„Nedotknutelní“ postupně končí ve vězení

Od začátku roku 2012 zasáhla mocenskou linii Ťiang Ce-mina vlna zásadních úderů do řad jejích stoupenců. Jak už bylo zmíněno, komunistická strana své členy nevolí, nýbrž o moc bojuje za použití rozličných prostředků. Ke konci vlády prezidenta Chu Ťin-tchaa začal vliv exprezidenta Ťiang Ce-mina značně slábnout. Represe Falun Gongu začaly být na Západě i v Číně značně nepopulární a stále více popuzují veřejnost proti komunistické straně. Pronásledování se co nejvíce utajuje, ale pokračuje dále. Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao se chopili příležitosti a ovládli stranické oddělení pro boj proti korupci. Již před koncem roku 2011 nechali vyšetřovat policejního ředitele Wang Li-tüna.

Pokud znovu zmíníme některé klíčové postavy mocenské linie Ťiang Ce-mina, jsou jimi naftař Čou Jung-kchang, politik Po Si-laj a jeho žena Ku Kchaj-laj a také právě zmiňovaný policejní ředitel Wang Li-tün. Když začalo vyšetřování Wang Li-tüna, dalo se to považovat za „útok na mocenskou skupinu Ťiang Ce-mina“, která je mezi sebou navzájem provázána, podílela se na stejných akcích a politických kampaních. Pokud by „padl“ jeden z nich, mohlo by to způsobit řetězovou reakci.

V únoru 2012 se stalo, že policejní ředitel Wang Li-tün uprchl na americké velvyslanectví ve městě Čcheng-tu, kde údajně požádal o politický azyl. Uvedl, že ho jeho nadřízený Po Si-laj chce nechat zavraždit. Někteří zahraniční pozorovatelé, jako je disidentská stránka Boxun, uvádějí, že se Po Si-laj chtěl Wanga zbavit, aby zahladil stopy a znemožnil prezidentovi a úřadu pro potírání korupce, aby využili Wanga a jeho výpovědi proti němu. Stránka Boxun uvedla, že Wang s sebou na velvyslanectví přinesl řadu kompromitujících materiálů na Po Si-laje a mocenskou linii Ťiang Ce-mina. USA nakonec Wangovi azyl neudělily a vydaly jej do rukou prezidenta.

Výsledkem bylo sesazení a odsouzení Po Si-laje na doživotí do vězení, odsouzení jeho ženy Ku Kchaj-laj za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda k takzvanému podmínečnému trestu smrti a odsouzení Wang Li-tüna k 15 letům vězení za porušení disciplíny. Od té doby mělo, podle zpráv z Číny, proběhnout několik tisíc zatčení v řadách členů Ťiang Ce-minovy mocenské linie a v řadách spojenců Čou Jung-kchanga, který byl donedávna členem stálého výboru politbyra, nejmocnější skupiny ve straně. Ťiangova frakce se postupně začala hroutit a možností pro útěk ze země je stále méně. V zahraničí jej hledá španělský soud pro obvinění z genocidy, v Číně mu usilují o moc a život jeho straničtí soupeři a veřejné mínění stále více odsuzuje jeho represivní kampaň v Tibetu a proti Falun Gongu.

Stoupenci Falun Gongu již od začátku represí uváděli, že podle buddhistického a taoistického učení o příčině a následku, tedy že dobré skutky budou odměněny a zlé potrestány, se všichni setkají s náležitou odplatou. Dalo by se říci, že Falun Gong odvrátil nenásilným odporem z velké míry celostátní represe, a pokud půjdou věci dále ve stejném trendu, zdá se, že by morální principy mohly porazit i největší komunistický režim současného světa. Respektive, že by jej porazili lidé, kteří se morálními principy řídí.

V roce 2010 vydala legendární americká rocková kapela Guns and Roses po sedmnácti letech novou studiovou nahrávku, album nazvané Chinese Democracy. Je zcela bez překvapení, že na území Číny album komunistický režim důrazně zakázal šířit. K písni nového alba nazvané „Čínská demokracie“ frontman kapely Axl Rose uvádí:

„Není to nutně pro nebo proti Číně. Jen to symbolizuje, že v Číně je teď jedna z nejvíce despotických vlád ve světě. A máme to štěstí žít ve svobodné zemi. A tak v přemýšlení o tom mě to prostě naštvalo, a tak jsem napsal tuto písničku,“ uvedl Rose.

Čínské státní noviny Global Times publikovaly článek s titulkem: „Americká verze alba skupiny jedovatě útočí na Čínu“, v článku byly uváděny slovní spojení, jako „popisky alba ze Západu jsou součástí západního spiknutí", „chtějí uchopit a kontrolovat svět pomocí demokracie jako pěšáka" a že „album obrací své kopí na Čínu“.

Píseň podle něj byla napsána o náboženském pronásledování v Číně. Tato skladba obviňuje čínskou vládu z toho, že z příznivců duchovní víry Falun Gong udělala obětní beránky. V písni promlouvá k čínskému režimu: „Sveď to Falun Gong, oni viděli konec a vy nemůžete vydržet.“ Později zpívá: „Myslíte si, že to máte všechno zamčený uvnitř, a když je dost zmlátíte, tak budou mrtvý, je to jako procházka parkem do cel a teď jsou všichni vám podobní v pekle, když vaše velká zeď shnije, obviňujte sami sebe.“ (celý text skladby

Před představením titulní skladby v Las Vegas řekl davu Axl Rose, jako jediný původní člen Guns N 'Roses, s cílem přispět k čínské demokracii, že k napsání skladby byl inspirován po zhlédnutí Scorseseho filmu Kundun, o dalajlámovi.