20130607zoo-zaplavena
Praha: Celkový pohled na zatopenou zoologickou zahradu 3.6.2013. Všechna zvířata jsou již v bezpečí. (Michal Sváček/MAFRA Isifa/Getty Images)

Praha – Zaplavená Zoo v pražské Tróji otevřela svou horní část již ve středu 5. června. Návštěvníci zaplatí plné vstupné, aby tak svojí návštěvou mohli podpořit Zoo v její těžké zkoušce.

Nenecháme se zlomit, říkají zaměstnanci zoologické zahrady i její zastánci. Prosí jen návštěvníky, aby nejezdili do Tróji autem, není kde parkovat a místa jsou omezena.

Ještě v pondělí byli ze spodní části stěhováni lachtani a tučňáci. Voda pak ještě stoupla, avšak gorily v povodňové věži jsou v bezpečí.

Pražská zoologická zahrada nyní naléhavě shání kolečka, široké lopaty, hrabla a košťata k odstranění povodňových škod. Zoo by uvítala, kdyby radní hlavního města přehodnotili protipovodňový plán pro Zoo. Dosud byla Zoo připravena na 20letou vodu, tyto zábrany však nestačí. Nestačily ani před 11 lety, kdy bylo hůře. Dosud sedm tisíc lidí podpořilo petici za postavení protipovodňových bariér v zoologické zahradě. Zástupce primátora již přislíbil postavit nový pavilón pro gorily.

Před lety město rozhodlo, že se zde nebudou stavět protipovodňové stěny, aby se měla Vltava kde rozlít a aby nedošlo při povodních k ohrožení centra. Nyní magistrát uvažuje o přehodnocení tohoto rozhodnutí. Pražská Zoo je hodnocena jako sedmá nejlepší na světě.

Otevřena byla 28. září 1931. Jde o moderní zahradu, která ukazuje zvířata v podmínkách, které se co nejvíce blíží jejich přirozenému prostředí. Podílí se na záchraně mnoha ohrožených živočišných druhů a u některých vede jejich celosvětové plemenné knihy. Nejznámějším počinem pražské Zoo je záchrana koně Převalského.

 

Čtěte také:

Zemědělci a záplavy: Nevhodný výběr plodin způsobil problémy, nezadržují vodu

Milovníci biozeleniny se skládají na vyplavenou ekofarmu

Záplavy navozují otázku, jaká jsou pravidla základní hygieny po záplavách

Povodeň v Plzni: Muž se ženou zachránili život tonoucímu cyklistovi

Praha: Magistrát upozornil, že odstraňování protipovodňových zátarasů je zatím trestné

ČR – Povodně, den sedmý: V Praze nadále třetí stupeň povodňové aktivity, ale začíná se uklízet

Povodeň v Plzni: Muž se ženou zachránili život tonoucímu cyklistovi

Povodně v ČR – den pátý: Někde uvažují i o řízeném zaplavování