20131027-jidlo
Podle čínské medicíny je zdravé jíst teplé jídlo, např. tuto thajskou polévku. (James Burke/The Epoch Times)

 

Přejídání

Staré čínské přísloví praví: „Chceš-li mít zdravé děti, dej jim třetinu hladu a třetinu chladu“. Třetinou hladu se rozumí vyvarovat se přejídání, aby bylo tělo schopno jídlo snadněji strávit. Třetinou chladu je myšleno neoblékat děti příliš teple, aby se posílila schopnost těla odolávat chladu. Totéž platí i pro dospělé.

Špatné načasování

Pokud je jídlo lehce stravitelné, potom, co se dostane do žaludku, je tráveno 1 – 2 hodiny. Stravě, která je hůře stravitelná, zabere čtyři až pět hodin, než žaludek opustí. Někteří lidé jsou zaneprázdnění, své práci dávají naprosto vše, ale svou stravu neberou vůbec vážně. Pokud jsou hladoví, rychle se najedí, aniž by sousto řádně požvýkali. Tímto žaludek ztrácí svou schopnost normálně pracovat.

Nesprávné stravovací návyky

- konzumace velkého množství studené stravy. Číňané jedí rádi teplé a vařené jídlo, které je pro žaludek velmi prospěšné. Podle představ tradiční čínské medicíny vede „studená strava ke stagnaci“. Studená strava snadno zablokuje tok čchi (qi) a krve a to vyvolává mnohé choroby, jako např. bolestivou menstruaci. Mnoho onemocnění je způsobeno studenou stravou. Syrová zelenina a maso, obzvláště syrové, zasahuje do normálních žaludečních a střevních funkcí. Někteří lidé se mohou ze syrové stravy nakazit i parazity.

- konzumace velkého množství jídla ve špatný čas. Ráno bychom měli jíst jídlo, které je lehce stravitelné. V poledne má žaludek nejsilnější schopnost trávit. A protože večeře bývá krátce před spaním, také bychom si neměli dávat velké porce. Lidé dnes obvykle nesnídají, k večeři jedí příliš mnoho a občas zařadí i půlnoční „svačinku“, což vede k dysfunkcím trávící soustavy a z toho plynoucím nemocem.

- přílišné zatěžování mozku při jídle. Dívat se během jídla na televizi, číst noviny anebo probírat nejrůznější záležitosti může snadno oslabit funkci žaludku. Bezprostředně po jídle by člověk neměl začít pracovat a měl by se vyhnout zatěžování mysli.

 

Do článku přispěli zejména Dr. Benjamin Kong ze Švédska a Dr. Xiu Zhou z Německa.

small United States