Kao Č'-šeng ve své kanceláři v Pekingu 2. listopadu 2005. Kdysi jeden z deseti nejúspěšnějších právníků v Číně, byl opakovaně vězněn, fyzicky a psychicky mučen. Po pěti letech vězení byl 7. srpna propuštěn jako psychicky zlomený člověk. Jeho žena prosí o jeho převoz do USA. (Verna Yu/AFP/Getty Images)
Kao Č'-šeng ve své kanceláři v Pekingu 2. listopadu 2005. Kdysi jeden z deseti nejúspěšnějších právníků v Číně, byl opakovaně vězněn, fyzicky a psychicky mučen. Po pěti letech vězení byl 7. srpna propuštěn jako psychicky zlomený člověk. Jeho žena prosí o jeho převoz do USA. (Verna Yu/AFP/Getty Images)
Významný čínský advokát a držitel mezinárodních ocenění vydal po letech mlčení své první veřejné prohlášení k současnému vývoji politické situace v Číně. Podle zpráv žije nyní v domácím vězení pod těsným dohledem policie. Zatím se stále ještě zotavuje ze svého pobytu ve vězení, kde byl nucen strávit téměř sedm let za svoji obhajobu lidí pronásledovaných čínským režimem.

Před několika lety patřil advokát Kao Č'-šeng k nejdiskutovanějším a nejodvážnějším lidsko-právním advokátům v Číně. Za svoji právní obhajobu byl intenzivně pronásledován čínskými bezpečnostními složkami. Během svého věznění byl podporován mezinárodní komunitou a také významnými českými umělci, jakými jsou Marta Kubišová, Jitka Hosprová, Jan Potměšil a další. Dnes údajně žije v domě svých příbuzných v čínské provincii Šin-ťiang. Jeho pohyb je neustále monitorován a omezován.

První komentář od doby, co opustil vězení ve špatném fyzickém a psychickém stavu v důsledku mučení, tlumočila Epoch Times jeho žena Keng Che, která se svými dětmi žije v exilu v Kalifornii, kam emigrovala za pomoci OSN. Jeho prohlášení se týká nedávno ukončeného soudního procesu s bývalým šéfem čínské bezpečnosti Čou Jung-kchangem, který řídil policii, ozbrojené složky a soudní systém.

Poté, co se dozvěděl, že byl Čou Jung-kchang odsouzen k trestu doživotního odnětí svobody, prohlásil: „Čou Jung-kchang by měl být obžalován ze zločinů proti lidskosti, podobně jako Sadam Hussein a další.“ Sadam Hussein byl iráckým prezidentem a diktátorem zbaveným moci po zásahu amerických sil v roce 2003.

Rozsudek nad Čou Jung-kchangem byl přečten za zavřenými dveřmi po neveřejném procesu. Jako bývalý člen Stálého výboru politbyra komunistické strany Číny byl Čou Jung-kchang považován za obávaného a nedotknutelného. Dnes patří mezi historicky nejvyšší členy strany, kteří byli dosud zatčeni a odsouzeni.


Čou Jung-kchang byl zodpovědný za instituci, která spáchala mnohem závažnější zločiny: Úřad 610, jehož členem je také vicepremiér Čang Kao-li, který vloni navštívil Pražský hrad v čele pětisetčlenné čínské delegace.


Ale obvinění z korupce – přijímání úplatků, zneužití moci a vyzrazování státních tajemství – jsou mezi vysoce postavenými členy strany „běžná“, řekl, podle jeho ženy, advokát Kao Č'-šeng. Čou Jung-kchang byl zodpovědný za instituci, která spáchala mnohem závažnější zločiny: Úřad 610. Úřad, jehož členem je také vicepremiér Čang Kao-li, jenž vloni navštívil Pražský hrad v čele pětisetčlenné čínské delegace.

Čou Jung-kchang ve státní čínské televizi ze dne 11. června 2015. (AP Photo/CCTV via AP Video)
Čou Jung-kchang ve státní čínské televizi ze dne 11. června 2015. (AP Photo/CCTV via AP Video)
Kao Č'-šeng podle své ženy uvedl, že ti, kteří se zajímají o jeho vyšetřování, by měli věnovat pozornost části otevřeného dopisu, který Kao po neúspěšném naléhání na čínského prezidenta zaslal z Číny do Sněmovny reprezentantů Spojených států. Dopis volá po věnování pozornosti případům porušování lidských práv prováděných složkami tajné policie v té době kontrolované Čou Jung-kchangem.

„V tuto chvíli s chvějícím se srdcem a chvějícím se perem píši o tragických zkušenostech těch, kteří byli v posledních šesti letech pronásledováni,“ píše Kao ve svém dopise. „Mezi skutečné projevy neuvěřitelné brutality, mezi záznamy nehumánních praktik mučení používaných čínským režimem proti vlastním lidem, moji duši šokovaly nejvíce nemorální činy členů úřadu 610 a policie, oplzlé a již rutinní praktiky napadání ženských genitálií.“

Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR. (Lintao Zhang/Getty Images)
Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR. (Lintao Zhang/Getty Images)
O pravdivosti výpovědí bývalých vězňů, kteří advokáta žádali o právní zastoupení, se přesvědčil osobně během svého únosu tajnou policií, kdy byl svlečen donaha a mučen elektrickými obušky. Dobu, kdy jej policie zadržovala a mučila, popsal v článku, který byl v zahraničí zveřejněn pod názvem „Černá noc advokáta Kao Č'-senga.

„Ženské genitálie a poprsí nebo mužské genitálie byly sexuálně napadány během pronásledování v nejvulgárnějším stylu. Téměř všichni, kteří byli pronásledováni, ať už muži nebo ženy, byli před jakýmkoliv mučením nejprve svlečeni donaha,“ psal Kao před svým zatčením ve zmiňovaném otevřeném dopise. „Není jazyk nebo slova, která mohou v tomto ohledu popsat či rekonstruovat vulgaritu a nemorálnost naší vlády. Kdo z vlídných lidí by mlčel, když čelí takovýmto faktům?“

Svědectví čínských vězňů a zážitky advokáta připomínají mučení, které praktikoval totalitní režim Mu'ammara Kaddáfího na vězněných bulharských lékařích a sestrách, kteří prožili šoky elektrickým proudem, bití a znásilňování během osmi let ve vězení v Tripolisu.

Kao Č'-seng (51), je sice již rok mimo vězení, ale dosud se stále zotavuje z brutálního mučení, kterému ve vězení čelil, říká jeho žena Keng Che. Advokát má vyražené nebo polámané zuby, některé byly rozdrcené, některé úplně vykopnuté z úst během mučení. Jíst stravu mu způsobuje bolesti, přesto mu čínské úřady nechtějí dovolit návštěvu lékaře nebo dentisty.

Přestože patřil mezi deset nejoceňovanějších právníků v Číně, od roku 2006 do srpna 2014 strávil většinu času ve vězení nebo pod dohledem bezpečnostních sil čínského režimu. Část z toho strávil v podzemním vojenském bunkru, kde byl mučen více než jeden měsíc. Posledních několik let vězení strávil na samotce, kde dostával k jídlu pouze jeden knedlík na páře a jednu misku zelí denně. Tato poslední zkušenost způsobila jeho mentální kolaps, z něhož se nyní začíná, zdá se, zotavovat.

Dalo by se říci, že Kao věznění přežil díky mezinárodnímu tlaku lidsko-právních organizací, zastupitelů vlád různých zemí a dalších zahraničních podporovatelů. Protesty za advokátovo propuštění proběhly najednou ve třinácti zemích Evropy. Jeho propuštění žádalo 108 amerických kongresmanů. Následně čínský režim prozradil místo zadržování advokáta v odlehlé oblasti Sin-ťiangu a pustil k němu rodinné příslušníky.

Jeho knihu „Za Čínu spravedlivější“, v níž jako právník popisuje reálné fungování čínského právního systému, vydalo v českém překladu v roce 2011 nakladatelství Marka Belzy. Kniha je šokujícím obrazem fungování současného čínského režimu, který za čilého obchodování se světem provádí skrytou genocidu velkého množství čínských obyvatel.

Slovenský poslanec Ondrej Dostál (klub Most-Híd) v roce 2011 osobně předal knihu Kao Č'-šenga jako dárek čínskému velvyslanci Gu Zipingovi u příležitosti oslav založení ČLR. Z večírku jej vyvedla ochranka, přestože přišel na osobní pozvání velvyslance. Více...

Článek přeložil a upravil: Milan Kajínek; originální článek:small United States 


Čtěte také:

Bývalý šéf čínských bezpečnostních složek odsouzen na doživotí

Propuštěný čínský advokát Kao Č'-šeng zlomen mučením ve vězení

Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení