Kuo Ťü-feng. (S laskavým svolením minghui.org)

Jeho životní příběh by vydal na napínavý román anebo poutavý film. Nezlomen osudem a tvrdým pronásledováním, bývalý čínský vězeň svědomí Kuo Ťü-feng (Guo Jufeng), dnes žijící v Německu, vede kampaň za osvobození svých přátel vězněných v Číně. Do Prahy přijede 6. října jako čestný host koncertu Svědomí nelze koupit, kde podá svědectví o mučení, kterým prošel během roku nuceného žaláře jako vězeň svědomí.

Čtyřikrát zatčen, odsouzen bez řádného soudního procesu, prošel několika tábory nucených prací, byl nucen k vyčerpávající a tvrdé práci, přetrpěl více než 30 různých druhů fyzického i psychického mučení. Během věznění byl pod neustálým dohledem spoluvězňů, dokonce i na toaletách, přesto se mu podařilo sepsat na toaletní papír detaily o tom, co ve vězení viděl a zažil.

Příběh Kua je pouze jedním z mnoha miliónů dalších vězňů svědomí v ČLR, kteří se věnují meditační praxi Fa-lun Kung (Falun Gong), čchi-kungové disciplíně sestávající ze sady pěti meditativních cvičení a principů pravdivosti, soucitu, snášenlivosti. Falun Gong si získal v 90. letech desítky milionů příznivců. Jeho masová popularita však popudila vládnoucí režim, který jej nechal v roce 1999 zakázat a postavit mimo zákon.

Vystudovaný elektrotechnik Kuo začal Fa-lun Kung praktikovat v roce 1995 ještě jako student. Když vypukla politická kampaň na vyhlazení Falun Gongu, policie si přišla i pro něj. Řada jeho známých byla uvězněna stejně jako on, ale nepřežila mučení. Někteří po sobě zanechali malé děti. Kuo nyní vede kampaň za propuštění svého přítele Lu Kchaj-liho (Lu Kailiho), s nímž byl nějakou dobu vězněn a který momentálně strádá ve vězeňské nemocnici ve městě Ťin-čou (Jinzhou) v provincii Liao-ning (Liaoning). Je zadržován již více než deset let.

„Dvanáct mých přátel, kteří se věnovali Falun Gongu, bylo pronásledováno k smrti. Nechci ztratit i Lu Kchaj-liho. Udělám všechno pro to, abych mu pomohl, protože tváří v tvář pronásledování prokázal nesmírnou odvahu a snášenlivost,“ říká o svém příteli Kuo.

Nový život

Ještě ve vězení se rozhodl zaznamenat podrobnosti o pronásledování svých přátel – jména a podrobnosti o tom, co se v lágrech dělo. Vše si uchovával v mysli a každý den si informace opakoval, aby je nezapomněl. Vše nakonec v noci a potají nalezenou propiskou sepsal na toaletní papír. Pomocí člověka, který přišel navštívit jednoho z jeho spoluvězňů, odsouzeného zloděje, se mu podařilo dostat dokument do rukou svých známých a uveřejnit ho na internetu.

20140928-cinan2
Kuo Ťü-feng společně s ostatními oběťmi politického pronásledování čínského režimu na 13. zasedání Výboru OSN pro lidská práva, březen 2010. (S laskavým svolením minghui.org)

 

Krátce na to zahájil Kuo protestní hladovku a po 24 dnech byl propuštěn. Vrátil se zpět do zaměstnání a v roce 2008 jej jeho firma poslala na služební cestu do Německa. Rozhodl se, že už se do své vlasti nevrátí. O rok později za ním z Číny přijela i jeho žena s dítětem.

Během pobytu v pracovních táborech ho při životě drželo odhodlání říct pravdu o tom, co se v Číně děje. Toto odhodlání zůstalo Kuo Ťü-fengovi i po jeho emigraci do Německa, kde získal práci v oboru. Je zaměstnán jako elektrotechnik u jedné německé nadnárodní společnosti. Jeho životní osudy byly popsány v řadě německých novin, podal o nich svědectví před Výborem OSN pro lidská práva v Ženevě a před dalšími lidsko-právními organizacemi.

Na pozvání českých pořadatelů koncertu Svědomí nelze koupit přijede vyprávět svůj příběh také 6. října v Pražské křižovatce, v bývalém kostele Sv. Anny, který je nyní pod správou Nadace Dagmar a Václava Havlových – VIZE 97, která koncertu poskytla záštitu. Koncert iniciovali známí umělci, jako zpěvačka Marta Kubišová, violová virtuoska Jitka Hosprová a herec Jan Potměšil. Na koncertu dále vystoupí herec a zpěvák Jan Budař, vokálové kvarteto Yellow Sisters, zpěvačka Olga Lounová a kapela Daniel and the Moravians.

„Chceme jednoduše učinit prosté gesto humanity a solidarity člověka vůči člověku.... koncertem chceme vyjádřit morální podporu lidem nespravedlivě stíhaným čínským totalitním režimem,” píše na svých internetových stránkách pořadatel koncertu občanské sdružení Lidská práva bez hranic.


V článku byly použity informace ze stránek Minghui.org.