Milý hudební doprovod poskytla skupina Vorvani z Havlíčkova Brodu. (Zdenka Danková/ET ČR)

Areál bývalé Tesly v Jihlavě, který se nachází v rozsáhlé rekonstrukci, otevřel další zajímavý prostor. Jihlavské Terasy 20. června se otevřely kavárnu a dílnu, ve které můžete spatřit výtvarné umění od neobvyklých umělců.

Jakmile jsme vstoupili do kavárny, podával nám ruku pán, který s dětským úsměvem ukazoval, jaké výrobky v jeho rukou vyrostly. Svá díla zde vystavují umělci, kteří navzdory svému handicapu tvoří z hlíny nebo korálků svá umělecká dílka. Nevidomí, vozíčkáři nebo jinak postižení lidé zde měli vernisáž svých výtvorů, které nově otevřená kavárna pojala jako svou první výstavu. Milý hudební doprovod poskytla skupina Vorvani z Havlíčkova Brodu; svými evergreeny potěšila většinu návštěvníků.

20140620jihlterasy4
Ing. Arch. paní Axmanová doprovázela svého manžela a účastníky z dílny. (Zdenka Danková/ET ČR)
Bc. Jiří Vondráček, radní kraje Vysočina, uvedl vernisáž i výstavu svým slovem. Sdělil, že v kavárně budou vytvořena pracovní místa pro uplatnění lidí ze sociálně slabších skupin, a nastínil, k jakým dalším účelům bude v budoucnu sloužit bývalý areál Tesly sloužit. Nově přestavěné budovy poskytnou prostor pro oblasti vzdělávání, školství a sociální. Podnikání v sociální formě označil J. Vondráček jako „novum“, které se pomalu dostává do povědomí veřejnosti. Pozvaní hosté se dověděli, že tento projekt – kavárna s dílnou – dostane lhůtu do roku 2015, aby dokázal svoji konkurenceschopnost na trhu. Dokončovaný hotel v areálu čeká na kolaudaci již koncem léta.

Hosté se mohli seznámit s Axmanovou technikou hmatového modelování v praxi, v dílně byla kromě malého občerstvení k dostání tvárná hlína i pracovní zástěra.

Projekt Umění s handicapem doprovází Axmanova technika. Ing. Arch. paní Axmanová sdělila pro ET, že jde o techniku, kterou vynašel její manžel Štěpán Axman. Jako první založil dílnu pro nevidomé, aby mohli pracovat s hlínou a posléze své výrobky vypalovat v peci.

Později přibral do projektu i lidi, kteří jsou i jinak „handicapovaní“, a s nimi rovněž uspěl ve tvůrčí činnosti. Svůj patent pro hmatové modelování poskytl i do zahraničí, kde se rovněž velmi slibně uplatnilo ve tvůrčích dílnách.

„Patent – český patent Axmanovy techniky je volně dostupný,“ sdělila paní Axmanová. „Jde jen o to, aby ho nepoužívali normální keramici, sochaři.“ Určen je pomáhat tvůrčímu vyjádření lidí, kteří mají ve svém životě nevýhodné zdravotní i sociální podmínky.

Ve Zboží u Světlé nad Sázavou vznikla roku 2006 dílna, která používá tzv. Tasovskou metodu modelování, která je světovou novinkou v řemeslně výtvarných činnostech zdravotně postižených lidí. Tasovská metoda vychází z Axmanovy techniky, která byla původně určeno pro nevidomé, avšak zkušenosti ukázaly, že je vhodná i pro lidi s mentálním postižením. Od Štěpána Axmana převzal vedení keramické dílny Mirek Dubský, který se stal dalším lektorem pro klienty dílny.

20140620jihlterasy3
Litinové sloupy bývalého areálu Tesly pocházejí z původní stavby a byly zachovány i po přestavbě. (Zdenka Danková/ET ČR)

20140620jihlterasy5
Malé ukázky z neutuchající tvorby zdravotně postižených i mimo keramiku. (Zdenka Danková/ET ČR)

20140620jihlterasy6
Český patent Axmanovy techniky hmatového modelování je pro sociálně slabší jedince volně dostupný i v zahraničí. (Zdenka Danková/ET ČR)