Článek z cyklu Řídí síť nelegálních transplantací čínské ministerstvo zdravotnictví?

Ilustrační foto. (China Photos/Getty Images)
Ilustrační foto. (China Photos/Getty Images)

Již v roce 2006 se objevila tvrzení, že čínský vězeňský systém ve spolupráci s vojenskými nemocnicemi zneužívá vězně k nelegálním transplantacím lidských orgánů. Jejich nelegálnost podle obvinění spočívá ve skutečnosti, že vězni ani jejich příbuzní nedali souhlas s darováním orgánu a že jsou takto zneužíváni i vězni, kteří nejsou odsouzeni k trestu smrti.

V roce 2012 přiznal pod tlakem mezinárodního společenství náměstek ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu (Huang Jiefu), že čínské zdravotnictví skutečně využívá vězně odsouzené na smrt jako zdroj orgánů pro transplantace.

Otázky ohledně nelegálnosti čínského transplantačního systému se už dostávají do popředí diskusí mezinárodních lékařských kruhů, sněmovny USA i zasedání OSN. Čínský režim však odmítá jakoukoliv možnost či spolupráci na nezávislém vyšetřování a veškeré informace spojené s tímto odvětvím označuje za státní tajemství.

Vyšetřování

I když to není snadné, někteří zahraniční pozorovatelé provedli vlastní vyšetřování. Například novinář a spisovatel Ethan Gutmann, který uskutečnil rozhovory s bývalými vězni čínského vězeňského systému. Bývalý kanadský ministr zahraničí se skupinou vyšetřovatelů zaznamenal desítky telefonních hovorů s personálem čínských nemocnic, kdy se vydávali za zájemce o lidský orgán pro transplantaci. Jejich zjištění a zjištění dalších vyšetřovatelů uvádějí, že si určitá organizovaná struktura uvnitř čínského režimu vytipovala skupinu nejzdravějších vězňů, které vojenští doktoři podrobují lékařským testům a poté je používají jako nedobrovolné dárce orgánů.

„Normálně je rodina vězně, odsouzeného na smrt, informována a požádána o vyzvednutí těla. Ale rodiny těch, kdo po popravě přišli o orgány, informaci nedostanou, dokud není tělo po kremaci,“ uvedl Jüan Chung (Yuan Hong), bývalý doktor čínské nemocnice nyní žijící v Austrálii. Pan Jüan Chung řekl 11. března 2006 australské pobočce Epoch Times, že o tom, že čínské nemocnice berou orgány vězňům, ví z vlastní zkušenosti. Než odešel do Austrálie, pracoval podle své výpovědi v Šen-jangské (Shen'yangské) nemocnici. Krátce poté, co přišel do Austrálie, četl v novinách o doktoru z Tchien-ťinské (Tianjinské) nemocnice pro vojenskou policii, který v USA odhalil, že úřady čínského režimu zde prodávají lidské orgány. Diplomaté čínského režimu však obvinění popřeli.

Za nejpočetnější skupinu takto zneužitých vězňů označují vyšetřovatelé příznivce metody pro rozvoj těla a mysli nazvané Falun Gong (Fa-lun Kung), které ministerstvo zdravotnictví označovalo ještě v roce 1998 za nejzdravější část čínské populace. Lékařský průzkum provedený v Pekingu v roce 1998 uváděl, že z 12 731 zúčastněných, kteří měli před začátkem praktikování Falun Gongu nějakou nemoc, nastalo zlepšení zdravotního stavu u 80,3%. Podle tohoto průzkumu praktikující Falun Gongu ušetřili čínskému státu 3 270 jüanů na zdravotních výdajích na osobu za rok.

Radost z účinků na zdraví však utichla v roce 1999, kdy začal tehdejší předseda komunistické strany Ťiang Ce-min (Jiang Zemin) kritizovat velký nárůst počtu příznivců této metody a prohlašovat, že Falun Gong „soutěží se stranou o masy“. Krátce na to zahájil proti přibližně 70 milionům příznivců Falun Gongu masivní represivní kampaň. Po celostátních policejních zátazích začaly desítky tisíc politických vězňů z řad příznivců Falun Gongu zaplňovat čínská vězení a pracovní tábory. Podle vyšetřovatelů se právě oni následně stali oběťmi zneužívání transplantační chirurgie.

Podle vyšetřovatelů, jako jsou zmiňovaní David Kilgour, Ethan Gutmann nebo advokát David Matas bylo při transplantacích o život připraveno v období let 2000 až 2012 přibližně 60 000 vězňů, kteří nepatří ani do skupiny vězňů oficiálně odsouzených na smrt ani do skupiny dobrovolných dárců. Vyšetřovatelé tvrdí, že tou skupinou jsou političtí vězni z řad příznivců Falun Gongu. Počty transplantací v Číně začaly narůstat právě po roce 1999, kdy příznivci Falun Gongu zaplňovali čínský vězeňský systém, uvádějí vyšetřovatelé.

Důkazy o organizovaném zločinu v čínském zdravotnictví však přicházejí i zevnitř Číny. Sü Čchien-čchuan (Xu Qianchuan), reportér časopisu Caj-ťing (Caijing), publikoval v pondělí 15. dubna 2013 článek o zprostředkovateli orgánů, o kterém se dozvěděl, že si od soudu koupil osm lidských ledvin. Zprostředkovatel si říká Čeng Wej (Zheng Wei) a novinář ho označuje jako jednoho z nejlepších ve svém oboru. Čeng měl podle novináře koupit mezi květnem a červnem 2010 orgány od jednoho soudce u městského soudu v provincii Šan-tung (Shandong). Překupník následně orgány prodal 304. nemocnici v Pekingu. Jde o vojenskou nemocnici spadající pod Lidově-osvobozeneckou armádu.

Časopis Caj-ťing ve skutečnosti přinesl některé z těchto informací již v září 2012. Sü Čchien-čchuan však v článku píše, že ani soud v Šan-tungu, ani vojenská nemocnice nebyly za svůj zločin nijak postiženy. To by souhlasilo s tvrzením Davida Kilgoura, že síť ilegálního obchodu s orgány v Číně funguje s posvěcením státních úřadů.

„Pokročilejší techniky transplantační chirurgie neznamenají, že v Číně vzniká pokročilejší politický systém. Čínský komunistický režim se nemění. Rozvoj transplantační chirurgie v Číně padl za oběť krutosti, korupci a represím, které v Číně převládají. Pokročilejší transplantační chirurgie poskytuje starým kádrům nové způsoby, jak uplatnit svou prodejnost a ideologii,“ uvádí David Kilgour ve své vyšetřovací zprávě nazvané Bloody Harvest.

V Číně se nabízejí nejenom ledviny a játra, ale i oční rohovky nebo srdce. Za jejich transplantace se také platí vysoké částky. „Podívejte se na ta čísla, 62 000 dolarů za transplantaci ledviny, 130 000 dolarů za játra a srdce a 30 000 za transplantaci rohovky,“ řekl americký specialista na transplantace doktor Eric J. Goldberg v rozhovoru s doktorkou Danou Churchillovou, mluvčí organizace Lékaři proti nuceným odběrům orgánů (DAFOH) v jižní Kalifornii.

 

Mezinárodní společenství lékařů na zprávy o organizovaném zločinu uvnitř čínského zdravotnictví reagovalo řadou opatření.



Mezinárodní společenství lékařů na zprávy o organizovaném zločinu uvnitř čínského zdravotnictví reagovalo řadou opatření. Ke konci roku 2006 oznámilo australské ministerstvo zdravotnictví, že ruší veškeré vzdělávací programy určené čínským lékařům, týkající se technik transplantaci orgánů v australských nemocnicích prince Charlese a princezny Alexandry. V srpnu 2007 předal tchajwanský ministr zdravotnictví svým spoluobčanům doporučení, aby rozhodně nejezdili kvůli transplantaci do Číny. Do protiopatření se zapojily také státy Kanada, Izrael, USA, Francie, Španělsko a některé nevládní zdravotnické organizace.

Podle již zmiňovaného doktora Jüan Chunga je „v Číně mnoha zaměstnancům nemocnic známo, že orgány, které se běžně používají na transplantace, všechny pocházejí od vězňů“. „Než jsme se dostali do zahraničí, ani jsme nevěděli, že to je nemorální a že to porušuje lidská práva vězňů. I když se o tom v Číně mezi kolegy nemluví, každý to ví. Co je nejsmutnější – nikdo si nemyslel, že je to problém,“ uvedl Jüan Chung v rozhovoru pro Epoch Times.

„Čínské úřady sice vždy tvrdily a tvrdí, že orgány získávají od osob odsouzených k trestu smrti dobrovolně, to už ale v mnoha případech jejich příbuzní vyvrátili,“ komentoval situaci zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. Každý vězeň musí dát k transplantaci písemný souhlas, ale podle některých výpovědí jsou tato svolení falšována. Stejně tak podle Mikoláše obviňují komunistickou vládu v Pekingu příznivci Falun Gongu, podle nichž jsou orgány v Číně násilně odebírány právě jeho příznivcům. „...chtějí upozornit na to, co se skutečně za vězeňskými zdmi v ČLR děje,“ uvedl Mikoláš.

 

Podle vyšetřovatelů nebo lékařského sdružení DAFOH je nanejvýš pravděpodobné, že v čínském zdravotnictví působí organizovaná skupina obchodníků s lidskými orgány.

 

Podle vyšetřovatelů nebo lékařského sdružení DAFOH je nanejvýš pravděpodobné, že v čínském zdravotnictví působí organizovaná skupina obchodníků s lidskými orgány. Do její struktury je podle nich zapojen soudní a vězeňský systém ve spolupráci s vojenskými nemocnicemi. Skupina vytváří pomocí lékařských prohlídek vězňů databázi potenciálních dárců obsahující krevní skupiny vězňů a jejich zdravotní stav. Při poptávce po transplantaci určitého orgánu jsou prodejci okamžitě schopni  na poptávku reagovat, což také vysvětluje extrémně krátké čekací lhůty, které zprostředkovatelé v Číně nabízejí.

Pokud jsou prodejci schopni garantovat, že transplantace proběhne například za tři týdny, musejí mít člověka, který tam čeká, než mu orgán odeberou, protože tak dlouhou dobu by orgán mimo tělo nemohl vydržet. Známý britský lékař Thomas Treasure napsal pro Journal of the Royal Society of Medicine článek, v němž k tématice uvádí: „Co činí podezření důvěryhodná, jsou velké numerické propasti mezi počtem transplantací, uskutečněných v Číně a v ostatních zemích, krátké čekací doby na orgán, jistota, s jakou jsou orgány nabízeny na mezinárodním trhu a rutinní odebírání krevních vzorků praktikujícím Falun Gongu [ve vězeních],“ píše Treasure v závěru článku „Falun Gong, odebírání orgánů, holocaust a my“.

Podle vyšetřovatelů se čínské věznice změnily na jakési živé banky lidských orgánů a zdravý vězeň může být kdykoliv v ohrožení života, pokud se obchodníkům bude hodit právě jeho orgán k transplantaci. Podle výpovědí bývalých vězňů, které shromáždil novinář Ethan Gutmann, procházejí ve vězeních nejzevrubnější zdravotní prohlídkou ti nejzdravější vězni. Tento paradox přispěl k přesvědčení, že si doktoři zapojení do zločinné sítě mezi vězni vytipovávají vhodné dárce pro komerční transplantace.

„Naznačujeme, že bychom neměli být tak naivní a myslet si, že jen proto, že se transplantační chirurgie vyvinula k dobrým účelům, nemůže nikomu ublížit,“ říká bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour. „Už dříve jsme viděli, že moderní technologie, vyvinuté ve prospěch lidstva, byly zneužity tak, aby ubližovaly. Neměli bychom být překvapeni, kdyby se tak stalo také s transplantační chirurgií.“

 

Čtěte také:

Orgány na počkání: Šokující praktiky transplantačního systému v Číně děsí odborníky

Čínské doktory zajímají nejzdravější vězni. Vybírají si potenciální dárce orgánů?

Etická důvěryhodnost předsedy čínského výboru pro transplantace je na pováženou, říkají lékaři

Čínské zdravotnictví se pokouší nahradit vězně za legální dárce orgánů; nefunguje to

Reportér Epoch Times oceněn za články o nelegálních transplantacích

Sydney: Protesty proti udělení čestného doktorátu čínskému transplantačnímu chirurgovi