20141021-zeman-a
Ilustr. foto. (zemanmilos.cz)
Ve čtvrtek 23. října vyráží prezident České republiky Miloš Zeman na dlouho očekávanou a pečlivě připravovanou státní návštěvu Číny. Během čtyřdenního programu navštíví hned tři města. Vedle metropole Pekingu zavítá prezident Zeman i do hlavního města provincie Sečuán, kde zahájí Západočínský mezinárodní veletrh.

Zeman je před svým odjezdem bombardován výzvami a urgencemi nevládních organizací, aby „rozšířil svůj zájem o Čínu za hranice ekonomických zisků“. Lidsko-právní organizace a česká občanská sdružení upozorňují na to, že čínský režim používá násilné represe, cenzuru a všudypřítomné zastrašování čínského obyvatelstva, aby si v zemi udržoval absolutní moc.

„Řada úředníků čínského režimu má na svědomí závažné zločiny, někteří z nich byli obviněni z genocidy duchovního hnutí Falun Gong[1] (Fa-lun Kung) nebo genocidy prováděné na území Tibetu,“ uvádí občanské sdružení Lidská práva bez hranic.

Na prezidenta a parlament se obrátila také řada českých umělců, mezi nimiž jsou Marta Kubišová, Jan Budař, Jan Potměšil, Oga Lounová, a také politici, jako Jan Wolf (KDU-ČSL), Marek Benda (ODS), Kateřina Jacques (LES), dále právnička Monika Šimůnková a mnozí další. Výše jmenovaní společně zaslali otevřený dopis prezidentovi, premiérovi, české vládě, parlamentu a českým podnikatelům obchodujícím s Čínou, jenž podporuje „všechny čínské vězně svědomí, kteří jsou nespravedlivě pronásledováni za svoji víru, a podporuje politické vězně, kteří se odvážili hájit pravdu a spravedlnost tváří v tvář totalitní moci. Zejména potom advokáta Kao Č'-šenga (Gao Zhisheng) a následovníky Falun Gongu,“ uvádí text dopisu.

Pražský hrad zatím k otázce lidských práv a zločinů čínského režimu a jeho představitelů mlčí, nevydal ani žádné vyjádření, pouze v pondělí zveřejnil podrobnosti návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. Zemana přijme čínský premiér Li Kche-čchiang (Li Keqiang) a jednat bude i s hlavou státu prezidentem Si Ťin-pchingem (Xi Jinping).

„Represe čínského režimu namířené proti duchovnímu hnutí Falun Gong si vyžádaly desítky tisíc obětí na životech, stovky tisíc Číňanů byly zatčeny a bez soudního procesu umísťovány do pracovních táborů, kde vyráběly zboží, které putuje na zahraniční trhy v USA i v Evropě,“ uvádí Asociace Falun Gong ČR, jež zaslala kanceláři prezidenta petici podepsanou 30 tisíci občany České republiky, která požaduje zastavení praxe zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu čínskými vojenskými nemocnicemi, které je podle vyjádření Evropského parlamentu využívají jako nedobrovolné dárce orgánů pro komerční transplantace. 

Česká republika si od návštěvy slibuje posílení obchodních vztahů s asijskou velmocí. Zeman, který do Číny odletí 23. října, se na veletrhu setká se zástupci českých společností a jednat bude i s čínskými představiteli.

Otázkou je, zda Zeman ví, že Evropský parlament vydal v prosinci 2013 rezoluci, v níž důrazně žádá „EU a její členské státy, aby na téma nedobrovolného odebírání orgánů v Číně upozornily“. Evropský parlament v rezoluci „doporučuje Unii a jejím členským státům, aby veřejně odsoudily nekalé praktiky týkající se transplantací orgánů v Číně a zvýšily povědomí svých občanů cestujících do Číny o tomto problému. Vyzývá k tomu, aby EU praktiky transplantace orgánů v Číně plně a transparentním způsobem prošetřila a aby ti, kteří byli do těchto neetických postupů zapojeni, byli trestně stíháni“.

Kancelář prezidenta na petici s 30 tisíci podpisy pouze stručně odpověděla, že „prezident se s obsahem petice seznámil“. Zda bude následovat rezoluci Evropského parlamentu a veřejně tyto praktiky odsoudí, kancelář prezidenta neuvedla.

Co je však jisté, je, že prezidenta Zemana v Číně čeká česko-čínský podnikatelský seminář a beseda se studenty jedné z čínských univerzit. „Klíčové bude pondělí 27. října,” konstatoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že tento den čeká Zemana setkání s předsedou vlády Čínské lidové republiky a následně i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. A právě svému prezidentskému protějšku a jeho manželce veze Zeman zajímavé dary, které novinářům představil ředitel hradního odboru protokolu Jindřich Forejt.

Mezi dary pro představitele komunistické strany Číny by mohl podle lidsko-právních organizací přivézt také vyšetřovací zprávu kanadských právníků Davida Kilgoura a Davida Matase, nebo knihu Ethana Gutmana, které zachycují nejdůležitější důkazní břemeno zločinů prováděných čínskými nemocnicemi na stoupencích Falun Gongu.

„Návštěva vyvrcholí slavnostní státní večeří, která bude podávána na počest prezidenta,” dodal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Poté se Zeman vrátí zpět do vlasti, aby se zúčastnil oslav svátku 28. října.

Forejt zdůraznil i pečlivost, s jakou se všichni na cestu do Číny připravují. Prezidentský pár jedné z nejsilnějších ekonomik světa dostane od české hlavy státu například křišťálový lustr, jehož součástí navíc budou speciální přívěsky s vyobrazením roku narození čínského prezidenta i jeho ženy v čínských znacích.

Dalším z darů pak bude sazenice jabloně odrůdy Jarka, která má symbolický význam. Jednak zdůrazní prezidentem často opakovanou potřebu investice a nejen spotřeby, neboli jak Miloš Zeman říká: „Jezme méně jablek a sázejme více jabloní.“ - A jednak bude podle Forejta symbolicky plodit jablka společného Česko-čínského přátelství. Součástí darů bude i sada pečlivě vybíraných českých a moravských vín.

Premiér tibetské exilové vlády Lozang Sengge, který se účastnil pražského Fóra 2000 jako čestný host, vzkázal české vládě, že „lidská práva, svoboda a rovnost jsou základem demokracie. Klidně obchodujte s Čínou, ale peníze a morálka by si měly být rovné. Když prodáte morálku, prodáte sami sebe“.

„Věřím, že politika podpory demokracie a respektu k lidským právům kdekoli na světě bude nadále jedním z klíčových bodů české zahraniční politiky a že se nestane obětí vnitropolitických půtek,“ říká výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

Další zastávka prezidenta Zemana v Číně se uskuteční na českém velvyslanectví bude s prezidentovou účastí zahájena výstava k 65. výročí navázání Česko-čínských diplomatických vztahů. Tehdejší Československo patřilo k prvním státům, které Čínskou lidovou republiku uznaly.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček prozradil, že programu státní návštěvy se v Číně zúčastní i tři ministři a tři hejtmani. Z vlády do Číny zavítají ministři Milan Chovanec (vnitro), Jan Mládek (průmysl a obchod) a Svatopluk Němeček (zdravotnictví).

Z krajské samosprávy se zúčastní hejtmani Jiří Zimola (Jihočeský kraj), Miroslav Novák (Moravskoslezský kraj) a Miloš Petera (Středočeský kraj). Součástí podnikatelské delegace, jak už napsala ČTK (česká tisková kancelář), bude v roli zástupce firmy Delta Capital i expremiér Petr Nečas.


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.