Rusko se snaží ohromit světovou veřejnost nejenom výstavbou sportovišť pro zimní olympijské hry, ale chce také překonat rekord štafetou olympijské pochodně, která má odstartovat letos 7. října

20130629-sochi
Rychlobruslařská Adler-arena na zimní olympiádu 2014 v Soči. (LEON NEAL/AFP/Getty Images)

 

Do štafety s olympijským ohněm se může bezprostředně zapojit až 130 milionů lidí. Pochodeň urazí cestu dlouhou více než 65 tisíc kilometrů. Oheň bude putovat vlakem, automobilem, ruskou trojkou, sobím spřežením. A to není všechno. Tentokrát bude oheň vynesen pomocí ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) do otevřeného vesmíru.

Olympijský oheň bude nesen 14 tisíci nosiči přes tři tisíce ruských sídel. Jeho putování bude ukončeno na zahajovacím ceremoniálu v Soči 7. února 2014.

V historii olympijských her se tak poprvé stane, že olympijský oheň bude „spuštěn z nebes“ podle pověsti o Prométheovi. Zimní hry budou zahájeny pochodní, která putovala i otevřeným vesmírem.

Ruští kosmonauté vynesou pochodeň na ISS, načež s ní vstoupí do otevřeného vesmíru. Olympijský výbor tak chce symbolicky zopakovat hrdinský Prométheův čin a spustit na zem oheň, který přichází „z nebe“.

 

Podle nejrůznějších ruských zdrojů se celkové náklady mají vyšplhat na 600 až 850 miliard korun. Předchozí zimní hry ve Vancouveru vyšly na 130 miliard korun. Důvodem skoku nákladů oproti původnímu rozpočtu je korupce, zpronevěra a podvody

 

Vyvstává vedlejší otázka: Jak se kosmonautům podaří udržet plamen ohně ve vzduchoprázdnu? Poradce prezidenta RK Eněrgija kosmonaut Alexander Alexandrov pro Hlas Ruska odpovídá, že plamen se podaří udržet jen stěží.

„Oheň se bude nacházet ve speciálním zařízení, které bude do otevřeného vesmíru vyneseno. Následně tento oheň bude přenesen do ruského segmentu ISS a poté bude vrácen na Zemi,“ vysvětlil poradce.

Rusko, když vychází z dědictví SSSR, je zároveň první zemí, která vyslala umělou družici Země, prvního člověka do kosmu, absolvovala první výstup člověka do otevřeného vesmíru. Pro Ruskou federaci je tudíž symbolické, že oheň OH v Soči projde také vesmírem.

Dalším splněným rekordem Zimních OH v Soči bude zřejmě jejich cena. Podle nejrůznějších ruských zdrojů se celkové náklady mají vyšplhat na 600 až 850 miliard korun. Předchozí zimní hry ve Vancouveru vyšly na 130 miliard korun. Důvodem skoku nákladů oproti původnímu rozpočtu je korupce, zpronevěra a podvody. Podle oficiálních zdrojů jsou práce na sportovištích hotovy ze 70 %, avšak neoficiální zdroje to zpochybňují.


Podle zdroje: Hlas Ruska

 

Čtěte také:

Česko i Slovensko mají hokejové Soči jisté