20130603dest-praha
Turisté pod deštníky hledí na protipovodňové zábrany u Vltavy v Praze. (Getty Images)

Praha – Během jednání krizového štábu dnes odvolal zastupující primátor Tomáš Hudeček stav ohrožení. Na Vltavě tak nyní zůstává v platnosti druhý stupeň povodňové aktivity, což je pohotovost. Reálný průtok vody ve Vltavě se pohybuje kolem 1 000 metrů krychlových za sekundu.

„Druhý povodňový stupeň platí po celém území Prahy díky vyhlášení ústředního krizového štábu republiky. Je možné, že některé místní městské části mohou mít vyhlášen svůj vlastní třetí stupeň, ale celopražský štáb vyhlásil druhý stupeň,“ řekl pro ČTK po skončení jednání krizového štábu Tomáš Hudeček.

Obava z lokálních bouřek 

Podle zástupce primátora povodeň v ČR nadále trvá. Ohledně protipovodňových bariér uvedl, že jsou pro současný průtok vody naddimenzované, a tak v nejbližších dnech začne jejich rozebírání. Přesto se hlavní město nadále obává lokálních bouřek. Do většiny pražských parků zůstává zakázán vstup, protože spolu s větrem mohou být bouřky nebezpečné hlavně v městské zeleni.

Vltavská kaskáda má dostatečnou kapacitu, aby ohrožené město ochránila, protože podle předpovědi mají být na území Čech nadále vodní srážky. Podle zástupce primátora je Praha na příliv další vody připravena.

Střelecký ostrov rozdělen vodou 

„Vltava nám z Císařského ostrova udělala dva ostrovy. My to řešíme a vyřešíme nejspíše navážkou nějaké suti, která ostrov alespoň do opadnutí velké vody zajistí, aby nové koryto, které tam napříč vzniklo, nepoškodilo čistírnu," uvedl pro ČTK Tomáš Hudeček. Na ostrově se nachází ústřední čistírna odpadních vod. Včerejší večerní asi hodinová bouřka nezpůsobila žádné větší škody kromě pár vylitých kanálů. Protipovodňové zábrany kolem Vltavy zůstávají zatím stát.

Pražské metro je již v provozu bez omezení, dostupné jsou všechny stanice. Karlův most je od dnešního rána přístupný, průchod přes most je však omezen menšími opravnými pracemi.

 

Čtěte také:

Zemědělci a záplavy: Nevhodný výběr plodin způsobil problémy, nezadržují vodu

Milovníci biozeleniny se skládají na vyplavenou ekofarmu

Zoo Praha, nezlomena velkou vodou, již otevřela

Záplavy navozují otázku, jaká jsou pravidla základní hygieny po záplavách

Povodeň v Plzni: Muž se ženou zachránili život tonoucímu cyklistovi

Praha: Magistrát upozornil, že odstraňování protipovodňových zátarasů je zatím trestné