Bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min (vlevo) s bývalým premiérem Wen Ťia-paem (uprostřed) a bývalým čínským viceprezidentem a členem stálého výboru politbyra Ceng Čching-chunem (vpravo) na zasedání kongresu komunistické strany ve Velké lidové hale v Pekingu, 21. října 2007. Nyní je Ceng pod interním dohledem, což může být předehrou další politické čistky. (Feng Li/Getty Images)

Ze závěrů důvěryhodného zdroje Epoch Times vyplývá, že veškeré činnosti a oficiální veřejná vystupování Ceng Čching-chunga (Zeng Qinghong) byla omezena. Kontrolu jeho osoby nařídil prezident Si Ťin-pching kvůli možnému narušení jeho vlády z rukou Ceng Čching-chunga a dokonce možného ohrožení života prezidenta, uvádí zdroj.

Ceng byl dřívějším viceprezidentem a členem Stálého výboru politbyra, úzké skupiny nejvyšších představitelů strany, který nyní čítá sedm lidí. Během jeho dlouhého působení ve straně získal Ceng Čching-chun pověst bezohledného politika, který dosadil do strany mnoho vlastních lidí, vybudoval si mocenskou síť a získal velký vliv ve straně.

Důležitou informací je, že Ceng byl téměř po dvě desetiletí pravou rukou představitele strany exprezidenta Ťiang Ce-mina (Jiang Zemin), který se k moci dostal po masakru na náměstí Nebeského klidu 4. června 1989 a u moci byl na různých pozicích až do roku 2004. Dlouhodobý politický analytik strany Willy Lam popisuje Cenga jako alter-ego a prodlouženou ruku Ťiang Ce-mina. Měl také blízko k nedávno odsouzenému členu politbyra Po Si-lajovi (Bo Xilai) a bývalému představiteli bezpečnostních sil Čou Jung-kchangovi (Zhou Yongkang).

Po Ťiangově odchodu v roce 2004 si udržoval ve straně silný vliv prostřednictvím věrných spolustraníků. Už od začátku roku 2012 začala viditelná čistka uvnitř komunistické strany. Ať už „tahá za nitky“ kdokoliv, je jisté, že strana se chce zbavit celé mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina. Dva z jeho chráněnců Čou Jung-kchang a Po Si-laj představovali hrozbu pro vzestup současného prezidenta Si Ťin-pchinga v komunistické straně před 18. sjezdem strany a v desetileté výměně vedení v roce 2012.

Vlivný stranický tajemník Po Si-laj a jeho žena sedí ve vězení za korupci a vraždu, zatímco Čou Jung-kchang je předmětem vyšetřování po dobu více než jednoho roku a již byla proti němu vznesena veřejná obžaloba. Podle informací od bývalého úředníka výboru pro politické a právní záležitosti je Čou Jung-kchang nyní ve vazbě. Jeho vyšetřování je založeno především na případech korupce.

Zdroj sdělil Epoch Times, že Ceng Čching-chung, Po Si-laj, Čou Jung-kchang a Ťiang Ce-min plánovali před výměnou vedení v roce 2012 společné spiknutí proti Si Ťin-pchinovi. Jejich údajným plánem bylo na místo současného prezidenta dosadit do čela strany Po Si-laje. Ten byl spolu s Čou Jung-kchangem hlavním organizátorem tohoto spiknutí, které zahrnovalo i možné fyzické odstranění Si Ťin-pchina. Jejich ozbrojený puč, který se měl uskutečnit pomocí ozbrojených sil vojenské policie, byl údajně odhalen a vedl k rozsáhlému zatýkání uvnitř komunistické strany a čistce na vysokých místech, která doznívá ještě dnes a pomalu se přibližuje k nejvlivnějším členům strany.

Zdroj, který Epoch Times poskytl informace, se nachází v blízkosti nejvyššího vedení strany v Čung-nan-chaj (Zhongnanhai). Vzhledem k jeho postavení a mnohým dřívějším informacím o vnitřních událostech ve straně, které se později ukázaly jako pravdivé, považujeme tento zdroj informací za věrohodný.

Rostoucí spekulace

Z okolností veřejných vystoupení Ceng Čching-chunga za posledních několik měsíců získali pozorovatelé další náznaky, které vypovídají o jeho aktuálním stavu.

Ceng podle zpráv na sociálních médiích, které se později rozšířily do hongkongského tisku a některých zpravodajských webových serverů v pevninské Číně, naposledy navštívil galerii umění Chan Tchien-cheng (Han Tianheng) v Šanghaji 14. května tohoto roku.

Tato zpráva se však neobjevila na žádném z oficiálních serverů ani v tisku, které běžně poskytují množství aktuálních novinek. Náš zdroj uvádí, že cenzura jeho aktivit v tisku je příkazem z vedení strany. Jedná se také o zprávu členům strany, kdy se sice Ceng může objevit na veřejnosti, ale média k tomu budou hluchá. Na oficiálních akcích se Ceng neobjevuje a je tedy pravděpodobné, že mu není dovoleno se zúčastnit.

Zdroj také Epoch Times sdělil, že Ceng je pod stálým dohledem, který kontroluje jeho pohyb, veřejná vystoupení a především jeho komunikaci se stranickými spojenci. Tato opatření byla podle zdroje již dříve uvalena i na Čou Jung-kchanga. Jedná se zpravidla o počáteční stav, který vede k dalším krokům podnikaným proti „nepohodlné“ osobě.

Počátek tohoto opatření bylo možné zaznamenat již na veřejných stranických akcích na začátku tohoto roku, kde již Ceng nebyl přítomen. V lednu chyběl Ceng na pohřbu filantropa a filmového magnáta Run Run Shawa, popularizátora filmů o bojových uměních, kde byla jeho účast logicky předpokládaná vzhledem k tomu, že měl mimo jiné, působit v oblasti politických záležitostí na území Hongkongu jako vyslanec strany.

Současný prezident se také nedávno jasně vyhradil proti exprezidentovi Ťiang Ce-minovi tím, že se 4. června, v den výročí masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, veřejně setkal s 87letým profesorem filosofie (Tang Yijie), který působí na Pekingské universitě a je obecně známým podporovatelem studentského hnutí na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. Exprezident Ťiang Ce-min je naopak znám jako podporovatel vojenského zásahu proti studentům. Dají se tedy očekávat další zatčení, která povedou ke konečnému pádu samotného Ťiang Ce-mina.


small United States

Čtěte také:
Čína: Má vůdce strany odlišný pohled na otázku incidentu na náměstí Nebeského klidu?