Američtí mariňáci pochodující ve Francii během I. světové války. (George Grantham Bain Collection/Library of Congress)

Před nedávnem jsme si připomenuli stoleté výročí I. světové války. Vypukla 28. července 1914, když Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku po zavraždění arcivévody Franze Ferdinanda Rakouského srbskými nacionalisty. Začátkem srpna se do války začaly oficiálně zapojovat další státy. Netrvalo dlouho a šlo se do boje.

Do ohromného globálního zápasu o moc se zapojily všechny tehdejší mocnosti - Rusko, Německo, Velká Británie a Francie, což mělo za následek smrt téměř 10 milionů vojáků ze 30 zemí.

Přinášíme vám 20 inspirujících, vtipných, ironických a překvapivých faktů o I. světové válce jako formu vzpomínky na tuto smutnou událost lidských dějin.

1. Na Štědrý den roku 1914 Němci umístili vánoční světla všude kolem svých zákopů, zpívali koledy a popřáli spojeneckým vojákům veselé Vánoce. Na Štědrý den se armády na obou stranách dohodly na příměří, vyměnily si cigarety, jídlo a dokonce hrály fotbal proti sobě. Německo vyhrálo 3:2. Šťastná událost představovala vzácný okamžik naděje a míru během toho, co se stalo dlouhým a strašným konfliktem.

2. Prezident Woodrow Wilson za svého druhého funkčního období v úřadu propagoval kampaň s heslem „On nás drží mimo válku“. Ale asi měsíc poté, co nastoupil do úřadu, 6. dubna 1917, Spojené státy vyhlásily válku Německu.

20140804-valka2
Woodrow Wilson (Knihovna Kongresu)

3. Na začátku první světové války byly tanky ve Velké Británii kategorizovány jako „mužské“ a „ženské“. „Ženské“ tanky byly lehčí a měly několik kulometů, zatímco „mužské“ tanky měly těžší výzbroj.

4. Celkem čtyři říše I. světovou válku prohrály. Jsou to: Osmanská, Rakousko-Uherská, Německá a Ruská říše.

20140804-valka3
Svobodník Preston Toledo a svobodník Frank Toledo, navahští bratranci v mariňáckém dělostřeleckém pluku v Jižním Pacifiku, předávají za 2. Světové války rozkazy přes polní rádia ve svém rodném jazyce. Ve II. Světové válce se ke kódování používal také jazyk indiánského kmene, jen místo Čoktó Navaho. (CIA)
5. Němci se soustředili na rozluštění spojeneckých kódů. Armáda Spojených států začala zaměstnávat domorodé Američany z kmene Choctaw (Čoktó) jako kódové mluvčí. Němce jejich rodný jazyk tak mátl, že nebyli schopni kódy rozluštit.

6. Když Britové odpálili obrovské množství výbušnin v tajných tunelech pod německými silami na Messineském hřebenu (Messines Ridge) v Belgii, byl výbuch slyšet až v 225 kilometrů vzdáleném Londýně.

7. První světová válka byla nazývána „Válkou, která ukončí všechny války,“ ale méně než 20 let po jejím ukončení začala další světová válka.

8. Francie ke konci války vytvářela falešné kulisy Paříže v naději, že oklame německé piloty bombardérů. Francouzi stavěli repliky slavných míst, jako je Vítězný oblouk a dřevěné kopie budov. Pro falešné město vytvořili osvětlení, vlaky a železniční tratě, aby v noci budili dojem aktivního a rušného města. Poslední německé nálety však skončily dříve, než mohla být replika Paříže dokončena, a tak byla po válce rychle demontována.

9. Největší armádu ve válce mělo Rusko. Nasadilo 12 milionů vojáků, z nichž zhruba 75 procent padlo.

10. Světová válka vlastně vedla k vynálezu plastické chirurgie. Chirurg Harold Gillies byl značně otřesen zraněními, která viděl u vojáků, a díky tomu se stal průkopníkem rané techniky rekonstrukce obličeje, aby jim pomohl.

11. Námořnictvu Spojených států se nepodařilo najít způsob, jak za každého počasí utajit své lodě. Začaly proto používat neobvyklé maskováni. Malovali na svá plavidla různé podivné geometrické tvary, aby bylo pro nepřítele obtížné přijít na typ, velikost, rychlost a směr pohybu lodi. Tato technika se připisuje umělci Normanu Wilkinsonovi.

20140804-valka4
Aquitania s maskovacím nátěrem. (Hampshire and Solent Museums)

12. Kanaďané si v průběhu prvního chemického útoku močili na kapesníky a dávali si je na tváře, aby nedýchali jedovaté výpary.

13. Hitler, když sloužil v I. světové válce, měl původně knír v plné velikosti, dlouhý a zatočený. Musel ho ale zkrátit na malý obdélník (tvar, kterým se později proslavil), protože s ním bylo jednodušší nosit plynové masky.

14. Mezi slavné lidi, kteří sloužili v první světové válce, patří A. A. Milnes, tvůrce Medvídka Pú; J.R.R. Tolkien, autor knižní série Pán prstenů; Edwin Hubble, americký astronom; Ernest Hemingway, americký spisovatel; Otto Frank, otec Anny Frankové; a Basil Rathbone, herec, který hrál Sherlocka Holmese.

15. Armáda používala psy pro přepravu zpráv a příkazů, které byly umístěny v kapslích přivázaných na jejich tělech. Psi také sloužili k rozvádění telegrafních drátů.

16. Seržant Stubby, americký psí hrdina I. světové války, zachránil mnoho vojáků díky své schopností cítit, že se blíží plynový útok nebo slyšet přicházející dělostřelectvo. Když zachytil německého špióna, popadl ho za kalhoty a držel ho, než přišli američtí vojáci. Získal několik ocenění, včetně fialového srdce, a objevil se v novinách po Státech.

20140804-valka5
Stubby, vojenský pes (Connecticutský vojenský úřad)

17. Během světové války se americké hamburgery (pojmenované podle města Hamburk v Německu) přejmenovaly na „Salisburský steak“ (Salisbury steak). Frankfurters (Párky pojmenované po německém Frankfurtu), se přejmenovaly na „Svobodné párky“ (Liberty dogs) s cílem podpořit vlastenectví.

18. Piloti a jejich nadřízení považovali používaní padáků za zbabělost, a tak britští a američtí stíhací piloti nebyli nikdy zajati.

19. V roce 2010, po více než 90 letech, Německo konečně splatilo válečné reparace z I. světové války.

20. Edith Cavellová byla za války hrdinnou zdravotní sestrou, která ošetřila obrovské množství vojáků bez ohledu na to, ze které země pocházeli. Pomohla mnohým britským vojákům uniknout do bezpečí, zatímco pracovala jako zdravotní sestra v Německem okupované Belgii. V jednom okamžiku ukrývala ve svém domě zhruba 175 vojáků, aby jim pomohla uprchnout z Belgie. Nakonec byla za svou pomoc nepřátelským vojákům zatčena a popravena německou armádou.
20140804-valka7
Vražda zdravotní sestry Edith Cavellové, která byla zabita Němci, posloužila Britům k rozdmýchání patriotického cítění. Náborový plakát vyzývá občany, aby pomohly zabránit takovým zvěrstvům. (National Archives and Records Administration)




small United States Přeložil: Martin Kirschner