Kaple Anděla Strážce v Sušici. (facebook/venophoto)

Již tradičně se 2. dubna koná Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day). V tento den se lidé na celém světě zapojují do osvětové kampaně „Light it up blue“, česky „Rozsviťme se modře“. A proč modře? Modrá je barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.

Organizace pomáhající lidem postiženým autismem proto 2. duben připomínají rozsvícením modrého světla. V tento den se tak připomíná fakt, že současně se ve světě každé sté dítě rodí s poruchou autistického spektra a také, že to, co lidé s autismem a jejich rodiny potřebují nejvíce, je porozumění a podpora.

20140404-autismus

„Rozsvítit se modře“ v tento den je možné jakkoliv – modrou žárovkou ve svých domovech či kancelářích, obléknutím se do modré barvy nebo si na oblečení připnout modrou stužku, případně tím, že budou lidé o této iniciativě mluvit nebo že informace umístí na svých webových stránkách, blozích atp.

V Brně hrálo na podporu autistů funky

Světový den autismu se připomínal také v Brně. Hudební klub Slowone se 2. dubna 2014 připojil k celorepublikové kampani Česko svítí modře. Protože když se ve světě připomíná Světový den zvýšení povědomí o autismu, v tomto klubu se rozhodli vyjádřit podporu osobám s poruchou autistického spektra, jejich blízkým a organizacím, které bojují za práva osob s PAS. Hudební klub Slowone 2. dubna také svítil modře a na podporu tohoto dne vystoupil taneční orchestr Masarykovy univerzity MUNI Band. Ke slyšení byly známé tóny funky, popu, soulu a jazzové melodie.

20140404-autismus2
Kaple Anděla Strážce v Sušici. (facebook/venophoto)

Modře se rozsvítila také sušická kaple Anděla Strážce
V rámci celosvětové kampaně „Rozsviťme se modře“, která má za cíl zvýšit povědomí o autismu, se zúčastňují města po celém světě. Kaple Anděla Strážce se tak připojila k stovkám významných budov na celém světě, které budou osvětlené na modro, jako například Empire State Building a Rockefeller Center v New Yorku, CN Tower v Torontu, National Concert Hall v Dublinu, budova parlamentu v Budapešti a mnoho dalších..