Kuo Ťü-feng hovoří na koncertu Svědomí nelze koupit. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Kuo Ťü-feng hovoří na koncertu Svědomí nelze koupit. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
V mezinárodním duchovním centru v Pražské křižovatce ve Zlaté ulici se v podvečer 6. října odehrál velkolepý koncert na podporu pronásledovaného hnutí Falun Gong[1] (Fa-lun Kungu) a advokáta Kao Č'-šenga (Gao Zhisheng), na němž vystoupla řada českých osobností a nechyběli ani zajímaví hosté.

Pro hlediště v prostorném chrámu sv. Anny zazněly písně Marty Kubišové, Jana Budaře, vystoupili Yellow Sisters, Olga Lounová a Daniel and the Moravians. Prostory chrámu zazněla také viola přední české virtuosky Jitky Hosprové, která zahrála v doprovodu klavíristky MgA. Lady Jiráskové, čínskou skladbu Dedu (Be Saved) doplněnou klasikou od J. S. Bacha.

Mluveným slovem provázeli Kateřina Jacques, herec Jan Potměšil, Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek Th.D. a Jana Skovajsová ze sdružení Lidská práva bez hranic.

Vystoupil zde čínský host z Německa, pan Kuo Ťü-feng (Guo Jufeng). Jeho výpověď pronesená na pódiu byla silným momentem celého večera. On sám byl za svoji víru v morální hodnoty duchovní metody čtyřikrát zatčen, odsouzen bez řádného soudního procesu, prošel několika tábory nucených prací, byl nucen k vyčerpávající a tvrdé práci a přetrpěl více než 30 různých druhů fyzického i psychického mučení. Po jeho proslovu obecenstvo i účinkující spontánně povstali ze svých sedadel na znamení solidarity.

Níže publikujeme přepis jeho výpovědi:

Po jeho proslovu obecenstvo i účinkující spontánně povstali ze svých sedadel na znamení solidarity. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Po jeho proslovu obecenstvo i účinkující spontánně povstali ze svých sedadel na znamení solidarity. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Dámy a pánové!

Je mi ctí zde promluvit. Jmenuji se Kuo Ťü-feng (ťu-fong). Studoval jsem elektroinženýrství na čínské universitě Yanshan ve městě Čchi-čchi-cha-er v provincii Chej-lung-ťiang in 1993 – 1997. Do Německa jsem přišel v roce 2009. Momentálně mám politický azyl, a pracuji jako elektrotechnik v jedné nadnárodní společnosti v Německu, ale v Číně jsem jeden čas dělal úplně jinou práci – práci otrockou.

Protože se zabývám disciplínou Fa-lun Kung, čtyřikrát jsem byl unesen a uvězněn na sedmi různých místech včetně tří vazebních věznic, jednoho centra pro drogově závislé a tří pracovních táborů. Bez jakýchkoliv právních procedur či možnosti najmout si obhájce jsem byl nezákonně zadržován na dva a půl roku, celkem víc jak 450 dnů. Dvacet přátel z Fa-lun Kungu mi za posledních 15 let zemřelo v důsledku perzekuce.

Během nelegálního zadržení jsem byl nucen k otrocké práci, jako například nošení podlahových prken, sklízení čínského zelí během podzimu nebo vyrábění dvojitých diod. Při této práci se používá kus gumy, se kterou se drát třením mezi rukama vyrovnává mezi oběma konci. Musel jsem každý den zkompletovat dvě krabice těchto diod o celkové váze 130 kilogramů. Museli jsme pracovat víc jak 16 hodin.

V táboře Kuan-šan-c' (Guanshanzi) jsem musel pracovat v lomu. Používali jsme ty nejprimitivnější kladiva k rozbití kamenů o průměru 1,5 metru na malé kusy. Neměli jsme žádné ochranné vybavení. Pracovní tábor nám k rozbíjení kamenů nedal žádné ochranné pomůcky, dokonce ani brýle. Jasně si vybavuji jednu nehodu, kdy kus kamene vletěl do oka jednomu mladíkovi a zranil ho. Celé oko měl krvavé. Policisté v táboře pak přikázali svědkům, aby křivě svědčili. Dalšímu vězni zahnívala noha tak, že byla vidět až kost. Aby se pracovní tábor vyhnul zaplacení tří eur za lékařskou pomoc, řekl tomu vězni, aby si odumírající maso vyřezal nožem nebo žiletkou, bez použití anestetik.

Také si vzpomínám, když jsem první den v táboře jedl oběd, ozvalo se najednou zadunění - bum, bum. Sto metrů opodál byla slyšet salva výbuchů v lomu. Pak jsem uslyšel, jak nad námi letí padající kamení. Některé dopadly na střechu. Ze střechy sklouzl kus bláta a přistál zrovna v mojí misce s jídlem. Bylo to moje první jídlo v táboře. Tak to vypadá v pracovních táborech v Číně. Nemáte žádnou záruku, že přežijete, natožpak abyste dostali nějaký plat.

Nyní bych vám rád pověděl o pronásledování, se kterým jsem se v Číně setkal.

V období od března do srpna 2000 jsem byl zadržován ve vazbě ve městě Ta-lien (Dalian). Mučili mě tam pět hodin. Pouštěli mi na krk elektrický proud, dokud se mi nevytvořily silné popáleniny.

V převýchovném středisku Kuan-šan-c' v provincii Liao-ning (Liaoning) mě želízky připoutali k druhému vězni na 100 dnů za to, že jsem pomáhal druhým následovníkům Fa-lun Kungu. Pro mě to byl trest, ale ten druhý vězeň to dostal jako odměnu. Za každý den se mnou mu odečetli jeden den z jeho trestu. Byli jsme k sobě spoutáni 24 hodin denně, proto jsem se nikdy dobře nevyspal. 

Kromě toho mě v Kuan-šan-c' dvakrát zavřeli na samotku, dohromady na jeden měsíc. Samotka měřila jeden krát dva metry. Je to vězení ve vězení. Policisté mi spoutali ruce za zády a přivázali je ke kroužku na zdi. Když jsem chtěl v noci spát, mohl jsem se nahnout jen jedním směrem, s jednou paží pod sebou a trochu se vyspat. Za chvíli mi ale znecitlivěla ruka. Když jsem se probudil, zuby jsem pomalu přemístil botu, kterou jsem používal jako polštář, ke druhé straně a znovu jsem zkoušel usnout. Bylo to v lednu. Venku padal hustě sníh a bylo dvacet pod nulou. Policisté, kteří mě strážili, mi otevírali dveře, abych vymrzl. Sníh a vítr, který do místnosti vletěl, jsem opravdu cítil až v kostech.

Mám kamaráda, který se jmenuje Lu Kchaj-li (Lu Kaili). Je to technik. Lu Kchaj-li dostal deset let a momentálně se nachází ve věznici v Ťin-čou (Jinzhou) v provincii Liao-ning. Už čtyři roky je ochrnutý a nemůže chodit. Jeho rodina ho zkoušela navštívit 24krát, ale vždy jim zakázali ho vidět.

Letos 20. března zašla skupinka praktikujících Fa-lun Kungu se čtyřmi právníky do jednoho převýchovného střediska poblíž města, odkud pocházím. Požadovali propuštění následovníků Fa-lun Kungu, kteří jsou tam zadržováni. Všechny, praktikující i právníky unesla policie. Právního zástupce Tchang Ťi-tchiena (Tang Jitian) zbili tak, že mu zlomili třináct žeber. Ostatní právníci také utrpěli zlomeniny, Ťiang Tchien-jung měl zlomených osm žeber a Wang Čcheng (Wang Cheng) a Čang Ťün-ťie (Zhang Junjie) každý tři žebra.

Tohle je realita dnešní Číny. Jsem obětí perzekuce, kterou jsem přežil, a zároveň svědkem. Měl jsem tu smůlu, že jsem pronásledování zažil, ale zároveň mám štěstí, že teď mohu žít ve svobodné zemi. Už se nemusím bát a svobodně mohu vyjadřovat svá přesvědčení. Nyní se snažím pomoci svým přátelům a ostatním, kteří jsou dnes v Číně stále nespravedlivě vězněni a mučeni, a proto jsem dnes zde.

Děkuji za pozornost.

Kuo Ťü-feng


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtěte také:

Prošel 30 druhy mučení v čínském vězení. Teď přijíždí do Prahy podat svědectví

Koncert Svědomí nelze koupit oživil ideály sametové revoluce a podpořil lidská práva v Číně