénu, který může vyvolat kardiovaskulární potíže a zvýšené riziko rakoviny, a fluoru, který způsobuje problémy ledvin a u dětí vyvolává kostní deformace.

Podle rádia Hlas Ameriky kopou firmy v Číně studny už dvacet let za jediným účelem - zbavit se průmyslového odpadu. Státní orgány tento problém neřeší, a jak říká geolog Fan Siao, Čína v současnosti nemá oficiální předpisy týkající se vypouštění odpadních vod do podzemí. 

Katastrofální stav vod přirozeně vyvolává zlobu prostých občanů, kteří běsní na internetu, ovšem pouze do okamžiku, než jim příliš kritické komentáře cenzoři smažou. To byl případ i uživatele Wang Pana, který napsal:

„Naše řeky a potoky trpí znečištěním povrchových vod, ale znečištěny jsou i naše hlavní zdroje vody – podzemní vody. Liší se tohle nějak od jaderného odpadu? Budoucí generace to bude stát život. Až už nebudeme v Číně žádnou čistou vodu mít, k čemu nám bude vysoké HDP?“

Příspěvek byl zanedlouho smazán. Podle Výroční zprávy o rakovině z roku 2012 se v Číně ročně objeví 3,5 milionu nových případů této nemoci, to znamená 8 550 nových případů denně. Každý rok na rakovinu umírá 2,5 milionu Číňanů.


small United Kingdom

Přeložil a upravil: Ondřej Horecký