Tymián. (Sonia Vladyková)
Tymián. (Sonia Vladyková)
Tuto bylinku oceňovali již Egypťané, Řekové a Římané. Od těch ji přenesli do Evropy přes Alpy benediktinští mniši.

Tymián roste do výše 20 - 40 cm a v kořenáči na okně se mu daří jen tehdy, jestliže je na velmi světlém, slunném a vzdušném místě.

Nejlépe se mu daří v truhlíku na balkoně, na verandě a nebo přirozeně v zahradě. Potřebuje teplé místo, chráněné od větru. Vyvine se v malý keř, ze kterého můžeme jednotlivé klásky od jara do podzimu odřezávat. Jeho doba květu je od května do července.

Klásky se odřezávají ve výši ruky nad zemi, pak se svazují a suší ve stínu. Tymián můžeme pěstovat na zahradě 3 až 4 roky, potom si musíme pořídit novou sazeničku, protože stará nať dřevnatí a ztrácí aroma.

Tymián se pěstuje ještě dnes v mnoha zemích jako léčivá rostlina. Používá se ve formě oleje do léčiv proti kašli a do aromatických čajových směsí, jež posilují a uklidňují nervy.

Tymián je oblíbeným kořením do uzenin, k vepřovým a skopovým pečením, do paštik, k houbám, do zeleninových polévek. Též výborný je k novým bramborům, do tvarohu a ke zvěřině. Špetka tymiánu patří i k pečené rybě, do omelet a sýrových pokrmů. Oživuje všechny bylinkové omáčky a polévky, játrové knedlíčky, čočkové, fazolové a hrachové polévky.

Určitě si obstarejte tuto krásně vonící bylinku, když si na ní jednou zvyknete, už se bez ní určitě neobejdete...:-)


Autorka žije téměř 20 let v Itálii, zajímá se o recepty našich babiček, o klasické moučníky i italskou kuchyni. Ráda cestuje po Itálii, fotí a seznamuje se s krajovými specialitami a gastronomickými zajímavostmi. Několik let pracovala pro jeden český deník, spolupracovala s českým časopisem pro ženy a má pětiletou zkušenost v potravinářském průmyslu. Její blog najdete na unavenavarecka.blogspot.it.


Čtěte také:
Bylinky v kuchyni: Libeček