Bývalý nejvyšší představitel čínské komunistické strany Ťiang Ce-min při účasti na 18. národním kongresu ve Velké lidové síni 14. listopadu 2012, Peking, Čína. Na tomto kongresu byl dosazen současný prezident Si Ťin-pching, který již 19 měsíců eliminuje členy Ťiangovy frakce prostřednictvím jejich obvinění z korupce. (Feng Li/Getty Images)

Muž, který si svoji moc v čínské politice udržoval po více než 20 let, je nyní vyšetřován na svém vlastním ´dvorku´, v čínském velkoměstě Šanghaji.

11. srpna vešlo v obecnou známost, že prezident Si Ťin-pching (Xi Jinping) pověřil svůj protikorupční tým, aby zaměřil pozornost na Šanghaj. Tato informace byla zveřejněna na webových stránkách šanghajské prokuratury, která je zodpovědná za vyšetřování a stíhání trestné činnosti.

V souvislosti s touto protikorupční akcí byl za uplácení a zpronevěru zatčen velmi úspěšný obchodník, ředitel společnosti Bright Food Group, Wang Cung-nan (Wang Zongnan). Toto zatčení má však v pozadí mnohem větší význam, než jen pouhý boj s korupcí. Wang Cung-nan je totiž úzce napojen na dřívějšího představitele čínské komunistické strany Ťiang Ce-mina (Jiang Zemina) a jeho syna Ťiang Mien-chenga (Jiang Mianhenga).

Ze Šanghaje si Ťiang Ce-min vytvořil základnu pro své politické ambice. Od roku 1985 do roku 1989 byl v tomto městě vůdcem komunistické strany. Tehdejší nejvyšší představitel strany Teng Siao-pching (Deng Xiaoping) byl ohromen, jak se Ťiang Ce-min rázně vypořádal s disidenty v Šanghaji, zatímco mnoho jiných představitelů čínské komunistické strany zůstávalo v době pádu sovětského bloku pasivních.

Po odstranění generálního tajemníka Čao C'-janga (Zhao Ziyang) z úřadu pro jeho náklonnost ke studentskému demokratickému hnutí protestujícímu na Náměstí nebeského klidu v Pekingu v roce 1989 dosadil Teng Siao-pching straníka Ťiang Ce-mina do Pekingu. Ten nemilosrdně vystopoval všechny disidenty, kteří unikli před tanky 4. června 1989. Poté, co později Ťiang Ce-min získal kontrolu v Pekingu, dosadil do horních stranických pater své kádry z Šanghaje, jejichž vliv prostoupil celou stranu. Tato mocenská frakce umožnila Ťiangovi dominovat ve straně více než 20 let.

„Podle státem řízené zpravodajské agentury Sin-chua (Xinhua) bylo v uplynulých šesti měsících vyšetřováno na 85 000 úředníků.“

Hledáček se zaměřuje na Ťianga

Během posledních 19 měsíců padli v rámci protikorupční kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga nejvyšší Ťiangovi spojenci.

Zdálo se, že vyvrcholením protikorupční kampaně bylo prohlášení ze dne 29. července o oficiálním vyšetřování bývalého nejvyššího šéfa Výboru pro politické a právní záležitosti Čou Jung-kchanga (Zhou Yongkang), který fakticky ovládal veškeré bezpečnostní a právní složky v zemi. Domněnka, že prezidentova čistka ve straně skončí u této velmi vysoce postavené osoby, však byla brzy rozptýlena.

Ihned po oznámení o vyšetřování Čou Jung-kchanga se ve stranou řízeném Lidovém deníku objevil titulek „Odstranění velkého tygra Čou Jung-kchanga není konec ´protikorupčního hnutí´.“ Článek naznačil, že by vyšetřování mělo zasáhnout ještě vyšší mocenskou úroveň.

Je dobře známo, že Čou Jung-kchang byl povýšen právě Ťiang Ce-minem, a přestože byl tento článek rychle z webových stránek deníku smazán, zůstal zveřejněný dost dlouho na to, aby se jeho text rozšířil po celém čínském internetu.

Před dvěma týdny informovala Epoch Times o zatčení nejvyššího Ťiang Ce-minova poradce Ceng Čching-chunga (Zeng Qinghong). Protikorupční čistka prezidenta je vnímána jako operace na „odklizení“ celé Ťiangovy mocenské frakce, a vzhledem k tomu, že všichni „velcí tygři“ už byli polapeni, tak je Ťiang Ce-min logickým cílem nejvyšší mocenské linie.

Zatčení  Wanga Cung-nana minulý týden Ťianga velmi oslabilo. Pokud sám nemůže zabránit tomu, aby byl Wang zatčen, tak to může znamenat pouze to, že Ťiang přišel o veškerou svoji dosavadní moc. Si Ťin-pching tak má před zatčením samotného Ťiang Ce-mina zcela volné pole.

Centrální komise pro kontrolu kázně vykonala tisíce zatčení v jiných oblastech Číny, která byla pouze prologem a působila jako forma smyčky, která se neustále stahuje okolo nejvyššího hráče. Nyní se komise soustřeďuje na Šanghaj, kde postupuje systematicky od nejslabších periferních částí přes jejich vazby výše a výše, až k samotnému jádru, dokud není samotný cíl v obležení a bezmocný. Tento postup připomínající stahování smyčky a zatýkání lidí v okolí inkriminované osoby, dokud není sama zatčena, je pro čínský režim zcela typickým a používá jej v mnohých případech.

Patová situace

Podle státem řízené zpravodajské agentury Sin-chua (Xinhua) bylo v uplynulých šesti měsících vyšetřováno na 85 000 úředníků. I přesto však představitel strany Si Ťin-pching na schůzce politbyra 26. 6. vyjádřil stížnost, že postup protikorupční jednotky uvázl na mrtvém bodě.

O čtyři dny později vyšlo prohlášení, že byli ze strany vyloučeni zároveň čtyři vysoce postavení úředníci: bývalý velitel armády Sü Cchaj-chou (Xu Caihou), bývalý ředitel Čínské národní ropné společnosti Ťiang Ťie-men (Jiang Jiemen), řídící pracovník ropného průmyslu Wang Jung-čchun (Wang Yongchun) a Li Tung-šeng (Li Dongsheng) zástupce ředitele Veřejné bezpečnosti a ředitel úřadu, který má na starost perzekuci praktikujících Falun Gongu.

I navzdory těmto akcím se objevují Ťiangovy frakce, které tlaku vzdorují.

Wu Fan, šéfredaktor amerického magazínu v čínském jazyce China affairs, sdělil televizní stanici NTDTV, že armáda je stále pod vlivem Kuo Po-siunga (Guo Boxiong), který je již od roku 2012 v důchodu. Tento muž byl dříve jmenován Ťiang Ce-minem jako představitel armády.

„Některé vojenské regiony, jako Kuang-čou nebo Peking, úplně odmítají autoritu Si Ťin-pchinga a poslouchají příkazy od Kuo Po-siunga a jeho týmu,“ řekl Wu Fan.

Tato informace koresponduje se situací, kdy se Ťiangova frakce dlouhodobě vzpírá současnému ústředí strany.

Deset let byl nejvyšším představitelem strany Chun Ťin-tchao (Hun Jintao), za jehož vlády se v Číně říkalo, že „(jeho) rozkaz nepřesáhne brány Čung-nan-chaj (Zhongnanhai)“. Čung-nan-chaj je ústředí čínské komunistické strany a vládním centrem v Pekingu. Což znamenalo, že jejich rozkazy ve skutečnosti nikdo nenásleduje.

Si Ťin-pchingovi je jasné, že aby mohl mít plnou kontrolu nad stranou, musí zcela vykořenit Ťiangovu frakci, což znamená, že musí padnout i sám Ťiang Ce-min.

Boj na život a na smrt

Si Ťin-pchingova motivace k odstranění Ťiangovy frakce je však mnohem silnější než pouze kontrola nad vládou, je to pro něj zároveň otázka fyzického přežití.

Ve své řeči v politbyru prezident Si Ťin-pching údajně prohlásil: „Pokud jde o boj proti korupci, tak pro mě život, smrt a reputace neznamenají nic.“

Předtím, než současný představitel nastoupil do své vlády, ocitl se několikrát v ohrožení života. Podle zpráv zevnitř komunistické strany zjistil Si Ťin-pching, že Ťiang Ce-min připravuje ozbrojený puč, což vedlo k rozpoutání masivní protikorupční kampaně zaměřené na Ťiangovu frakci.

Poté, co vedoucí policie v Čchung-čchingu (Chongqing) Wang Li-ťün (Wang Lijun) utekl v únoru 2012 na konzulát USA v Čcheng-tu (Chengdu), kde zažádal o azyl, vzedmula se vlna událostí. Američané jej předali do rukou vlády v Pekingu. Wang Li-ťün údajně ústředí strany prozradil, že Čou Jung-kchang (Zhou Yongkang) a Po Si-laj (Bo Xilai), charismatický představitel strany v Čchung-čchingu, plánují odstranit Si Ťin-pchinga brzy po jeho převzetí úřadu prezidenta.

Hrozby pro nového prezidenta však nebyly pouze v podobě pokusu o státní puč. Epoch Times zveřejnily zprávu z léta 2013, když probíhala letní schůze vedení strany v Pej-taj-che (Bedaihe), kde  se měl Čou Jung-kchang pokusit o vraždu prezidenta časovanou bombou. Další pokus o vraždu měl proběhnout během zdravotní prohlídky prezidenta v nemocnici, kde byla nastražena otrávená jehla.

6. srpna zveřejnil americký čínskojazyčný server World Journal zvěsti z čínské armády o tom, že Kuo Po-siung plánoval ozbrojený puč.

Podpora veřejného mínění

Velká část čínské veřejnosti Si Ťin-pchingovu protikorupční čistku podporuje. Důvody této podpory leží v oblasti, kterou čínská média podrobují nejstriktnější cenzuře. Vláda exprezidenta Ťiang Ce-mina je spojována především s perzekucí duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun Kungu)), které mělo v roce 1999 v zemi enormní popularitu. Falun Gong, který vyučoval meditativní cvičení pro rozvoj těla, nauku o rozvoji charakteru a morální principy buddhismu a taoismu - pravdivost, soucit a snášenlivost, - měl tehdy podle vládních statistik přibližně 70 milionů příznivců.

Poté co Ťiang Ce-min v roce 1999 prosadil veřejný zákaz Falun Gongu po celé Číně, začal on a jeho spojenci na vysokých úrovních řídit represivní kampaň, která měla podle jeho prohlášení během tří měsíců vykořenit Falun Gong. Jeho akce se však nesetkaly s úspěchem a narazila na to, že se čínští lidé odmítli vzdát víry v tradiční hodnoty.

Po neúspěšné první vlně represí a očerňující mediální kampani ústředního výboru propagandy rozhodl Ťiang Ce-min o tvrdším přístupu. Následovníci Falun Gongu byli podle mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International v masovém měřítku zatýkáni a podrobováni fyzickému násilí z rukou policie. Podle zpravodajů OSN byli ve vězeních obvykle mučeni a podstupovali techniky převýchovy, slangově titulované jako „vymývání mozku“.

Podle stránky Minghui.org bylo do dnešního dne potvrzeno 3 776 úmrtí následovníků Falun Gongu v důsledku represí a jejich mučení ve vězení. Vzhledem k tomu, že čínský režim neposkytuje žádné údaje o represích, se předpokládá, že skutečná čísla usmrcených následovníků Falun Gongu jsou mnohem vyšší.

Represivní kampaň proti Falun Gongu zasáhla přibližně každého desátého Číňana. Pokud zvážíme, že každý z nich má také rodinu a přátele, kteří se obvykle dostávají pod tlak společně s ním, je toto číslo mnohem větší. Nejedná se pouze o masové zatýkání a fyzický nátlak, bylo zabaveno také mnoho majetku a v rámci represí vystavěno mnoho nových pracovních táborů, kam proudily stovky tisíc lidí.

Čínská veřejnost tedy má úředníků komunistické strany lidově řečeno „plné zuby“ a zejména pak Ťiang Ce-mina a jeho mocenské frakce. Si Ťin-pchingova takzvaná protikorupční kampaň tak hraje na notu všech, kteří byli Ťiang Ce-minovými represemi Falun Gongu zasaženi.

Lidé si pamatují, že systém pracovních táborů byl před Ťiang Ce-minem na ústupu, zatímco během jeho vlády se rozvinul do nebývalých rozměrů. Zažili také „systém udržování stability,“ vyvinutý Čou Jung-kchangem, který byl použit proti následovníkům Falun Gongu, kdy byly těmto lidem zabavovány domovy či farmy.

Číňané jsou si také vědomi společnosti bez morálních závazků. Na internetu jsou svědky jedné špatné zprávy za druhou, od katastrof v životním prostředí, přes skandály v potravinářském průmyslu a korupci vládních úředníků, a sami sebe se ptají, jak nízko ještě může morálka jejich národa klesnout.

V těchto a mnoha dalších ohledech slibuje protikorupční čistka pro čínské obyvatelstvo alespoň částečnou úlevu od jejich trpkých bolestí.

Názory v tomto článku jsou vyjádřením autora a nemusí se nutně shodovat s postojem Epoch Times

Článek byl redakčně zkrácen

Přeložil Jiří Chlebníček

Upravil Milan Kajínek

small United States