Jan Potměšil - Jitka Hosprová - Marta Kubišová na koncertu v Senátu PČR v roce 2012, věnovaném vězněném advokátovi Kao Č'-šengovi a pronásledovaným následovníkům Falun Gongu.(Kamil Rakyta/Epoch Times)
Jan Potměšil - Jitka Hosprová - Marta Kubišová na koncertu v Senátu PČR v roce 2012, věnovaném vězněném advokátovi Kao Č'-šengovi a pronásledovaným následovníkům Falun Gongu.(Kamil Rakyta/Epoch Times)

Při budování obchodních vztahů s Čínou se na něco důležitého zapomnělo.

Čeští umělci Marta Kubišová, Jitka Hosprová a Jan Potměšil vydali společné prohlášení nazvané „Svědomí nelze koupit“ a oznámili přípravy dalšího koncertu na podporu vězněného významného čínského advokáta Kao Č'-šenga a následovníků duchovní praxe Falun Gong, kteří jsou zadržováni a mučeni v čínských vězeních pro svoji víru v pravdu, soucit a snášenlivost.

Čeští umělci pořádají koncert „Svědomí nelze koupit“ na podporu lidských práv v Číně

Níže publikujeme prohlášení „Svědomí nelze koupit“:

Již v roce 2012, jsme podpořili vězněného čínského advokáta Kao Č'-šenga a pronásledované následovníky Falun Gongu, kteří jsou mučeni v čínských vězeních pro svoji víru v pravdu, soucit a snášenlivost, které advokát Kao obhajoval, dokud nebyl sám unesen a mučen čínskou tajnou policií. Kao byl unesen poté, co veřejně pozval kanadské právníky Davida Kilgoura a Davida Matase, aby přijeli do Číny vyšetřovat obvinění čínských vojenských nemocnic ze zneužívání vězňů svědomí z Falun Gongu jako nedobrovolných dárců orgánů ke komerčním transplantacím. Kanaďané nakonec pravdivost obvinění svým vyšetřováním potvrdili a společně s dalšími experty vypracovali vyšetřovací zprávy, které Evropský parlament a Sněmovna reprezentantů USA uznaly jako důvěryhodné, a zároveň důrazně vyzvali čínskou vládu k ukončení těchto praktik, neprodlenému vyšetřování a odsouzení viníků.

V naší podpoře budeme z morálních důvodů pokračovat i přes nedávné prohlášení české vlády, která nadbíhají obchodní spolupráci s ČLR. Obáváme se, že mezi řádky těchto prohlášení je napsáno mnohem více. Není správné, aby snaha o prohloubení obchodní spolupráce s Čínou pošlapávala morální hodnoty české společnosti a opomíjela morální stav totalitní moci, od kterého jsme se v naší zemi osvobodili. Tato temná stránka je také součástí tohoto obchodního partnera. Věříme, že vláda pochopí naše stanovisko a moudře jej zváží.

Chtěli bychom upozornit, že pokud budeme k nespravedlnosti mlčet, dělat, že se nic neděje a jen nečinně přihlížet, může se situace časem obrátit proti nám samotným.

Vzpomeňme na slova čínského advokáta Kao Č'-šenga, kterého v září 2007 unesla a mučila čínská tajná policie. Advokát prohlásil, že zveřejnění jeho výpovědi o mučení, které zažil „ukáže pravou tvář dnešní Číny“. „Tak se ukáže v pravém světle nepředstavitelně zlá povaha vládnoucí strany v Číně. Moje slova ale přirozeně vyvolají i nepříjemné, ba přímo zděšené či rozpačité pocity u globálních ´dobrých přátel´ a ´milých partnerů´ dnešní Komunistické strany Číny. Ovšem pokud vůbec ještě tito ´dobří přátelé´ a ´milí partneři´ v sobě ještě špetku svědomí a morálky mají,“ prohlásil Kao Č'-šeng.

My cítíme, že toto svědomí máme, a rádi bychom prohlásili, že ať už má čínský režim jakkoliv velkou moc, a ať si z ní naše země ukrojí jakkoliv velký podíl, ani historie, ani lidé nebudou vzhlížet k těm, kteří nashromáždili velké bohatství, ale k těm, kteří se postavili za pravdu a spravedlnost.

Následovníci Falun Gongu přijali mírový odpor a na bezuzdné násilí neodpovídají násilím. Pomocí pokojných protestů a osvětovou činností účinně odvracejí útoky a pomluvy čínského režimu. Dnes jsou stále stovky tisíc z nich zadržováni a zneužíváni v čínském vězeňském systému jako vězni svědomí.

Kao Č'-šeng se stal symbolem boje právnické obce za spravedlnost v Číně. Přestože byl považován za jednoho z deseti nejuznávanějších právníků v zemi, i on sám byl nakonec uvězněn, mučen a odsouzen do vězení za takzvanou „podvratnou činnost“. Dnes o jeho stavu nemá jeho rodina dva roky žádnou informaci a nesmějí se s ním setkat.

Zakladatel Falun Gongu pan Li Hongzhi i právník Kao Č'-šeng byli nominováni na Nobelovu cenu míru. Kao získal přezdívku „Svědomí Číny“ a v zahraničí získal ocenění za odvážnou advokacii. Metoda pro rozvoj těla a mysli Falun Gong se svobodně praktikuje po celém světě a přináší lidem duševní i fyzický pokrok a rovnováhu.

Za leskem ekonomického vzestupu Číny a pod povrchem věcí jasně vidíme, co se dnes v této zemi odehrává. Jsme si také vědomi naší vlastní historie a obětí, které jsme jako země v boji s totalitní mocí položili a nechceme se jim zpronevěřit.

Podporujeme všechny čínské vězně svědomí, kteří jsou nespravedlivě pronásledováni za svoji víru, a podporujeme politické vězně, kteří se odvážili hájit pravdu a spravedlnost tváří v tvář totalitní moci. Zejména potom advokáta Kao Č'-šenga a následovníky Falun Gongu.

Nesouhlasíme s tvrzením, že aktivity jako je ta naše jsou pouze idealistickým tažením a nemohou mít žádný reálný dopad. Dobře si uvědomujeme, jaký měl dopad Výbor na ochranu nespravedlivě stíhaných na situaci v bývalém Československu a jak velký význam pro nás měla solidarita, zájem a pomoc lidí ze svobodných zemí v období totality. Tento náš historický dluh hodláme i nadále splácet.

Záznam koncertu naleznete na YT.


Tato aktivita je přirozeným vyústěním našich dřívějších snah o podporu lidských práv v Číně a našeho koncertu v Senátu PČR věnovaného vězněnému právníkovi Kao Č'-šengovi a pronásledovaným následovníkům Falun Gongu.

Pokud se chcete k prohlášení připojit nebo získat více informací napište nám na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Vaši - Marta Kubišová, Jitka Hosprová a Jan Potměšil.



K prohlášení se připojili:
 doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th.D. - autor knihy Nová náboženská hnutí a kolektivní násilí ; Mgr. Monika Šimůnková bývalá zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva ; Ředitel firmy Isolit-Bravo, spol. s r.o. Ing. Kvido Štěpánek ; Předseda představenstva společnosti Obecní dům, a.s Mgr. Vlastimil Ježek.


NÁZEV „Svědomí nelze koupit“ vychází z právníkovy přezdívky „Svědomí Číny“ a také z pojmenování „vězni svědomí“, za něž jsou následovníci Falun Gongu považováni, zároveň také odráží naše svědomí a obchodní smlouvy konané bez svědomí a morálních zásad. V neposlední řadě také to, že sumou peněz nelze dosáhnout toho, aby svědomí bylo čisté.

Česká redakce Epoch Times poskytla platformu pro projev solidarity českých umělců a mediálně podpořila jejich aktivity. Vnímáme iniciativu „Svědomí nelze koupit“, jako historicky významnou a hrdě jí poskytujeme mediální partnerství.
Facebook 

Čtěte také:

Jitka Hosprová: Při budování obchodních vztahů s Čínou se na něco důležitého zapomnělo

Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení

Proč se morální zásady stávají přítěží pro obchod s Čínou?

Kdo stojí za prohlubováním česko-čínských vztahů a kdo z toho získává výhody?

15 tisíc lidí v ČR podpořilo Tibet a naléhá na premiéra

Věznění čínského obhájce lidských práv Kao-Č´šenga má skončit 7. srpna

legalnitransplantacecina.cz