Čou Jung-kchang, bývalý člen Stálého výboru politbyra, se účastní úvodního zasedání na Národním lidovém kongresu v Pekingu 5. března 2012. (Liu Jin/AFP/Getty Images)


Odhalení zločinů rodiny Čou Jung-kchanga, bývalého šéfa bezpečnosti, naznačuje budoucí sled událostí. V čínské komunistické politice se nachází určitý počet spolehlivých pravidel. Jedno z nich praví, že členům rodiny, přátelům i společníkům mocných úředníků je nabízena ochrana.

Nedávno vyšly najevo detaily o korupci rodiny Čou Jung-kchanga v mediálním zpravodajství, kde byly ve velké míře odhaleny. Zdá se tedy, že pokud jde o bývalého „policejního cara“ Čou Jung-kchanga, bylo nepsané pravidlo porušeno.

Čou je bývalý vládní pověřenec pro bezpečnost Čínské komunistické strany a bývalý člen Stálého výboru politbyra, nejmocnějšího orgánu čínského režimu. Od roku 2012 bylo oznámeno, že jsou na něj uvalena jistá podezření, a v několika posledních měsících se vyskytují zvyšující se známky, že se strana s jeho osobou vypořádá před zraky veřejnosti včetně zúčtování s jeho zločiny s oficiální obžalobou a soudním přelíčením.

Jednou z vypovídajících známek je posun v neustávajícím zveřejňování detailů korupce jeho syna Čou Bina a synových společníků spolu s jeho bývalými stranickými kolegy a spojenci, dále také zatýkání jeho spojenců v naftařském průmyslu, který měl pod kontrolou.

Tyto útoky na členy jeho rodiny „nebyly nikdy předtím učiněny v takovém rozsahu“,
poznamenal Heng He, politický komentátor televize New Tang Dynasty.

Izolace krok za krokem

Sia Ming, profesor politických věd na University of New York, který tento případ sledoval, uvádí, že komunistická strana „krok za krokem ustřihla křídla“ mocenské síti Čou Jung-kchanga v ropném sektoru, bezpečnostním aparátu a napříč místními samosprávami po celé Číně.

„Myslím si, že rozhodnutí ohledně Čou Jung-kchanga již bylo učiněno,“ řekl Sia v telefonním rozhovoru s Epoch Times.

To znamená, že pro čínská média neexistuje žádný politický risk, pokud se do Čoua obují. Dnes je zejména kritizován za deset let svého působení jako šéfa bezpečnostního aparátu. Skrze něj trestal a věznil různé osobnosti občanské společnosti.

Odhalení rodiny v tisku

Mnoho pochybných odhalení se vyskytlo o Čou Binovi – Čou Jung-kchangovu synovi.
Podle Beijing News byl Bin zapleten v mafiánských zločinech, které byly spáchány jistým Liu Hanem a jeho gangem. Liu byl minulý měsíc obžalovaný z 21 zločinů včetně vraždy devíti lidí.

Čou Bin také pomohl Ting Süe-fengovi, bývalému starostovi města Lü-liang z provincie Šan-si, aby pomocí úplatků získal post starosty. Ting byl prošetřován a propuštěn z práce koncem února 2014.

Magazín Caixin, který je spjatý s vedoucím antikorupčního výboru Wang Čchi-ša-nem, nedávno podal zprávu, že mladší bratr Jung-kchanga, Čou Jüan-čching, a jeho nevlastní sestra Čou Ling-jing, byli oba zatčeni 1. prosince 2013 „disciplinárními vyšetřovateli z Pekingu“ kvůli korupci v jejich podnikání.

Čou Jüan-čching byl zastupitelským vedoucím oblastního pozemkového úřadu a řízení zdrojů ve městě Wu-si, provincii Ťiang-su. Jeho žena je známou podnikatelkou, zapojenou do obchodování v oblasti zemního plynu a obchodního zastoupení prodeje automobilovém průmyslu.

Stejně tak byl prošetřován Jüan-sing, další bratr Jung-kchanga, který zemřel 10. února 2014 na rakovinu. Byl obviněn z „držení velkého množství majetku neznámého původu," uvádí zpráva (již neexistující link). Z jeho domu byly zabaveny sejfy a bedny drahého likéru i zlaté nugetty.

Členové rodiny ve Wu-si se stali „místními vladaři“, naznačuje zpráva. V jednom případě jim okresní úředník zaplatil za jejich pomoc v rozřešení soudního sporu, ve kterém figuroval. Informace dodal magazínu Caixin zdroj blízký rodině.

Čouovy zločiny

Čou byl hlavou mocného tajného bezpečnostního aparátu v letech 2007 – 2012
a předtím ministrem veřejné bezpečnosti. Byl tak jednu dekádu nápomocen při formování represí obyvatel Číny, nazývaných jako „systém pro udržování stability“.

Tento systém využil typické nástroje komunistického diktátorství – tajnou policii,
pracovní tábory, věznice a místa pro mučení – mimořádně agresivním a obsáhlým způsobem. Na základě jeho pokynů se stal podle západních vyšetřovatelů například rozšířeným odběr orgánů vězňům svědomí, zejména stoupencům Falun Gongu (Fa-lun kungu) [1], a jejich následný prodej a transplantace ve vojenských nemocnicích.

Co se týče samotného soudního stíhání Čoua, tak „komunistická strana může mít jisté výhrady,“ uvedl profesor Sia Ming. „Sdělení takové informace veřejnosti by mohlo ovlivnit politickou Stranu, její vládu, další úředníky a dokonce legitimnost samotného režimu." Odhalení zločinů rodiny Čou Jung-kchanga, bývalého šéfa bezpečnosti, a řada dosud provedených zatčení v řadách jeho spojenců naznačuje budoucí sled událostí. Oficiální výrok o zatčení a vyšetřování samotného Čou Jung-kchanga komunistická strana prozatím nevydala, i když se již stal téměř „veřejným tajemstvím“.

 

 

small United States 


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtěte také:

Čou Jung-kchangova rodina si korupcí přišla na závratné jmění

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti

Číňané volají po zrušení všemocného orgánu, který řídí policii a soudy