20130709-lopuch-patrick barks-flickr
Křemík obsažený v lopuchu dokáže rozložit ledvinové kameny, které jsou často příčinou bolesti ve spodní části zad. (Patrick Barks/Flickr.com)

 

Lopuch patří k nejpředepisovanějším bylinám západního bylináře. Má celou řadu využití, ale nejčastěji se aplikuje u ischiasu (lidově - bolest v kříži) a pro povzbuzení ledvin.

Příznaky spojované s ischiasem už trápí lidstvo pěknou řádku let. Tento neduh zmiňovali již staří Egypťané někdy kolem roku 1 550 před naším letopočtem. Mezi příznaky spojované s ischiasem patří bolest v bedrech, která vystřeluje do nohou, kolen, kotníků a chodidel. Bolest může doprovázet také horkost v končetinách a někdy jejich otékání.

Bolest je horší u lidí, kteří nejsou pohybliví. Pacienti s chronickým ischiasem zpravidla nevydrží sedět dlouho v křesle nebo na židli, aniž by nezažívali sálavou bolest v dolních končetinách a příslušných kloubech. Ischias je běžně vyvolán zaměstnáním, které vyžaduje dlouhé stání na jednom místě, jako například u kadeřnice. Postávání nad klienty zatěžuje jejich kyčelní klouby a dolní končetiny, a to ústí do pocitu, že musíte svým chodidlům od váhy ulevit. Pokud začnou ochabovat svaly a postoj, výsledkem může být vykřivení pánve a následně ischias.

Minerální profil lopuchu z něj dělá účinnou látku hlavně u ledvin a sedacích nervů. Sodík a draslík jsou přítomny v přirozeném partnerství, aby vyrovnaly hladinu tekutin v těle. Obsažen je také inulin, který stimuluje funkci ledvin a svalů v dolní části těla. Glykosid-lappin poskytuje další potřebnou energii pro funkci vylučování ledvin. Oxid křemičitý v lopuchu pomáhá rozložit ledvinové kameny. Ty jsou často příčinou bolesti dolní části zad. Ve středověku lopuch k těmto účelům využívali opravdu hojně, říkalo se mu bardona. Kořen lopuchu obsahuje vysoké množství klovatiny, která uklidňuje podráždění způsobené kameny v ledvinách a také změkčuje eliminační účinek této byliny.

Člověk s takovýmito symptomy je někdo, kdo by měl každý den chodit, ale nemá na to čas. Takoví lidé bolest často přezírají, a ta je následně trápí v noci. V noci se v bolestech budí, a to je může vést ke zvyšování dávek léků proti bolesti. Tím však pouze přetíží ledviny, které už tak nestíhají. Citová lhostejnost těchto lidí může způsobit, že léčbu odkládají i navzdory jasným příznakům - bolest zad, ledvinové kameny, ischias a nateklé nohy.

Tohle utrpení však není nutné. Velmi účinnými při boji s bolestí mohou být chiropraxe v kombinaci se cvičením, masáží a bylinnou léčbou. Dobrou zprávou pro tyto lidi je, že stačí, aby chodili. Rytmický pohyb v podobě rychlé chůze je přesně to, co by vám lékař na tento stav nařídil. Dnes je zvykem, že všude jezdíme autem. Před pouhými dvěma generacemi to tak nebylo. Když se lidé chtěli někam dostat, museli chodit, a to jim rozhodně bylo ku prospěchu.

Mladé stonky a kořeny lopuchu se v mnohých kulturách používaly v průběhu dějin jako zeleninový pokrm. Bylo tomu tak v Japonsku, Číně, Indii, Evropě i u amerických Indiánů. Čaj z kořene této byliny se tradičně používá k očistě krve a jako močopudný prostředek. Doporučuji, pokud se rozhodnete lopuch vyzkoušet, vyhledejte profesionálního bylináře, který zná správné dávkování a indikace.

Luke Hughes je odborník na západní bylinářství. Pochází z australského Sydney.

 small United Kingdom

Přeložil: Ondřej Horecký