Peking chce ukázat, že má nad případem a tak i korupcí v zemi, absolutní kontrolu, demonstruje například tím, že v soudní síni tohoto vysokého čínského politika, doprovázeli vždy policisté, kteří měli okolo 2 metrů. Někteří pozorovatelé tvrdí, že ho měla jejich výška diskreditovat. (Feng Li/Getty Images)
Peking chce ukázat, že má nad případem a tak i korupcí v zemi, absolutní kontrolu, demonstruje například tím, že v soudní síni tohoto vysokého čínského politika, doprovázeli vždy policisté, kteří měli okolo 2 metrů. Někteří pozorovatelé tvrdí, že ho měla jejich výška diskreditovat. (Feng Li/Getty Images)

 

Ve čtvrtek 22. srpna ráno v Pekingu začal proces s vysokým komunistickým politikem Po Si-lajem v čínském Ťi-nanu (Jinan).

U soudu stanul kdysi vlivný kandidát do nejužšího vedení země, který proslul propagací ideálů komunismu a Mao Ce-tunga. Jeho kariérní pád a cestu za mříže způsobil jeho společník, policejní ředitel Wang Li-ťün (Wang Lijun), který utekl začátkem roku 2012 na americké velvyslanectví ve městě Čcheng-tu (Cheng Du), kde údajně požádal o politický azyl v USA.

Američané jej pouze vydali do rukou tehdejšího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa. Wang Li-ťün prohlašoval, že ho chce nechat Po Si-laj zavraždit, a předal úřadům důkazy o jeho spoluvině na vraždě britského podnikatele Neila Heywooda, kterého zavraždila jeho žena Ku Kchaj-laj.

Ku Kchaj-laj byla loni v srpnu odsouzena za vraždu Brita Neila Heywooda k trestu smrti s dvouletým odkladem. Policejní ředitel Wang Li-ťün byl odsouzen k 15 letům vězení za to, že se vraždu a další činy pokoušel krýt.

Soud ve čtvrtek 22. srpna potvrdil, že obvinění Po Si-laje ze zneužití moci se vztahuje k případu Heywoodovy vraždy. Po Si-laj byl povinen o případu informovat stranické orgány v Pekingu.

Soud oznámil, že je Po Si-laj rovněž obžalován z přijetí úplatku ve výši 21,8 milionu jüanů (69 milionů korun) od podnikatele Sü Minga a od Tchang Siao-lina, šéfa hongkongské exportní společnosti Dalian International Development. Peníze měli k němu dotéct prostřednictvím jeho manželky a jeho syna Po Kua-kua, který je nyní v USA na studiích.

Poova manželka Ku Kchaj-laj svědčila následujícího dne v jeho neprospěch. Podle ní o platbách, které chodily od miliardáře Sü Minga, dobře věděl. Podle deníku iDnes.cz Ku prohlásila, že Sü platil celé jejich rodině často mezinárodní letenky a vozil jim dary včetně luxusních pokrmů či vozítka Segway pro syna.

Zinscenovaný proces

Spekuluje se, že proces s Po Si-lajem je zinscenovaný a vláda dopředu určila jeho trest. (Feng Li/Getty Images)
Spekuluje se, že proces s Po Si-lajem je zinscenovaný a vláda dopředu určila jeho trest. (Feng Li/Getty Images)

I přesto, že se soud snažil vypadat jako nezaujatý, seriozní a pravidelně a pravdivě o procesu informující, včera hongkongský list SCMP odhalil, že části výpovědí, které soud na svém webu otiskl, byly neúplné a upravené, uvedla dále zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.

Spekuluje se, že proces s Po Si-lajem je zinscenovaný a vláda dopředu určila jeho trest, uvedl rozhlas.cz. V Číně je podle českého rozhlasu takový postup standardní a na proces s Po Si-lajem se čekalo zhruba 2 roky. „Když ve čtvrtek začal, bylo vše dokonale připravené. Od výpovědi manželky Ku Kchaj-laj nebo bývalého policejního šéfa Wanga,“ uvedl Český rozhlas.

Podle webové stránky denik.cz se svědectví proti Poovi soustředila na prokázání toho, že poskytoval politické výhody podnikateli Sü Mingovi, kterého rodina využívala jako svého soukromého bankéře. Sü podle deniku.cz poskytl Poově manželce peníze například na vilu ve Francii či letenky na výlety na tři kontinenty.

Po Si-laj čelí nejvyššímu možnému rozsudku – trestu smrti. Ve svojí obhajobě se soustřeďuje na odmítnutí veškerých obvinění. Někteří zahraniční pozorovatelé uvádějí, že jeho soudní proces a vznesená obvinění se drží v přesně stanovených mantinelech a vyhýbá se politicky citlivějším tématům. Po Si-laj se podle deníku aktualne.cz záměrně vyhýbal obviňování jiných straníků a úředníků, a následoval tak předem domluvený scénář čínského režimu.

Jako bývalý ministr obchodu sehrál podle zahraničních pozorovatelů také klíčovou roli v nelegálních obchodech na poli transplantací lidských orgánů společně s Wang Li-ťünem. Po je označován za člena skupiny, která se nejaktivněji podílela na represivních kampaních proti Falun Gongu v Číně.

 

Čtěte také:

Soud s politikem Po Si-lajem - každý si chce zachránit vlastní život

Monstrproces s vysokým politikem Po Si-lajem; hledají ho i v zahraničí

Státem placení hackeři a utajované skutečnosti před čínskou veřejností v procesu s Po Si-lajem

Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů