Americký ekonom a autor knihy Další velká hospodářská krize Hary Dent. (Screenshot YouTube)
Americký ekonom a autor knihy Další velká hospodářská krize Hary Dent. (Screenshot YouTube)

 

Americký ekonom a autor knihy Další velká hospodářská krize (The Great Depression Ahead), která se dostala do žebříčku bestselerů listu New York Times, varuje všechny investory, že se čínská ekonomika dostává do nebezpečného období.

„Mocný kolaps se blíží a nebude mít katastrofální důsledky jenom pro ekonomiku Číny, bude to mít dopad na celý zbytek světa. Budeme pravděpodobně svědky obrovské ničivé tsunami v globálním měřítku...,“ prohlašuje Harry Dent.

Dent pobízí investory, aby se na krach dobře připravili, jinak přijdou o svoje portfólio. Podle Denta se svět zaměřuje na oživení ekonomiky v oblasti Evropy a Ameriky, zatímco se v Číně schyluje ke spuštění další globální recese.

Ekonom nabízí investorům poradenství a svoji zprávu nazvanou Globální krize spustí a další velký kolaps (Global Crisis Triggers and the Next Big Meltdown). Dokument, který nabízí ke stažení na stránkách prosper.com podle něho opodstatňuje jeho výzkum, který „ukázal, že nedávné zpomalení Čínské ekonomiky je jen začátek něčeho mnohem většího“.

Další velká hospodářská krize. (Hary Dent)
Další velká hospodářská krize. (Hary Dent)

Podle informace ratingové agentury Fitch hrozí bankovnímu systému ČLR „krize způsobená nedostatkem likvidity, nadměrným stínovým úvěrováním a špatnými půjčkami“.

Začátkem roku 2012 publikovaly české stránky trhy.mesec.cz článek s názvem „Číně hrozí největší bublina na světě, vznikají v ní města duchů. Autor Arsen Lazarevič se věnuje zejména tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie; v článku předjímá, že v roce 2012 dojde v Číně ke splasknutí bubliny na trhu s nemovitostmi. „To se však potvrdilo jen částečně: růst cen nemovitostí se jen zpomalil a ceny rostou nadále. Existovala totiž očekávání, že zdejší politici budou mít špetku rozumu a zastaví obrovské úvěrové programy. Nestalo se tak. Číně proto hrozí krize mnohem větších rozměrů,“ uvádí stránky trhy.mesec.cz v článku nazvaném „Čína míří k ekonomickému kolapsu, světová ekonomika zažije dobu temna“.

Prasknutí finanční bubliny na trhu s nemovitostmi v Číně předvídají ekonomové již několik let. Číně se daří její splasknutí již několik let oddalovat, problém je v tom, že podle ekonomů přijatá opatření nemají takový účinek, který by vedl k jejímu vyfukování. Pověstná bublina se jenom ještě více nafukuje, a proto bude i její takzvané „splasknutí“ podle ekonomů mít větší a silnější dopad.

 

Čtěte také: