I20131209-tajfun
Záběry z epicentra obřího tajfunu na Filipínách,  8. listopadu, 2013. (Screenshot /iCyclone)

Parta nadšenců, kterým se říká lovci tropických bouří, natočila při nedávném ničivém tajfunu na Filipínách video záběry přímo z epicentra bouře. Divák si tam může udělat představu, co taková ničivá pohroma obnáší.

Josh Morgerman cestuje za tropickými cyklóny už od roku 1991. Letos v listopadu se s dalšimi dvěma dobrodruhy, Jamesem Reynoldsem a Markem Thomasem, vydali stopovat supertajfun Haiyan, jeden z nejničivějších za posledních deset let, do města Tacloban na Filipínách. Pro místní obyvatele šlo o datum, na které dlouho nezapomenou – 8. listopadu 2013.

Morgerman se i se společníky ubytoval uprostřed města, v hotelu Alejadro, čtyřpodlažní osmimetrové budově. Video, které zde vidíte, je 12minutovou upoutávkou k delšímu dokumentu dostupném na stránkách iCyclone.com. Zachycuje unikátní záběry hurikánu, s větrem, který láme stromy, prolamuje okna a s deštěm, který vodou zatopuje všechno kolem.

Cenné záběry přitom byly málem zničeny. „Když bouře vrcholila a voda zatopila budovu, hodil jsem kameru do květináče haly, abych pomohl zachránit uvězněného hosta. Příval bouřky všechno odnesl. Když cyklón opadl, našel jsem kameru v troskách. Byla zničená, ale zachránil jsem poškozenou paměťovou kartu a doma v Los Angeles mi z ní vytáhli soubory!“ popisuje dramatické okamžiky Morgerman.

 

 

small United States